Małe życie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria: /
średnia ocena: 4.26 / 5.00
liczba ocen: 30561
cena od: 19.19
Powiadom o promocji
Otrzymasz e-mail,
kiedy cena spadnie poniżej np. 19.19 zł
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
-50% 21.60 zł
33.01 zł
39.35 zł
40.79 zł
47.99 zł
Pozostałe księgarnie
19.19 zł
-44% 21.60 zł
26.39 zł
47.99 zł
40.77 zł
41.49 zł
43.20 zł
43.50 zł
47.99 zł
Opis:

Poruszający obraz dojrzewania, sukcesu, traumy i przyjaźni. Najgłośniejsza amerykańska powieść 2015 roku, która wzbudziła falę zachwytu, a zarazem gorącą dyskusję wśród krytyków i czytelników.

Pochodząca z Hawajów amerykańska pisarka opisuje kilkadziesiąt lat z życia czterech przyjaciół. Bohaterów powieści poznajemy w chwili, gdy kończą studia i przenoszą się do Nowego Jorku. Przetrwanie, nie mówiąc już o sukcesie, w jednym z najwspanialszych miast świata nie jest łatwe, lecz szczęście wydaje się im sprzyjać. Pełen temperamentu JB jest malarzem i z czasem zaczyna brylować w kręgach nowojorskiej bohemy. Malcolm zostaje uznanym architektem, a Willem robi błyskotliwą karierę aktorską. Najbardziej tajemniczy z nich, Jude, przejawia wybitny talent matematyczny, a jako prawnik również odnosi sukces za sukcesem. W przeciwieństwie do przyjaciół nigdy jednak nie wspomina o swojej przeszłości ani o rodzinie, choć poważne problemy zdrowotne i emocjonalne wskazują na to, że w jego życiu wydarzyło się coś, o czym nie potrafi zapomnieć.

 

Willem, Malcolm i JB stopniowo odkrywać będą straszną prawdę, która kładzie się cieniem na całym życiu przyjaciela. Nieuchronnie nadchodzi dla nich czas trudnej próby empatii i dojrzałości. Co będą gotowi poświęcić, by ratować Jude’a, pogrążającego się w mroku? Oto poruszająca do głębi opowieść o życiu w wielkim mieście, które daje szansę na zapomnienie o przeszłości, oraz o życiu w bólu, który nie pozwala zapomnieć. To proza, która w całym swoim pięknie opisuje doświadczenie zła, granice ludzkiej wytrzymałości i tyranię pamięci.

 

Powieść Małe życie w Ameryce i w Anglii odniosła ogromny sukces wśród krytyków i czytelników – trafiła do finału Nagrody Bookera i National Book Award, otrzymała prestiżową Kirkus Prize, znalazła się na czele rankingów najlepszych powieści 2015 roku sporządzonych przez najważniejsze tytuły prasowe, rozgłośnie radiowe i portale internetowe (m.in. The New York Times, The Washington Post, The Wall Street Journal, The Guardian, The BuzzFeed, The Goodreads, Oprah). Prawa do opublikowania powieści dotychczas sprzedano do dwudziestu krajów.

 

2015 był to rok ogromnych i ogromnie nagłośnionych amerykańskich powieści, a tą, która zawładnęła wszystkimi, była faworytka w konkursie o Nagrodę Bookera: powieść Małe życie Hanyi Yanagihary, która jednych wprawiła w zachwyt, innych w irytację.
– Justine Jordan, „The Guardian”

 

Ta potężna powieść dowodzi, że Yanagihara to obecnie jedna z najwybitniejszych amerykańskich powieściopisarek. Oto pełne rozmachu studium traumy i przyjaźni, tak wnikliwe i inteligentne, że będzie miarą wszystkich powieści podejmujących podobne tematy (a jest ich wiele). – Sam Sacks, „The Wall Street Journal”

 

Zamiłowanie do detali i analiza kilku dekad życia bohaterów pozwoliły Yanagiharze stworzyć przenikliwe studium charakterów, tyleż budujące, co druzgoczące. To życie jak każde inne, ale pod jej piórem staje się tkliwe i znaczące, wzruszające i wyjątkowe; wcale nie takie „małe życie”.

– Nicole Lee, „The Washington Post”

 

Wyśmienita, niepokojąca powieść, która z portretu pokolenia zmienia się w mroczną, choć przepełnioną czułością historię. To poruszające studium ludzkiego okrucieństwa ma bowiem kontrapunkt: pokrzepiającą moc przyjaźni. – „The New Yorker”

 

Już po lekturze kilkudziesięciu stron staje się jasne, że Yanagihara napisała coś więcej niż typowy bildungsroman o życiu w wielkim mieście. Małe życie to przewrotna książka – przyjmując atrybuty wielkiej powieści społeczno-obyczajowej przynosi intrygujące rozważania o przemocy seksualnej, cierpieniu i traumie. – Jon Michaud, „The New Yorker”

 

 

Hanya Yanagihara (ur. 1975, Los Angeles) – pochodząca z Hawajów amerykańska pisarka i dziennikarka, od lat mieszka w Nowym Jorku. Współpracowała z luksusowym pismem „Conde Nast Traveler”, a obecnie sprawuje funkcję wicenaczelnej magazynu „T: The New York Times Style Magazine”. Jej debiutancka powieść, The People in the Trees, ukazała się w 2013 roku, zbierając bardzo dobre recenzje. Wydana w 2015 roku powieść, A Little Life (Małe życie) stała się wielkim bestsellerem, uczyniła z autorki gwiazdę pierwszej wielkości i przyniosła jej nominacje do najważniejszych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych i w Anglii.

 

CYTATY:
Lecz sprawiedliwość to nie jedyny, nawet nie najważniejszy wzgląd, jakim kieruje się prawo: prawo nie zawsze jest fair.
Lecz czym było szczęście, jak nie ekstrawagancją, stanem niemożliwym do zachowania, po części dlatego, że tak trudno go wysłowić?
Jeżeli kochasz dom - a nawet jeśli nie - to nic nie bywa tak przytulne, tak swojskie, tak rozkoszne jak ten pierwszy tydzień po powrocie.
Lepiej ufać czy być czujnym? Czy można mówić o prawdziwej przyjaźni, jeśli jakaś cześć ciebie stale spodziewa się zdrady?
Moralność pomaga nam tworzyć prawa, lecz nie pomaga nam ich stosować.
Ale czy nie jest tak, że każdy opowiada własne życie - naprawdę opowiada własne życie - tylko jednej osobie? Jak często można odeń oczekiwać, że będzie się powtarzał, kiedy on z każdym opowiadaniem zdziera ubranie z własnej skóry i ciało z własnych kości, aż staje się bezbronny jak mała różowa myszka?
Cała sztuka z przyjaźnią polega na tym, żeby znaleźć ludzi lepszych od siebie, nie inteligentniejszych, nie bardziej cool, ale lepszych, serdeczniejszych i bardziej wybaczających, a potem szanować ich za to, czego mogą cię nauczyć i słuchać ich, gdy mówią ci coś o sobie samym, choćby najgorszego... albo i najlepszego, to się zdarza; i ufać im, co jest najtrudniejsze ze wszystkiego. Ale też i najlepsze.
Przyjaźń to ciąg wymiany: uczuć, czasu, niekiedy pieniędzy, zawsze informacji.
Przedmioty psują się i czasami są naprawiane, ale w większości przypadków uświadamiamy sobie, że bez względu na to, co się zniszczyło, życie układa się na nowo, by zrekompensować nam stratę, niekiedy w sposób cudowny.
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  "Małe życie, ale naprawdę wielka literatura" ~ Agnieszka Błaszczyk

  Myślę, że to stwierdzenie pasuje w stu procentach do tej pozycji.

  Małe życie z początku przedstawia nam historie czterech przyjaciół Willema, Malcoma, JB i Juda. Jednak takim naprawdę głównym bohaterem jest tutaj Jude, na którego ciężkim dzieciństwie i jego wpływie na całe jego życie w większości będzie się skupiać ta książka.

  Lektura ta, nie należy do łatwych. Porusza naprawdę wiele interesujących, ciężkich i bolesnych tematów takich jak: poczucie własnej tożsamości, molestowanie seksualne, brak poczucia własnej wartości, narkotyki, uzależnienie od drugiej osoby, prawdziwa przyjaźń i jeszcze wiele innych…

  Wszystko to jest opisane doskonałym językiem, i do tego bardzo trafnym i bezpośrednim językiem, ze wszelkimi szczegółami całego zła i cierpienia mieszczącego się w tej książce.

  Lektura ta naprawdę wywołuje mnóstwo emocji w czytelniku, oraz co najważniejsze daje naprawdę mnóstwo do myślenia m.in. jak bardzo jeden człowiek może skrzywdzić w prosty sposób innego człowieka a tym samym zniszczyć całe jego życie i osobowość.

  Ciężko tak naprawdę coś napisać na temat tej pozycji ponieważ kalejdoskop tematów, które ona porusza, ilość uczuć, które wywołuje sprawia, że nie jestem w stanie tego wszystkie wyrazić.

  Książkę naprawdę polecam, jest warta przeczytania i zostawi w was naprawdę wiele…
  Myślę, że można śmiało stwierdzić, że jest to arcydzieło…

 • Awatar

  Książka, którą trzeba przeczytać. Zdecydowanie jedna z lepszych pozycji jakie zostały napisane. Poziom książki przyrównałabym do Tajemnej historii - Donna Tarot. Wciągająca i wstrząsająca, czytając ją w komunikacji miejskiej musiałam uważać, żeby nie było widać łez które się pojawiały w trakcie czytania. Moja książka teraz wędruje i mam nadzieję, że każdego tak zachwyci jak mnie.

 • Awatar

  Ksiązka ,która wbija w fotel i długo nie można z niego zejść. Myślę ,że odczucia z nią związane zależą w jakim punkcie zycia się właśnie znajdujemy.Po 20 % przeczytanej książki nie możemy się od niej oderwać. Wkurzamy się na bohatera, współczujemy mu gdzieś głęboko chcemy ,żeby mu się udało. Ksiązka daje taki wachlarz emocji ,że trudno powrócić do rzeczywistości. Masę przemyśleń na temat ludzkiej natury, daru przyjaźni.

 • Awatar

  Wierzymy (lub przynajmniej chcemy wierzyć), że życie jest sprawiedliwe, że los za zło odpłaca karą, że wynagradza dobro, a krzywdę naprawia. Chcemy wierzyć, że życie może być bajką. Że biedny pastuszek, młynarczyk czy szewczyk za swą odwagę i spryt otrzyma pół królestwa i rękę księżniczki. Że pocałunek prawdziwej miłości potrafi odczynić klątwy i wybudzić z wiecznego snu… Tymczasem… Tymczasem w życiu jedni mogą zrealizować, wszystko co zamarzą, bo los im zawsze sprzyja. Innym od początku (tj. od narodzin) los rzuca kłody pod nogi – rodzą się z wadami genetycznymi, żyją w biedzie i umierają w samotności. Biedni, zamiast otrzymać pół królestwa, umierają z głodu lub w chorobie. Dobroć nie chroni przed przestępczością, chorobą lub biedą. Dzieci padają ofiarami pedofilii, a zamiast naprawy krzywd czeka je choroba, śmierć lub zniszczona psychika… A pocałunek prawdziwej miłości nie ma aż takiej cudownej mocy…

  Ciąg dalszy na stronie http://www.thelksinoe.pl/blog/2016/07/03/male-zycie-hanya-yanagihara/

Inne proponowane
Warto zerknąć