ebook Obce matki
3.74 / 5.00 (liczba ocen: 743)

Obce matki
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 17.48
Audiobook - najniższa cena: 18.32
wciąż za drogo?
20.42 zł Lub 18.38 zł
21.25 zł
21.25 zł
25.42 zł
17.48 zł
19.13 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Przypadkowo znaleziony pamiętnik z czasów wojny odkrywa tajemnicę wychowanej w lesie dziewczynki. Po stracie rodziców mała Juliana samotnie musi ruszyć w świat. Czy poradzi sobie bez pomocy bliskich? Jak potoczą się jej losy? Czy obce matki pomogą Julianie przetrwać i dorosnąć?

Co za historia – aż chce się wykrzyknąć po lekturze kolejnego tomu „Córki Cieni”. Wytrwałość, splot korzystnych okoliczności i łut szczęścia pomaga Adamowi i Toffi w poszukiwaniach Juliany. Kiedy wreszcie trafiają na jej trop, starsza pani opowiada historię swojego dzieciństwa. Mała Juliana była niezwykłym dzieckiem. Wychowana w leśnej chacie, wyposażona przez matkę w wiedzę o ziołach, uzbrojona w intuicję i roztropność musiała poradzić sobie bez rodziców w obcym świecie powojennej Polski. Jak potoczyły się jej losy? Przeczytaj „Obce matki”.

Obce matki od Ewa Cielesz możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Córka cieni. Obce matki, to drugi tom opowieści Ewy Cielesz. Mocno zaciekawiona zakończeniem poprzedniej części od razu sięgnęłam po kolejną część cyklu.

Historię Juliany, dziewczynki urodzonej w małej chatce w Bieszczadach, wznawiamy w momencie, gdy ta mała dziewczynka - niespełna siedmioletnia - opuszcza dom praktycznie bez niczego. W za dużych butach, kiepskim przyodziewku, uzbrojona w dziecinną wiarę, że gdzieś tam może spotka tatę, życzliwych ludzi, wyrusza w świat.
Od razu naszła mnie refleksja - jak to możliwe? Taka malizna, sama w lesie, nie znająca praktycznie ludzi, mająca mętne wyobrażenie o otaczającym świecie, ukształtowana jedynie przez matkę, jej nauki o ziołach i przekazane prawdy życiowe. Aż serce ściska.
Ale Juliana jest rezolutna, jest mądra, szybko się uczy, dlatego stawia czoła nowej rzeczywistości. Los jej nie oszczędza. Tuła się po Polsce, trafia do sierocińców, przypadkowych rodzin, które chcą ją przygarnąć, pomóc. Kształci się "dla dobra Ojczyzny i ku chwale Stalina", chodzi do szkół, uczy się egzystować, bo co to za życie bez rodziców, bliskich, gdy o sobie można powiedzieć tylko "nazywam się Juliana, Juliana Dors, mieszkałam w chatce, w lesie...".

Współcześnie śladami Juliany podąża Adam z Toffi. Już wiemy dlaczego dziewczyna jej szuka, co jej chce przekazać i dlaczego. To co się dzieje w tym wątku jest takie ... miałkie. Toffi, która w pierwszej części wydawała mi się ciekawa, tajemnicza, teraz kompletnie wyblakła i stała się wręcz irytująca. Pamiętnik skończył się w momencie śmierci Magdaleny, więc istnieje źródło wiadomości o życiu jej córki. Szkoda, że w tym wątku wszystko jest niemal dziełem przypadku i sprzyjających okoliczności. Przeszłość jednak jest tak interesująca, że muszę się dowiedzieć jak potoczyły się losy dzielnej, małej dziewczynki.

Szeptuchy, ziołolecznictwo, życie na wsi, los sierot w powojennej Polsce bez widoków na dobrą, stabilną i szczęśliwą przyszłość to tematy, które napędzały tę część opowieści. Sprawiły, że wątek współczesny zepchnęłam na dalszy plan i nie pozwoliłam, żeby zepsuł mi odbiór bardzo ciekawej historii Juliany. Ciekawa jej dalszych losów, sięgam po 3 tom Córki cieni. Burza przed ciszą.

Ocena: 4/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć