ebook Duch króla Leopolda. Opowieść o chciwości, terrorze i bohaterstwie w kolonialnej Afryce
4.15 / 5.00 (liczba ocen: 29116) Ilość stron (szacowana): 486

Duch króla Leopolda. Opowieść o chciwości, terrorze i bohaterstwie w kolonialnej Afryce
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich kilku dniach
E-book - najniższa cena: 34.93
wciąż za drogo?
-24% 34.93 złpremium: 20.96 zł Lub 20.96 zł
49.90 złempikGO: 19.99 zł z Empik Go 19.99 zł
42.41 zł Lub 38.17 zł
42.42 zł Lub 38.18 zł
49.90 zł
40.92 zł
41.02 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Prawdziwa historia, która stała się kanwą Jądra ciemności Josepha Conrada. Wstrząsająca relacja z piekła, w którym zginęło blisko osiem milionów ludzi. Opowieść o ludobójstwie, jakiego w swej kolonii w Kongu dopuścił się król Belgów Leopold II, człowiek, którego niespecjalnie obchodziła jego ojczyzna. Poszukiwał kolonii, w obawie, że inne europejskie potęgi zgarną wszystko dla siebie. Znalazł Kongo i zaprowadził tam rządy niewyobrażalnego terroru. Niezwykły reportaż historyczny o ludzkiej chciwości i okrucieństwie i o tym jak jeden człowiek - Edmund Dene Morel postanowił przeciwstawić się złu, wszczynając ogólnoświatową kampanię przeciwko zbrodniczej działalności despoty.

Duch króla Leopolda. Opowieść o chciwości, terrorze i bohaterstwie w kolonialnej Afryce od Adam Hochschild możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Adam Hochschild, amerykański historyk postanowił poruszyć temat zapomniany, o którym nikt zdawał się nie słyszeć. Duch króla Leopolda to zbiór absolutnie najważniejszych informacji na temat ludobójstwa w Wolnym Państwie Kongo - kolonii belgijskiej, nazywanej również prywatnym państwem króla Leopolda II.

Autor już we wstępie zauważa jak niewiele przeciętny człowiek wie o ludobójstwie w Kongo. Temat ten w zaskakujący sposób jest pomijany na lekcjach historii. Zaskakujący, ponieważ szacuje się, że zginęło tam nawet dziesięć milionów osób.

Rządy Leopolda II w belgijskiej kolonii opierały się na niewolnictwie. W ten sposób król bogacił się na transporcie i sprzedaży ogromnej ilości kości słoniowej i kauczuku pozyskiwanych w Kongo. Leopold II w nieludzki sposób zmuszał Kongijczyków do pracy - nieposłusznych karał choćby poprzez obcięcie rąk. Niewolnicy umierali także na skutek wycieńczenia, głodu, chorób, a część z nich była także rozstrzeliwana.

W książce Duch Króla Leopolda Hochschild bardzo dokładnie opisuje w jaki sposób doszło do utworzenia przez Belgię kolonii w Kongo, jak wyglądało panowanie Leopolda, sytuacja Kongijczyków i jak świat dowiedział się o tej zbrodni. Warto tutaj zaznaczyć, że autor nie pisze swojego reportażu historycznego jak typowego podręcznika. Znajdziemy tu bardzo dużo ciekawostek, detali i informacji, o których nie przeczytamy w żadnym artykule prasowym na temat ludobójstwa.

Ponadto Hochschild pisze bardzo potoczyście. Czytelnik nie będzie miał problemu ani ze zrozumieniem treści ani z utrzymaniem uwagi. Duch Króla Leopolda jest po prostu zaskakująco ciekawie napisaną książką, którą czyta się z łatwością i przyjemnością, pomimo wydarzeń, jakie są w niej opisywane. Reportaż wywołuje wiele emocji, zachęca też do własnych rozważań i refleksji. Trudno bowiem przeczytać tę książkę i po skończonej lekturze po prostu odłożyć ją na półkę.

Podsumowując, jest to zdecydowanie pozycja warta uwagi. Możemy poznać kawałek historii i wydarzenia o których prawdopodobnie nie słyszeliśmy więcej niż z Jądra ciemności Josepha Conrada. Polecam!

Ocena: 6/6
©Zaczytana28
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Jest to chyba najważniejsza książka jaką w życiu przeczytałem.
  O samej tragedii w Kongo nie słyszałem wcześniej - dopiero kilka miesięcy temu obejrzałem pierwszą wzmiankę o niej (https://www.youtube.com/watch?v=dHJjYx-3AKY). Zacząłem wtedy szukać jakichś książek traktujących o tym koszmarze.
  Autor jest historykiem i bardzo metodycznie podchodzi do opowieści o tym jak to pewien z władców tego świata marzył o wielkim państwie i szedł niesiony przez żądzę i ducha tamtych czasów w stronę kolonializmu - kolonializmu, który doprowadził, że ogromne tereny dorzecza Kongo zostały objęte władaniem jednego człowieka. Uznał Kongo za swoje prywatne imperium, niezwykle dochodowy biznes i z nikim nie chciał się nim dzielić.
  To historia o ludziach, którzy dziś na kartach historii są niemi - jednak autor książki potrafił dotrzeć do źródeł, które pozwoliły się odezwać ówczesnym mieszkańcom, dzięki temu ta książka w ogóle powstała.
  Najstraszniejsze w całej historii jest to, że ludzie dziś są świadomi Holokaustu, Jedwabnem, protestów w Chinach, a wydaje się, że nikt nie wie o tym co nie schodziło z nagłówków gazet na przełomie wieków 100 lat temu. Wydaje się, że rządy państw nie chcą by o tym ludzie pamiętali - na co wskazuje sam autor opowiadając o tym jak niewiele prawdy widać w Belgijskich muzeach.
  Książka jest nasycona bibliografią, przypisami i odnośnikami, a sprawne pióro autora powoduje, że czyta się tę historię jak powieść.
  Absolutnie polecam tę książkę każdemu - szczególnie w połączeniu z dziełami Josepha Conrada (Jądro ciemności i inne), Arthura Conana Doyle, Marka Twaina oraz innych autorów tej epoki, by poznać lepiej świat w którym to się działo. W szczególności Jądro ciemności nabiera zupełnie innego obrazu, gdyż przestaje być nudną szkolną lekturą, a zaczyna być echem tego, co Joseph Conrad widział w trakcie swojej podróży po Afryce.

 • Awatar

  Książka bardzo dobra dla każdego kto chciałby liznąć historii kolonializmu w Afryce Środkowej. Jednak większość miejsca w książce poświęcono na pojedynek zwolenników i przeciwników kolonializmu w europie. Moim zdaniem, najważniejszą nauką z tej książki może być spojrzenie na świat oczami władzy oraz jej popleczników, oraz wykorzystywanie rodzących się mass mediów do sterowania prostym ludem i wywierania na nim wpływów.

Warto zerknąć