ebook Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego
3.76 / 5.00 (liczba ocen: 81)

Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w tym miesiącu
E-book - najniższa cena: 21.60
wciąż za drogo?
-39% 21.60 zł Lub 19.44 zł
25.90 zł
30.59 zł Lub 27.53 zł
26.90 zł
32.50 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (1)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Mityczny prezydent Warszawy zdjęty z piedestału!

Bohaterski prezydent, wzór patriotyzmu, mąż stanu – tak postrzegamy człowieka, który stał się symbolem walczącej Warszawy we wrześniu 1939 roku. Czy aby na pewno był tak idealny? Grzegorz Piątek rzetelnie i z pasją odtwarza życie i karierę Stefana Starzyńskiego. Pokazuje despotycznego polityka, ale i autentycznie zaangażowanego w sprawy miasta działacza, opisuje mity, które nawarstwiły się przez lata. Dzięki temu otrzymujemy wielowymiarowy, pasjonujący portret jednej z najbardziej znanych postaci przedwojennej elity.

Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego od Grzegorz Piątek możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
„Można znaleźć się na piedestale wcale się na niego nie wspinając” – to zdanie otwierające trzeci rozdział książki Grzegorza Piątka o Stefanie Starzyńskim dość dobrze charakteryzuje postać bohatera tej biografii. Musze przyznać, że sam postrzegałem postać Starzyńskiego przez perspektywę jego losów w Kampanii Wrześniowej 1939. Wszechobecne hagiograficzne i wybiórcze podejście do życiorysu Starzyńskiego, zaburzyło moją chęć do zgłębiania jego historii. Dlatego z zainteresowaniem sięgnąłem po książkę „Sanatora”, ciekaw co właściwie można jeszcze o Stefanie Starzyńskim napisać. Książka ta, zgodnie z tytułem, koncentruje się przede wszystkim na karierze urzędniczej Starzyńskiego. Trzy, niemal równe objętościowo części obejmują kolejno: lata pracy w Ministerstwie Skarbu, Prezydenturę Warszawy oraz czas obrony Warszawy w roku 1939. Musze od razu zaznaczyć, że lekturą się nie rozczarowałem. Po pierwsze autorowi należą się brawa za odwagę. Odbrązawianie mitów i bohaterów nie jest dzisiaj mile widziane. Zachowując szacunek dla osiągnięć i dokonań Starzyńskiego, autor pokazał kontrowersje dotyczące swojego bohatera, ujawnił wątpliwości, krytyczne opinie. „Sanator” jest swoistym raportem z kontroli wewnętrznej życiorysu Starzyńskiego, unikającym emocji sprawozdaniem z życia. Sprawozdaniem – to po drugie - znakomicie udokumentowanym (przypisy zajmują sporą cześć objętości wydawnictwa), pełnym cytatów ze wspomnień, artykułów prasowych i oczywiście fotografii. Rzucającym inne światło na postać Stefana Starzyńskiego.

Kolejna mocna pozycja z historycznej serii firmowanej przez W.A.B.

Ocena: 4/6
czytaj więcej
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć