ebook Fatum i furia
3.58 / 5.00 (liczba ocen: 190)

Fatum i furia
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
Wydawca:  Wydawnictwo Znak
E-book - najniższa cena: 29.99
29.99 zł
Inne proponowane

Fatum i furia jest jak rozsypująca się układanka. Gdy wszystko wydaje się jasne, prawda zaczyna wychodzić na jaw. Fatum to opowieść Lancelota o spotkaniu kobiety, która odmieniła jego życie, w Furii Mathilde mówi o tym, jak było naprawdę. Dwadzieścia cztery lata, dwoje ludzi. Misternie splecione perspektywy porywają i hipnotyzują, a nieoczekiwany zwrot akcji sprawia, że czytelnik musi zakwestionować wszystko, co do tej pory wiedział o związku Lancelota i Mathilde. Pokazując ciążące nad człowiekiem fatum i władające nim demony – furie, Lauren Groff odkrywa istotę bliskości i samotności, porusza to co sekretne, skrywane i mroczne. O tej powieści nie da się zapomnieć.

Fatum i furia od Lauren Groff możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Małżeństwo jest czystą matematyką. Wbrew pozorom nie polega na dodawaniu, tylko na mnożeniu.
Ludzie szlachetni doświadczają takich samych uczuć jak reszta; różnica polega na tym, że wybierają inny sposób postępowania.
Smutek jest dla silnych, spalają go jak paliwo.
Szczęściem można się karmić, ale nie sposób się nim najeść.
Rozpacz to zinternalizowany ból, wrzód na duszy. Gniew to ból przekształcony w energię, nagły wybuch
Porażka zabija powoli.
Małżeństwo buduje się na kłamstwach. Głównie w dobrej wierze. Na przemilczeniach. Gdyby wypowiedzieć na głos wszystko, co myśli się o współmałżonku, można by go zetrzeć na proch.
Ciekawe ile osób tak ma... Słyszą o książce: rewelacyjna, książka roku. I wtedy cichutki głosik w głowie podpowiada: Muszę ją mieć, muszę przeczytać! Kupujecie. Jest, leży...Piękna. Jeszcze tylko skończę jedną, i już się za nią biorę, ale najpierw muszę przeczytać inną...i tak mija rok..dwa...A stosik rośnie. I tak było w tym przypadku. Fatum i furia długo czekała na swoją kolej. Ale jak już się doczekała, zachwytów nie było końca.

Jest to opowieść o życiu dwojga ludzi, których połączyło małżeństwo. Każde z nich snuje własną opowieść i pokazuje własne spojrzenie na życie, na swoją przeszłość i na wzajemne postrzeganie siebie. Pierwszy opowiada on, Lancelot. Wzniosły marzyciel, szukający swojej ważnej roli w świecie, urokliwy brzydal mogący mieć każdą kobietę. Ale wybrał tę jedną jedyną. Małżeństwo było dla niego wszystkim. Żona odmieniła jego życie, zmieniła punkt widzenia. W drugiej części ona, Mathilde, opowiada więcej szczegółów, nie do końca znanych Lancelotowi, a już na pewno nieznanych czytelnikowi.

Pierwszą część czyli Fatum, czyta się bardzo spokojnie, ale nie bez zaciekawienia. Choć może wydawać się mało emocjonująca, to jednak nie da się jej odłożyć. Czytelnik jest cały czas zainteresowany, chce wiedzieć jak to się skończy. W momencie, w którym przechodzi się do części drugiej, czyli Furii, to nagle wszystko wywraca się do góry nogami. Tu emocje są dużo większe. A buzia nie domyka się ze zdziwienia.

Nie chcę pisać, że ta książką na pewno spodoba się każdemu. Nawet tak nie myślę. Spotkałam się z wieloma opiniami, że książka była zbyt nagłośniona, stąd i rozczarowywała. Lepiej sięgnąć po nią bez zbędnych oczekiwań. Zwłaszcza, że zwolennicy mocnych wrażeń w tym przypadku mogą być rozczarowani. To nie akcja decyduje o atrakcyjności tej lektury. Sam tekst, sam pomysł i poruszona problematyka, to serce tej powieści.

Jedno jest pewne. Natłok myśli po przeczytanej lekturze, nie daje spokoju. Czytelnik ma sporo do obmyślenia - nie tylko na temat losów bohaterów, ale i własnego, codziennego życia.


Ja ZDECYDOWANIE Polecam ! !

Ocena: 6/6

©FiFraKu
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  Po pierwsze - jak to jest napisane! Czytałam co prawda przekład, ale jeśli dobrze oddaje on język oryginału, to jest on brawurowy, nasycony nieoczywistymi skojarzeniami, wybijającą z rytmu konstrukcją zdań, które nie pozwalają na zamknięcie się w strefie komfortu.

  Po drugie - bohaterowie. Pełni skaz, niedoskonałości, cieleśni, fizyczni, przejmująco realni. Chociaż obojgu daleko do przeciętności, zachwycają szczerością tego, jak są sportretowani.

  Po trzecie: relacja. "Fatum i Furia" to opowieść o związku, opowieść spisana przez dwóch narratorów, z dwoma odmiennymi punktami widzenia, jeden po drugim. Część pierwsza, Fatum, to wyobrażenie Lotta o jego małżeństwie z Mathilde, o niej samej, jego emocje, pragnienia, frustracje i plany. Część druga, Furia, zawiera prawdę o Mathilde oraz jej wersję wydarzeń opisanych wcześniej przez Lotta. Mathile wyjaśnia naładowany emocjami świat swojego męża, ujawniając, jaki naprawdę był sekret jego sukcesu.

  Te zderzenia osądów są momentami bolesne, czasami budzą niesmak, szokują i każą zastanawiać się, czy nie tak właśnie wygląd każdy związek, każda międzyludzka relacja. Uderza różnica między tym, jak bohaterowie postrzegają samych siebie i jak są postrzegani przez partnera, jak wiele zmieniają w ich głowach słowa, których nie mówią na głos. Jak różne kierują nimi motywacje.
  "Fatum i Furia" pozostawia z pytaniem o naturę związku dwojga ludzi, o definicję miłości, poświęcenia, utraty. Nie popada przy tym ani na moment w banał i tani dramat, nie operuje schematami, nie ucieka się do tandetnych rozwiązań. Zostawia bardzo wiele w sferze podtekstu, sugestii, każe się domyślać z subtelnych metafor. Chociaż bezwzględnie szczera, wręcz brutalna, bywa poetycka. Trzeba przeczytać.

 • Awatar

  Napisana przepięknym, bogatym językiem, pełna odniesień, prowokująca skojarzenia. Pierwsza część porywa czytelnika, robi naprawdę duże wrażenie, być może za sprawą bardzo ekspresyjnej osobowości Lotta, który poddaje się emocjom i daje im wyraz. Opowieść Mathilde jest pozornie spokojniejsza, może wydawać się bardziej płaska, wyciszona. Ale to tylko wizerunek, a pod powierzchnią... no właśnie. :)
  Nic nie jest takie, jakie się wydaje - to banał, ale jeśli umie się o tym opowiadać tak, jak Lauren Groff, to chapeau bas.

Warto zerknąć