Diuna
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.20 / 5.00
liczba ocen: 538292
Ilość stron (szacowana): 543
najlepsza cena! w tym miesiącu
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
31.12 zł
33.92 zł
39.90 złpremium: 23.94 zł
39.90 zł
39.90 zł
Pozostałe księgarnie
-40% 24.54 zł
31.56 zł
31.57 zł
31.96 zł
33.91 zł
35.91 zł
36.00 zł
Opis:

Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu - substancji przedłużającej życie, umożliwiającej odbywanie podróży kosmicznych i przewidywanie przyszłości.

Z rozkazu Padyszacha Imperatora Szaddama IV rządzący Diuną Harkonnenowie opuszczają planetę, swe największe źródło dochodów. Diunę otrzymują w lenno Atrydzi, ich zaciekli wrogowie. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne - przejęcie planety ukartowano.

W odpowiedzi na atak połączonych sił Imperium i Harkonnenów dziedzic rodu Atrydów, Paul - końcowe ogniwo planu eugenicznego Bene Gesserit – staje na czele rdzennych mieszkańców Diuny i wyciąga rękę po imperialny tron.

Diuna otrzymała dwie najbardziej prestiżowe nagrody w dziedzinie SF: Nebula (1965) i Hugo (1966).

 

Diuna jest jedyną w swoim rodzaju powieścią prezentującą złożoność i bogactwo wykreowanego świata. Poza Władcą Pierścieni nie znam niczego, co można by do niej porównać”.

Arthur C. Clarke

CYTATY:
Najpewniejszym sposobem zachowania sekretu jest sprawienie, by ludzie myśleli, że znają już odpowiedź.
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  Świetnie zarysowane charaktery, zgrabne tło polityczne. Widać zainteresowanie historią religii, zwłaszcza islamu, także od strony filozofii. W zasadzie jest to przede wszystkim rozbudowana próba uchwycenia istoty i sportretowania religii u jej narodzin, u samego zarania. Dość zaskakujące podejście w obrębie gatunku - bez silenia się na nieprawdopodobną wizję przyszłości, Herbert stwierdza jasno, że niektóre mechanizmy są wpisane w proces kulturotwórczy. W tym ujęciu "Diuna" jest przede wszystkim historią narodzin narodu, księgą wyjścia, opisem kultury tradycyjnej w momencie transformacji: członkowie plemienia stają się protoplastami być może wielkiej cywilizacji. Interesujące.

 • Awatar

  tylko dlaczego przyprawę nazywają melanżem w tłumaczeniu :/.

 • Awatar

  klasyk, ale nie dla wielbicieli porywającej akcji.

 • Awatar

  Klasyka science fiction. Tej książki się nie połyka bezmyślne, należy nad nią przysiąść, pokontemplować. Pierwsza z cyklu powieści o pustynnej planecie Arrakis i chyba najlepsza. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana sf.

 • Awatar

  Pierwsza czesc z serii. Wspaniala. Niezwykla. Tej ksiazki sie nie czyta. Ja sie rozwaza, rozpamietuje i przezywa. Polecam.

 • Awatar

  Pierwsza czesc z serii. Wspaniala.
  Niezwykla. Tej ksiazki sie nie czyta. Ja sie rozwaza, rozpamietuje i przezywa. Polecam.

 • Awatar

  Klasyka. Koniecznie trzeba ją przeczytać.

 • Awatar

  Klasyka SF. Doskonały opis walki o władzę i życia w bardzo surowym środowisku jakim jest planeta Diuna. Pierwsza i najlepsza cześć cylku

 • Awatar

  Książka klasyk sf, do której wracam od lat. Genialnie opowiedziana historia walki o władzę i bogactwa w skali kosmicznej. Technologia i mistycyzm połączone w magicznych proporcjach.

 • Awatar

  Diuna nie pozostawia obojętnym. Wydaje się, że świat stworzony przez Herberta jest tak odrealniony, że nie sposób w niego uwierzyć. Tymczasem książka (i cały cykl) wciąga człowieka niczym czerwie zamieszkujące Diunę.

 • Awatar

  O cyklu Diuny słyszałem wiele razy, nawet film Lyncha obejrzałem - zostawił jakiś niedosyt. Sięgnąłem w końcu po książkę. I to było to COŚ. Inne spojrzenie, inny wymiar czasu, inny wymiar przestrzeni, ale wciąż te same ludzkie dążenia do władzy i nieśmiertelności. A przy tym jak wspaniale przedstawiony świat! Mimo wielu neologizmów, czasem skomplikowanych teorii i mitologii, historię chłonie się całym sobą i nie chce kończyć. Powieść absolutnie konieczna do poznania!

 • Awatar

  Urodzony w 1920 roku Frank Herbert zaliczany jest do najważniejszych pisarzy science fiction nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na świecie. Od napisania jego najwybitniejszej powieści, a za taką uważana jest Diuna, a w dalszej kolejności także kolejne części sagi, minęło już pięćdziesiąt lat, nie da się jednak ukryć, że twórczość Herberta nadal inspiruje nie tylko czytelników, ale także innych pisarzy. Co więcej, to właśnie Herbert uważany jest za twórcę tak zwanego hard science fiction, w którym zagadnienia związane z technologią i jej rozwojem łączą się z tymi, które dotyczą filozofii, ekologii, psychologii, a nawet stosunków ekonomicznych.

  W powieści Diuna śledzimy losy Paula Atrydy, syna księcia Leto Atrydy i Jessiki, spotykamy go przy tym w momencie, który może mieć przełomowe znaczenie dla jego dalszego życia. Książę, wraz z całym dworem, przenosi się na pustynną planetę Arrakis znaną też jako Diuna, a choć pozornie pozycja jego rodziny poprawia się wraz z otrzymaniem własnej planety w lennie, nikt nie ma wątpliwości, że jest to jedynie pozorny dar w rzeczywistości nie będący niczym innym niż zasadzką. Okazuje się zresztą, że ani Paul, ani jego najbliżsi nie chcą buntować się przeciwko takiemu stanowi rzeczy. Poznanie niebezpieczeństwa jest pierwszym krokiem na drodze do jego uniknięcia, a nie można nie zgodzić się z tym, że Diuna jest planetą na tyle niezwykłą, że nie można jej ignorować. To właśnie tu, na pustynnych terenach, żyją nie tylko przybysze z zewnątrz, ale również Fremeni – lud tubylczy, który, jak chyba nikt inny, przystosował się do życia w warunkach, które nakazują czynić z wody jedną z najważniejszych wartości. Gdy spisek wymierzony przeciwko Atrydom zaczyna przynosić rezultaty Paul musi szukać schronienia właśnie w ich otoczeniu nie mając wcale pewności, czy ludzie pustyni zechcą mu pomóc.

  Diuna to powieść, która zachwyca nie tylko dlatego, że stworzone przez Herberta uniwersum tętni życiem i jest dopracowane nawet w najdrobniejszych szczegółach. Wielu czytelników zachwyca również to, że problemu poruszane przez autora, takie, jak choćby pozytywna eugenika, poszukiwanie Boga i zagadnienia związane z ekologią, pozostają aktualne również współcześnie. Nie brakuje też osób, które wracają do powieści przede wszystkim dlatego, że tęsknią za odpowiedzialną w niej historią, w której jest miejsce nie tylko na refleksje mimo upływu lat nie tracące na znaczeniu, ale także na wartką akcję pozwalającą z zapartym tchem śledzić walkę o władzę w uniwersum i zabiegi mające na celu zdobycie melanżu – niezwykle cennej substancji, której jedynym dostarczycielem jest właśnie pustynna Diuna.

 • Awatar

  Na początek mała uwaga - jeśli widziałeś ekranizację Diuny Davida Lyncha bądź produkcję Syfy i żadna z nich nie przypadła ci do gustu – nie zrażaj się. Książka Franka Herberta jest o WIELE lepsza. ;-)

  Sądzę, że Diuny nikomu nie trzeba przedstawiać – jest to jedna z najbardziej znanych powieści fantastyczno naukowych i każdy, kto uważa się za miłośnika tego gatunku, powinien ją przeczytać. Jeśli dotychczas jeszcze nie miałeś styczności z tym tytułem to poniżej krótka recenzja.

  Diunę pierwszy raz przeczytałem mając 14 lat. Łatwo było mi się wtedy zidentyfikować z głównym bohaterem książki – nastoletnim księciem Paulem Atrydą, który wraz ze swoimi rodzicami przybywa na pustynną planetę Diuna. Pomimo iż na planecie panują ekstremalne, pustynne, warunki jest ona niezwykle istotna dla całego znanego wszechświata. To właśnie tu wydobywa się bezcenny produkt, narkotyk który umożliwia podróże międzygwiezdne oraz wydłuża życie ludzi. Ów narkotyk, zwany przyprawą, będzie powodem wielu zdrad, knowań i przewrotów.

  Autorowi książki udało się stworzyć niezwykły świat przyszłości, zawiłości religijno-polityczne i przede wszystkim wartką akcję i złożoną fabułę.

Inne proponowane
Warto zerknąć