ebook Nieznajomy
3.84 / 5.00 (liczba ocen: 38649) Ilość stron (szacowana): 416

Nieznajomy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 22.10
Audiobook - najniższa cena: 22.05
wciąż za drogo?
31.62 złpremium: 20.40 zł Lub 20.40 zł
-38% 21.08 zł
-18% 22.10 zł Lub 19.89 zł
26.90 zł
27.20 zł Lub 24.48 zł
25.94 zł
28.50 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (9)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Podczas spotkania rodziców dzieci grających w lidze lacrosse, ojciec dwóch nastoletnich synów, prawnik Adam Price, zostaje zaczepiony przez nieznajomego mężczyznę. Twierdzi on, że przed laty żona Adama, chcąc powstrzymać rozwój jego romansu, oszukała go udając, że jest w ciąży. Nieznajomy przekazuje Adamowi dowody świadczące o prawdziwości swoich słów. Kiedy zaszokowany Adam doprowadza do konfrontacji z żoną, ta początkowo obiecuje mu wyjaśnienia, lecz wkrótce znika bez śladu. Kontaktuje się z nim jedynie za pomocą SMS-a prosząc, aby mąż jej nie szukał. Adam oraz jego synowie są zdruzgotani niespodziewaną ucieczką Corinne.

Tymczasem nieznajomy wyjawia wstydliwe tajemnice kolejnych osób. Wkrótce Heidi Dunn, jedna z kobiet, którą tajemniczy człowiek powiadamia o podwójnym życiu córki, zostaje zamordowana. Po upływie zaledwie doby w innym mieście ginie kolejna ofiara. Przyjaciółka Heidi, policjantka Johanna Griffin, rozpoczyna samotne śledztwo i natrafia na trop grupy, na której czele stoi nieznajomy. Podążając ich śladem, dociera do Adama Price’a. Prawnik i policjantka jednoczą siły, tropiąc ludzi, którzy mogą znać miejsce pobytu zaginionej żony Adama.

Mężczyzna odkrywa coraz więcej nieznanych mu faktów z życia żony i uświadamia sobie, że niemal wszyscy wokół niego ukrywają jakieś tajemnice, zaś jedynym sposobem na poznanie prawdy jest odnalezienie nieznajomego mężczyzny, nawet gdyby miało to doprowadzić do zburzenia pozornie uporządkowanego świata, w jakim od lat żyje Adam.

Nieznajomy od Harlan Coben możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Czasami to, co budzi nasz zachwyt, kiedy się zakochujemy, już kilka miesięcy później przyprawia nas o mdłości.
Kiedy polegasz na intuicji, tym łatwiej dajesz zwieść się pozorom.
Jak w wypadku wszystkich dobrych oraz złych nawyków, po pewnym czasie dociera się do etapu, na którym radosne przyzwyczajenie zmienia się w obsesję.
Ludzie myślą, że są anonimowi, ponieważ tak im powiedziano. Ale to kłamstwo z samej definicji. Za każdą tajną stroną w internecie kryje się człowiek, który monitoruje każde naciśnięcie klawisza. Nic nie jest naprawdę ukryte ani anonimowe.
Mam duże zaległości jeśli chodzi o twórczość autora, dlatego z chęcią sięgnęłam po Nieznajomego, gdyż nie czytałam pierwszego wydania tej książki. Na podstawie powieści jest serial na Netflix o tym samym tytule. Ponieważ przeczytałam już książkę, jestem już po 2 odcinku serialu i ... naprawdę wciąga. Zapraszam na nowy wpis!

Każdy z nas coś ukrywa

Kim jest tytułowy Nieznajomy? Nie wiadomo, pojawia się znikąd, wygląda zwyczajnie i nijako. Można spotkać go wszędzie, albo w barze, na parkingu czy podczas zakupów w sklepie spożywczym. Nikt nie wie kim jest i skąd wie, to co wie. Dlaczego zdradza takie tajemnice? Po co sieje zamęt w życiu obcych ludzi? Jakie z tego ma korzyści? Jedno jest pewne - po spotkaniu z Nieznajomym życie ludzkie zmienia na zawsze. Już nigdy nie będzie takie samo. Kilka zdań sprawi, że twój świat jaki znałeś do tej pory rozbija się w drobny mak i nie da się już go poskładać.

Jestem nieznajomym. Nieznajomym, który dysponuje istotną wiedzą. Twoja żona cię okłamała, Adamie.

Bohaterów jest kilku, ale najważniejszym jest Adam Price. Piękna żona, dwóch wspaniałych synów, piękny dom, dobra praca. Sielanka. Spotkanie z nieznajomym, który wyda mu sekret jego żony sprawi, że życie Adama zmieni się w koszmar. Nie będzie wiadomo kto kłamie, co ukrywa żona, komu można zaufać a przede wszystkim kim jest Nieznajomy i dlaczego robi to co robi. Kolejne osoby dowiadują się sekretów na temat swoich bliskich. Osoby, których ze sobą nic nie łączy, próbują ochronić swoje dawne życie, ale nie zawsze jest to możliwe.

Ujawniona tajemnica to zniszczona tajemnica.

Nie znam za bardzo twórczości autora więc dla mnie książka się podobała. Widziałam zarzuty, że podobno coś takiego już było, ale nic mi na ten temat nie wiadomo. Czytało się naprawdę dobrze, autor faktycznie umie stworzyć niesamowity klimat w swoich książkach, zakończenie wzbudziło moją refleksję i głębszą zadumę. Zabrakło mi jednak tego efektu WOW, zaskoczenia, strachu, napięcia i może większej dynamiki w akcji. A może jest już tak, że im więcej czytam, tym wyżej podnoszę poprzeczkę? Żeby nie było, że się czepiam, bo książkę oceniam naprawdę wysoko, więc warto po nią sięgnąć i samemu sprawdzić jakie będą Twoje refleksje po tej historii.

Niemniej z ciekawością jestem na etapie oglądania serialu, bo jest trochę inny niż książka, więc jestem ciekawa co będzie dalej.

A ty co wybierzecie? Książkę czy serial? A może to i to?

Sekrety są jak rak. Ropieją niczym rana. Pożerają wnętrzności, zmieniając człowieka w kruchą skorupę. Widział z bliska, jak sekrety niszczą ludzi.

Ocena: 4+/6 czytaj więcej
©Matka książkoholiczka
Harlan Coben należy do tego grona pisarzy, których książki praktycznie bierze się w ciemno wiedząc, że w większym lub odrobinę mniejszym stopniu okażą się dobre, wciągające, a fabuła będzie trzymać w napięciu. Z dorobku autora do tej pory przeczytałam jedynie dwie pierwsze części cyklu o Myronie Bolitairze z których wiem jedno, zagadki są nieprzewidywalne, a historia wciągająca. Tak też miało być z Nieznajomym, który od początku zapowiadał się nietuzinkowo pod względem fabuły.

Adam Price jest szczęśliwym mężem i ojcem dwóch wspaniałych synów. Mieszkając w spokojnym, leniwym miasteczku u boku kochającej żony mężczyzna nie może czuć się bardziej zadowolony ze swojego życia. Na jednym ze spotkań ligi lacrosse Adam zostaje zaczepiony przez nieznajomego, który wyjawia mu nieprawdopodobny sekret. Jego żona udawała, że jest w ciąży aby Adam jej nie zostawił. Z początku mężczyzna nie wierzy nieznajomemu ale ciekawość jest silniejsza, więc sprawdza trop, który ku jego rozpaczy okazuje się prawdą. Adam konfrontuje się z żoną ale ta nie chce wyjawić mu dlaczego to zrobiła. Nagle kobieta znika z domu zostawiając dzieci, męża i krótką wiadomość, że wytłumaczy mu wszystko jak wróci, a na razie prosi, aby jej nie szukał. Tymczasem nieznajomy odwiedza kolejne osoby wyznając im najmroczniejsze sekrety ich bliskich. Jaki ma cel? Szantaż? Czy jedynie wyznanie prawdy i otwarcie ludziom oczu na nieszczerość ich bliskich?

Chris wierzył, że sekrety są jak rak. Ropieją niczym rana. Pożerają wnętrzności, zmieniając człowieka w kruchą skorupę. Widział z bliska, jak sekrety niszczą ludzi.

Adam wiedzie leniwe życie w spokojnym i sennym miasteczku. Wiadomość od nieznajomego przewraca jego życie do góry nogami. Jest pewien, że jeżeli odnajdzie człowieka, który wyjawił mu sekret, ten powie mu, gdzie jest jego żona. Mężczyzna nie wie jednak, że pragnąc dojść do prawdy wplącze się w niebezpieczną historię w której postawi na szali nie tylko swoje życie ale również bezpieczeństwo swojej rodziny. Adam jak na mój gust jest bardzo naiwny i mało charakterystyczny. Nie rozumiem również jego zachowania, dlaczego nie zgłosił zaginięcia żony? Bał się plotek? Zamieszania? Reszta bohaterów wypada odrobinę blado i jest ich tylu, że nie raz musiałam zastanawiać się o kim tak naprawdę jest mowa.

Dzisiaj ponownie przypomniał sobie tę oczywistą prawdę: świata nic a nic nie obchodzi nasz los ani nasze cholerne problemy. To nigdy do nikogo nie dociera, prawda? Nasze życie legło w gruzach - czy wszyscy pozostali nie powinni zwrócić na to uwagi? Nic z tego.

Autor zwraca nam uwagę jak ważna w naszym życiu jest kwestia zaufania, jak katastrofalne skutki może przynieść oszustwo. Podkreśla również, że w obecnych czasach nikt nie jest do końca anonimowy w sieci i z jaką łatwością można odszukać wszelkie informacje na temat innych osób. I znowu. Temat jak najbardziej na czasie ale opisany raczej trywialnie i bez wchodzenia w szczegóły. Wydawało mi się, że wiem do czego doprowadzi finał tej historii ale kolejne wątki, które pojawiały się w powieści doprowadziły do bardzo zaskakującego zakończenia. Niestety, według mojej opinii jest dosyć mocno naciągane i odrealnione. Lekki styl pisarza pozwala czytelnikowi wciągnąć się w historię, czyta się ją szybko i w miarę przyjemnie ale zdecydowanie zabrakło w niej dreszczu niepokoju i napięcia. Liczyłam również na jakieś zabawne anegdoty, żarciki, więcej akcji jak w przypadku poprzednich powieści autora ale niestety, tutaj mamy wszystko stonowane, niby jest ale nie do końca.

Nieznajomy mimo kilku wad jest całkiem udaną książką. Nie nudzi, czyta się dobrze i płynnie. Jest raczej powieścią obyczajową z wątkiem kryminalno-thrillerowskim więc fani Cobena mogą być rozczarowani brakiem akcji czy skomplikowanych zagadek. Tym razem jest bez efektu ‘wow’.

Ocena: 4/6
czytaj więcej
©Projekt: Książka
Adam Price żyje niczym w amerykańskim śnie – ma piękną żonę, dwójkę cudownych synów i niezłą pracę. Pewnego dnia spotyka Nieznajomego, który wyjawia mu długo ukrywany sekret jego ukochanej Corinne. Ta tajemnica i następujące po jej odkryciu wydarzenia wywrócą życie mężczyzny o 180 stopni. Bowiem w tej grze stawka jest wysoka, a tożsamość przeciwnika nieznana.

Chyba nie muszę nikomu mówić, że od Cobena oczekiwałam wiele. I z uśmiechem stwierdzam, że tym razem nie zawiodłam się, bo historia Nieznajomego wciąga od pierwszej strony. Nie, przepraszam - od pierwszego akapitu.

Intryguje, zaciekawia i zastanawia już sama postać Nieznajomego, który pojawia się znikąd i zdradza ukrywane sekrety ludzi, których nigdy nie poznał. Nie wiemy, kim jest ani czym się zajmuje. Aby poznać źródło jego informacji, musimy trochę poczekać. W tej książce nie możemy być również niczego pewnym. Możemy się tylko domyślać, kto jest po stronie Adama, a kto przeciwko niemu. Nie mamy pojęcia, kim jest wróg ani jak wygląda schemat jego działania. Te wszystkie niewiadome sprawiają, że czytanie staje się jeszcze bardziej zachłanne i jeszcze szybsze. Bo każdy czytelnik chce (w końcu!) poznać odpowiedzi na pytania, które pojawiają się podczas lektury. Harlan Coben nie zdradza nam jednak wszystkiego zbyt szybko – igra z nami, bawi się niczym marionetkami zacierając tropy i zmieniając potencjalnych podejrzanych. Dokłada nowe wątki i wydarzenia, odkrywa dawne sprawy zakopane w przeszłości.

[…] sekrety są jak rak. Ropieją niczym rana. Pożerają wnętrzności, zmieniając człowieka w kruchą skorupę.

Autor skłania nas też do przemyśleń, czym tak naprawdę są tajemnice? W końcu ma je każdy z nas – każdy ma choć jeden mały sekret, o którym nie wie nikt inny. Który zawzięcie ochrania przed światłem dziennym, aby broń Boże nie zrujnował nam życia. Żeby nie zburzył wyobrażeń o nas, nie zakłócił naszej codzienności i nie wystawił nas na publiczne pośmiewisko. I wracając do tej powieści, to jedyne, czego mi w niej zabrakło, to odrobiny więcej napięcia, które tak lubię. Nie było dreszczu strachu, nie wstrzymywałam oddechu czytając kolejne zdania i nie pytałam się samej siebie, czy aby na pewno powinnam kontynuować.

Nieznajomy nie zahipnotyzował mnie od razu, ale okazał się na wskroś nieprzewidywalną i intrygującą lekturą, która nie nuży. Zaskakujące zagadki i nowe tajemnice sprawiły, że z pewnością sięgnę jeszcze nie raz po książki Cobena.

Ocena: 5/6
czytaj więcej
©Caroline Livre
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć