ebook Ebola. Tropem zabójczego wirusa
4.15 / 5.00 (liczba ocen: 651) Ilość stron (szacowana): 256

Ebola. Tropem zabójczego wirusa

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail
lub korzystając z konta na Facebooku

damy Ci znać, kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane

David Quammen jest doświadczonym dziennikarzem oraz autorem wielu książek z pogranicza przyrody i medycyny. Potrafi w zajmujący sposób przekazywać wiedzę, co umożliwia czytelnikowi zrozumienie mechanizmów funkcjonujących w środowisku naturalnym, m.in. przełamywanie bariery międzygatunkowej przez wirus, np. przenikanie chorób ze zwierząt na ludzi i odwrotnie. Autor stara się pokazać czytelnikowi warunki, w których rodzi się wirus ebola (i pokrewne mu, równie niebezpieczne patogeny); w przystępny, angażujący emocje sposób naświetlić mechanizm jego działania, a także naszkicować ryzyko i konsekwencje rozprzestrzeniania się wirusa. Wirusy odzwierzęce budzą grozę, zainteresowanie nimi rozpala się na nowo wraz z kolejnymi nowo odkrytymi patogenami. SARS, MERS, nowe odmiany co pewien czas mobilizują nas do sięgania po informacje o nich. Podane w taki sposób, jak w "Eboli", są przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców. Informacje, z których korzystał Quammen, w większości pochodzą z pierwszej ręki - przygotowując dokumentację do książki, autor przeprowadził wywiady z najważniejszymi naukowcami zajmującymi się wirusem ebola. Czytelnik otrzymuje też informacje o pracach nad szczepionką przeciwko eboli i mechanizmie jej działania. Wyjątkową zaletą "Eboli" jest to, że mimo mocnej podstawy w faktach, trzyma czytelnika w napięciu niczym doskonały kryminał. Medyczne mini wykłady przeplatane są zarysowanymi z reporterskim sznytem autentycznymi historiami osób, które zakaziły się wirusem. Co czuły? W jakich warunkach do tego doszło? Gdzie, poza afrykańskim lasem deszczowym, można zarazić się ebolą?

Ebola. Tropem zabójczego wirusa od David Quammen możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
W 2014 roku cały świat drżał na myśl o wirusie, który szybko zwiększając swój zasięg zabijał setki osób. David Quammen w swojej książce "Ebola. Tropem zabójczego wirusa" podsumowuje wszystko, co wiemy o tym cichym zabójcy.

Ebola przenosi się na człowieka ze zwierząt. W Afryce, gdzie początek mają epidemie na skutek zarażenia wirusem, częstą praktyką jest zjadanie martwych małp. Myśliwy widząc, że zwierze niedawno zdechło i nie musi tracić czasu na szukanie innych osobników, zabierał je do wioski, gdzie przygotowywano posiłek. Niemal każdy, kto spożył takie mięso, chorował. Ebola przemieszcza się bardzo szybko. Wkrótce więc chorowali także lekarze, pielęgniarki i inni opiekunowie.

W 2014 roku ebola po raz pierwszy przedostała się poza granice Afryki, na tak dużą skalę. Dotychczas miały miejsce tylko pojedyncze przypadki. Podróż samolotem ułatwiła wirusowi poszukiwanie nowych ofiar. Czy powinniśmy się obawiać? W jaki sposób bronić się przed ebolą?

Bardzo spodobał mi się sposób w jaki Quammen opisuje działalność wirusa. Książka jest niezwykle ciekawa, gdyż zupełnie nie przypomina naukowego wywodu. Ebola została utożsamiona z sekretnym zabójcą, który atakuje, po czym skrywa się w głębi afrykańskiego buszu. Naukowcy do tej pory nie wiedzą, jaką kryjówkę zajmuje w tym czasie. Autor stwarza więc wokół eboli aurę tajemniczości, wzbudzając przy tym niepokój u czytelnika.

Dodatkowym plusem książki jest nagromadzenie wielu szczegółów i danych, które pozwalają na solidne zapoznanie się z istotą problemu. Quammen jest podróżnikiem-reporterem. W "Eboli" znajdziemy więc także sporo rozmów z osobami bezpośrednio zaangażowanych w walkę z wirusem. Często razem z nimi będziemy przemierzać kilometry w poszukiwaniu rezerwuaru - kryjówki eboli.

Jako osoba, dla której wirusologia jest czymś zupełnie obcym, nie miałam żadnego problemu ze zrozumieniem treści. Autor bardzo dokładnie tłumaczy czytelnikom medyczne terminy, procesy oraz skomplikowaną naturę zoonoz - chorób przenoszonych przez zwierzęta. Jest to zdecydowanie pouczająca propozycja, przy której warto spędzić wieczór. Polecam!

Ocena: 4/6

©Zaczytana28
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć