ebook Historia ucieczki
4.09 / 5.00 (liczba ocen: 2291)

Historia ucieczki
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
najlepsza cena! w ostatnich kilku dniach
E-book - polecana oferta: 19.90
Audiobook - najniższa cena: 22.94
wciąż za drogo?
Virtualo#Black Friday
Virtualo#Black Friday
29.30 złpremium: 18.90 zł Lub 18.90 zł
19.90 zł
23.00 zł
25.20 zł Lub 22.68 zł
29.93 zł Lub 26.94 zł
-5% 18.90 zł
28.02 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Inne proponowane

"Elena i Lila, przyjaciółki znane czytelnikom z Genialnej przyjaciółki i Historii nowego nazwiska, to młode kobiety. Bardzo szybko musiały dorosnąć. Lila wyszła za mąż w wieku szesnastu lat, ma małego synka, porzuciła męża i dostatnie życie, pracuje w fabryce w bardzo ciężkich warunkach. Elena opuściła Neapol, ukończyła studia w Pizie i wydała dobrze sprzedającą się książkę, która otworzyła jej drzwi do świata ludzi zamożnych i wykształconych. Obie przez lata usiłowały pokonać bariery biedy, ignorancji i zależności, w jakich chciał je zamknąć los.

Teraz ich życie biegnie w zawrotnym tempie przez lata siedemdziesiąte, przeplatając ze sobą chwile nadziei i niepewności, napięcia i rywalizacji. Nadal łączy je silna choć burzliwa przyjaźń, która to przygasa, to wybucha, prowadząc do nieoczekiwanych spotkań i zwrotów akcji."

Historia ucieczki od Elena Ferrante możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Życie drugiego człowieka najpierw przyczepia się do ciebie w brzuchu, a kiedy już wyjdzie na zewnątrz, zniewala cię, trzyma na smyczy, przestajesz być panią samej siebie.
Historia ucieczki Eleny Ferrante jest już trzecią częścią opowieści o dwóch przyjaciółkach z biednej dzielnicy Neapolu. Są już lata siedemdziesiąte XX wieku, a bohaterki są już dorosłymi kobietami. Każda z nich przeszła zupełnie inną drogę życiową, lecz pomimo problemów i dzielących ich czasem emocji, nadal się przyjaźnią. Widują się rzadziej, bowiem każda z nich ma też własne intensywne życie. Wszystko to dzieje się w bardzo realistycznie opisanym środowisku społecznym. Polityka i problemy dnia codziennego przestają dla bohaterek być czymś odległym.

Elena kończy studia, wydaje książkę, która staje się bestsellerem. Poznaje chłopaka z inteligenckiej rodziny, z którym się związuje. Wydaje się, że drzwi do innego świata otworzyły się szeroko dla biednej dziewczyny z Neapolu. Lila z kolei ma problemy. Porzuca zamożnego męża i dobrobyt, bo pragnie odzyskać własną tożsamość i wolność. Jednak życie nie układa się dobrze dziewczynie, której brak wykształcenia. Pomimo inteligencji i zdolności nie jest jej łatwo. Pracuje w fabryce. Ma niewielką pensję, sama wychowuje synka i boryka się z problemami, które dla Eleny stały się przeszłością. Już w poprzednim tomie czytelnik mógł się przekonać, że często największym wrogiem dla siebie jest sama Lila. Jest kobietą o wielkich i niezrealizowanych ambicjach, ale jej charakter nie jest łatwy.

Historia ucieczki to tytuł dość symboliczny, ponieważ w pewnym sensie obydwie przyjaciółki przed czymś uciekają. Jeśli pamiętamy, początek powieści Genialna przyjaciółka, to Lila marzyła o takiej ucieczce od dawna. Miała to być ucieczka permanentna. Marzyła, by zatrzeć ślady po dotychczasowym życiu i zniknąć dla wszystkich. Także dla swojego już dorosłego syna.

Ocena: 4/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Gorąco polecam wszytkie cztery tomy! Niesamowity opis przyjaźni, milosci, zawisci, po prstu zycia dwóch przyjaciolek z Neapolu od lat szkolnych po grobowa deske i Włoch , a przede wszystkim Neapolu, w połowie 20 wieku. Książka jest pełna refleksji o życiu, jego wartości, wadze różnych wyborów i ich konsekwencjach. Opisuje tez zmiany i role kobiet w spoleczeniswtie wloskim tego okresu. Cudowna Ferrante, ktora pisze z lekkoscia i glebia jednoczenie ! Talent !
    Przeczytałam jednym tchem wszytkie tomy !

Warto zerknąć