ebook Głębia osobliwości
3.86 / 5.00 (liczba ocen: 1573)

Głębia osobliwości
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 17.55
Audiobook - najniższa cena: 21.90
wciąż za drogo?
VIRTUALO#VIRTUALO Urodziny
VIRTUALO#VIRTUALO Urodziny
25.95 złpremium: 16.74 zł Lub 16.74 zł
29.67 złpremium: 19.14 zł Lub 19.14 zł
22.32 zł Lub 20.09 zł
25.52 zł Lub 22.97 zł
26.42 zł Lub 23.78 zł
-44% 17.55 zł
22.19 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (17)
Inne proponowane

Trzeci tom kultowej sagi historycznej Remigiusza Mroza!
Fala nazizmu zalewa Europę. Polacy resztkami sił walczą z okupantem, a ich człowieczeństwo zostaje wystawione na próbę.

Jest rok 1940. Braci Zaniewskich czeka daleka i niebezpieczna droga. Po odnalezieniu przyjaciela z armii Bronek postanawia przedostać się na Zachód, gdzie mają formować się polskie oddziały. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem, a decyzja podjęta pod wpływem chwili zupełnie odmieni los chłopaka. Tymczasem Staszek, rozdzielony z Marią, niechybnie zmierza prosto na spotkanie śmierci w obozie koncentracyjnym.
Po drugiej stronie barykady pewien oficer SS będzie musiał zdecydować, czy ważniejsza jest dla niego lojalność wobec kraju, czy wobec ludzi…

Głębia osobliwości od Remigiusz Mróz możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Głębia osobliwości to już trzeci i niestety ostatni tom z serii: Parabellum. Niestety, ponieważ to mój ulubiony tom, w który wszystko zaczyna podążać w tym samym kierunku i łączyć się ze sobą w cudowną całość, z jak zwykle to już bywa u Pana Mroza, wspaniałym zakończeniem.

Jest już rok 1940 a bracia Zaniewscy nadal i uparcie walczą z przeciwnościami losu oraz okupantem. Bronek po długich i strasznych przeżyciach na Wschodzie postanawia skierować się na Zachód, gdzie podobno formują się polskie oddziały. Niestety i ta decyzja okaże się drogą przez ciernie, a wolność znowu zostanie drastycznie zagrożona.

Natomiast drogi Staszka i Marii zostały niespodziewanie rozdzielone, by jednocześnie skrzyżować je z innym bohaterem. Staszek niestety trafia do obozu jenieckiego, gdzie przebywa Kapitan Obelt, znienawidzony przez Niemców.
Przeżycia Staszka i Obelta, jak się można domyślać i bez zdradzania treści książki, nie będą zbyt wesołe, a wręcz przerażające, by ponownie zaskoczyć wartką akcją.

No i w końcu postać kapitana Leitnera ponownie zadziwia, a zwłaszcza jego postawa. Ten niemiecki oficer musi nie tylko zdecydować, ale i jednoznacznie wybrać, co jest dla niego osobiście ważniejsze, czy lojalność wobec kraju, czy wobec ludzkości.

Parabellum to niesamowita powieść historyczno - przygodowa, nastawiona na niesamowitą dynamikę i zwroty akcji, co z pewnością uprzyjemnia czytanie. Remigiusz Mróz po raz kolejny stanął na wysokości zadania, zwłaszcza, że w oparciu o bestialstwa i okrucieństwa drugiej wojny światowej, napisano już nie jedną fikcję literacką.

Po lekturze Prędkości ucieczki, gdzie wartka akcja i nietuzinkowe postacie, w tempie błyskawicy ściągają czytelnika do drugiego tomu. Horyzontu zdarzeń to niestety kwintesencja całego okrucieństwa wojny, zarówno na wschodzie jak i zachodzie, która tylko pogłębia sympatię do bohaterów i sprawia, że lektura Głębi osobliwości staje się wręcz obowiązkowa. Natomiast fakt, że trzeci tom staję się wręcz obowiązkowym, w najmniejszym nawet stopniu nie umniejsz jego wartości, a nawet wręcz przeciwnie. Spaja w sobie wszystkie drogi i wątki w cudowną całość i stawia cała serię Parabellum dosłownie na piedestale.

Ta seria nie tylko skradła mi wieczory i całkowicie mną zawładnęła, ale i przypomniała o mojej zapomnianej sympatii do tego rodzaju literatury. Zawsze uwielbiałam i nadal ponad wszytko lubię czytać sagi, ale powieści o fikcyjnych postaciach i ich niesamowitych przygodach, osadzonych w faktach historycznych, to moją druga ulubiona literatura.
Tak właśnie jest z Parabellum, już nie jedną książkę czytałam o II wojnie światowej, ale tym razem niesamowita zdolność autora do tworzenia ciekawych postaci, z wartką akcją, w dodatku osadzoną na tle wydarzeń historycznych, to właśnie recepta na wspaniałą lekturę.
Ja czytałam tę powieść naprawdę z zapartym tchem, a każdy tom kończył się w taki sposób, że oczywiście musiałam natychmiast sięgać po kolejny.

Polecam zatem zdecydowanie i gwarantuję lekturę pełną nie tylko ciekawych postaci i niesamowitych zwrotów akcji, ale przede wszystkim wciągającą i zaskakującą powieść.

Ocena: 6/6
©Epilog - zaczytana Joana
Nareszcie! Nareszcie mam w ręku długo przeze mnie oczekiwany trzeci, ostatni tom przygód braci Zaniewskich, Marii, Obelta, Leitnera i innych bohaterów, których dzieje poznałam rok temu i od tego czasu, nie ukrywam, myślałam co jakiś czas nad tym, jak dalej potoczą się ich losy. Oszczędzę Wam opowieści o tym, jak to niemal wyrwałam tę książkę z samochodu kuriera In Postu i przejdę od razu do rzeczy, bo w trzecim, przyjemnie grubaśnym tomie Parabellum o podtytule Głębia osobliwości dzieje się naprawdę sporo.

Tom trzeci zaczyna się w miejscu, które z żalem porzuciłam, zamykając w styczniu 2015 roku Horyzont zdarzeń. Wojna zbiera krwawe żniwo, a każdy z bohaterów w jakiś sposób zostaje przez nią naznaczony. Obojętnie, czy zdecydował się walczyć (jak Bronek Zaniewski czy kapitan Obelt), czy też uciec, omijając śmiercionośny front (jak Maria Herensztad i jej narzeczony Staszek Zaniewski): nikt nie jest bezpieczny w tych niepewnych czasach.

Bronek będzie próbował przedrzeć się na Zachód, by dołączyć do formujących się tam polskich oddziałów, Maria, która wciąż znajduje się we Francji z Christianem Leitnerem, będzie musiała spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki naprawdę jest ten niemiecki oficer SS i czy można mu zaufać, a Staszek, rozłączony z narzeczoną, trafi do miejsca, z którego nie ma ucieczki. Czy bohaterom uda się przeżyć?

[Staszek] Czuł, że się trzęsie, i słyszał swój przyspieszony oddech. Serce załomotało mu nierówno w klatce piersiowej, gdy uświadomił sobie, że to już koniec. Znalazł się w samym środku mroku, otoczony przez jego osobliwą głębię.

Od dobrych kilkunastu minut głowię się, jak opisać Wam moje wrażenia po lekturze, by nie zdradzić zbyt wiele. Trzeci tom Parabellum zaskoczył mnie kilkoma rzeczami. Po pierwsze, na jego kartach spotykają się bohaterzy, co do których nie spodziewałam się, że ich drogi jeszcze się przetną. Po drugie, Remigiusz Mróz rzuca ich w rejony, których doprawdy bym się nie spodziewała. No bo dobra, rozumiem Polskę, Niemcy są oczywiste, po przeczytaniu poprzednich tomów nie dziwi mnie również Francja, ale kto z Was wpadłby na pomysł, że odwiedzimy też Liban? Po trzecie, poznajemy bliżej Christiana Leitnera i jego rodzinę. Niemiecki oficer fascynował mnie od początku, ale w tym tomie jawi się jako jeszcze bardziej intrygująca (i mroczna) postać, a jego zmagania z samym sobą, rozmyślania o tym, jak powinien zachowywać się oficer SS oraz czy ważniejsza jest lojalność wobec Rzeszy, czy wobec przyjaciół, są opisane po mistrzowsku. Do końca nie mogłam rozgryźć co siedzi w duszy Christiana Leitnera:

Jego głos zabrzmiał, jakby był starannie napisanym przez Himmlera hymnem. Czyżby stał się już jednym z tych, którzy za źródło wszelkiego zła uznawali brudną krew? Niegdyś nigdy by tak nie powiedział. Niegdyś uważał, że czystość rasowa to tylko narzędzie, element polityki i pragmatyczne rozwiązanie pewnych trudnych spraw.
(…)
Maria uznała w duchu, że Leitner lawiruje między dwoma światami. Dwoma wersjami samego siebie. Raz rozpoznawała tembr jego głosu, innym razem czuła, jakby słuchała kogoś obcego. W tym drugim głosie było coś diabolicznego, napawającego grozą.
Nigdy nie miała wątpliwości, że istnieją dwie strony Christiana. Teraz przekonała się jednak, że różnią się od siebie bardziej, niż sądziła.

Po czwarte, wątek kryminalny. Remigiusz Mróz zadał czytelnikom zagadkę w stylu locked room, czyli „zamkniętego pokoju”, tutaj przeniesionego na cały dom. Ginie jedna osoba, a podejrzanie pada po kolei na każdego z domowników… Gwarantuję Wam, że rozwiązanie jest inne, niż byście się spodziewali, a skojarzenia z książkami Agathy Christie nie są nieuzasadnione. Ciekawi jesteście, kto awansował na pannę Marple?

No i wreszcie – zakończenie. Jest to element, który może wzbudzić najwięcej kontrowersji wśród czytelników. Cóż Wam mogę powiedzieć? Chyba tylko tyle, że odwrotnie, niż w Ekspozycji – tu moje serce się cieszy, a rozum ma kilka „ale”.

Pewne jest jedno: spodziewajcie się niespodziewanego, bo Remigiusz Mróz jak zwykle Was zaskoczy. Te książki to idealny materiał na pełnokrwisty film! Jeśli lubicie historie o II wojnie światowej, ale pozbawione martyrologii, za to pełne wyrazistych bohaterów, których można kochać i nienawidzić, powieści pełne fabularnych twistów, cliffhangerów, które powodują skoki ciśnienia, akcji, która pędzi tak szaleńczo, że kartki niemal palą Wam się pod palcami, koniecznie sięgnijcie po Parabellum!

Ocena: 5+/6
©tanayah czyta
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Nie lubię tematyki wojennej. Nie lubię okrutnych, krwawych, przerażających opisów poczynań łotrów w mundurach i bez.

  To dlaczego nie mogłam się oderwać od tych książek? Dlaczego z wypiekami na twarzy i błędem w oczach śledziłam losy braci Zaniewskich i ich przyjaciół i wrogów?
  Bo to rewelacyjnie napisana historia. Zapierająca dech w piersiach, pełna nieprawdopodobnych zdarzeń. Łzy się kręcą w oczach z żalu, zęby zaciskają ze zgrzytem z wściekłości, uśmiech czasem błąka... Parada bohaterów, porządnych i potwornych, budzących grozę i sympatię, a także takich, którzy budzą mieszane uczucia. Wątki urywające za każdym razem w najbardziej emocjonującym momencie powodują, że każde odłożenie książki bardzo boli.

  Pan Mróz po raz kolejny zachwycił! Kto czytał rozumie mój szał, kto nie czytał niech rzuca wszystko i czyta! R E W E L A C J A!

 • Awatar

  Książkowa przygodowa osadzona w realiach II WŚ. Losy bohaterów rzuconych w wir wojennych wydarzeń. Książka sprawnie napisana, mnóstwo akcji, a bohaterów łatwo polubić :)

Warto zerknąć