Bieguni
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria: /
średnia ocena: 3.65 / 5.00
liczba ocen: 4193
Ilość stron (szacowana): 298
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
23.32 zł
23.92 zł
25.42 zł
29.90 złpremium: 17.94 zł
29.90 zł
Pozostałe księgarnie
21.63 zł
23.65 zł
25.07 zł
25.41 zł
25.42 zł
26.91 zł
26.91 zł
27.00 zł
Opis:

Prą ciągle do przodu, nie zagrzewają nigdzie miejsca. Obserwują świat, a może uciekają... Kim są współcześni bieguni? Uhonorowana Bookerem i Nagrodą Nike jedna z najgłośniejszych i najszerzej komentowanych powieści ostatnich lat.

Co mamy wspólnego z biegunami – prawosławnym odłamem starowierców, ludźmi, którzy zło oswajają ruchem? Ile jest w nas z biegunów?
Od dawnych sułtańskich pałaców przez XVII-wieczne gabinety osobliwości po współczesne hale odlotów – Olga Tokarczuk zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez różne miejsca i czasy. Zaprasza do wspólnego oswajania migotliwej, fragmentarycznej rzeczywistości, do porzucania utartych szlaków. Ta powieść nie ma granic – dzieje się na całym świecie.

„Ta książka stara się być lojalna wobec kakofonii i dysonansu naszego doświadczenia świata, wobec niemożliwości jego ujednolicenia, wobec jego chaosu, rozpadania się i ponownego tworzenia nowych konfiguracji. Jestem w niej wierna peryferiom, obszarom niedopowiedzianym, zamazanym. Powtarzam w niej własne błędy i wydaje mi się to absolutnie konieczne” – Olga Tokarczuk

„Tokarczuk udało się w sposób niezwykły, inteligentny i wrażliwy przedstawić otaczający nas świat. Fascynująca powieść!” – TV ORF

„Bohaterami tej książki są nomadzi i koczownicy, nieprzywiązani do własnych korzeni. Kobiety wożące w torebkach zapasowe szczoteczki do zębów na wypadek nagłej podróży i mężczyźni umiejący spakować cały swój dobytek w 10 minut, zawsze gotowi do drogi. Proza Olgi Tokarczuk przekonuje, iż poczucie ładu wszechświata dostępne jest każdemu, o ile tylko podróżuje” – Marta Cuber, „Polityka”

„Oryginalna, pasjonująca i znakomicie napisana” – „Le Figaro”

Recenzje blogerów
Bieguni Olgi Tokarczuk to książka należąca do literatury wysokiej. To nie jest jakiś kryminał, czy romans. Należałoby napisać recenzję tej książki z szacunkiem i poważnie. Jest to w jakimś sensie dzieło, które ma ambicję symboliczne przedstawienie świata. Taka literacka synteza ludzkiej obecności na Ziemi. Sam tytuł, który nawiązuje do dawnej rosyjskiej prawosławnej sekty bieżeńców (biegunów), jest jasną wskazówką. Bieguni uważali, że świat jest pełen zła i tylko będąc w ciągłym ruchu, można uciec przed złem. W drugiej polowie XVIII wieku sekta ta wyłoniła się ze Staroobrzędowców.

RUSZAJ SIĘ, RUSZAJ. BŁOGOSŁAWIONY, KTÓRY IDZIE

Odczucia moje po lekturze tej książki są ambiwalentne. Z jednej strony są tam świetne fragmenty, ciekawe celne i czasami złośliwe spostrzeżenia na temat otaczającego nas świata. Spostrzeżenia, które powodują, że autorka buduje pewną wspólnotę z czytelnikiem, szczególnie takim, który jakiś tam kawałek świata zobaczył i ma też swoje spostrzeżenia na temat miejsc, ludzkich zachowań i rozmaitych grup społecznych.

Wszyscy, nawet Francuzi, mówili po angielsku.

Wszyscy wiemy jak bardzo Francuzi są czuli na punkcie swego języka i jak bardzo złości ich to, że to nie ich język jest lingua franca współczesnego świata. To jedno krótkie wtrącenie w opisowym – w gruncie rzeczy – zdaniu zmienia perspektywę. Opis sytuacji staje się lżejszy, nie tak poważny, a odrobina ironii jest niczym szczypta przyprawy nadającej smaku potrawie.

W tej opowieści pełnej dygresji znajdzie się miejsce na historię opowiadającą o śmierci Chopina i przewiezieniu jego serca do Warszawy. Są wątki dotyczące rozmaitych podróży. Jest też historia anatoma z XVII wieku, Filipa Verheyena, który był prekursorem preparowania ludzkich szczątków w celach edukacyjnych i dochodzimy do współczesnej wystawy spreparowanych ciał ludzkich. Czy to jedyna opcja dostąpienia nieśmiertelności? Sama autorka określa książkę jako powieść konstelacyjną, czyli odpowiadającą naszym życiowym doświadczeniom. Czy tak jest faktycznie? Ponieważ każdy ma inne doświadczenia życiowe, wiec nie można jednoznacznie ocenić książki. Trzeba ją przeczytać.

Ocena: 4/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Książka jest bardzo różnorodna. I bardzo nierówna. Raz mnie bardzo ciekawiła, a drugi raz mnie nudziła.

Inne proponowane
Warto zerknąć