ebook Wampir z Zagłębia
3.45 / 5.00 (liczba ocen: 615)

Wampir z Zagłębia
ebook: epub (ipad), mobi (kindle)

E-book - najniższa cena: 20.90
Audiobook - najniższa cena: 27.90
wciąż za drogo?
27.81 złpremium: 17.94 zł Lub 17.94 zł
-22% 20.90 zł
20.94 zł Lub 18.85 zł
25.42 zł Lub 22.88 zł
23.62 zł 20% rabatu
25.50 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane

Bezlitośnie, rzetelnie, z chirurgiczną precyzją. Dziennikarska sekcja zwłok najsłynniejszego przestępcy PRL-u. Bez tej książki nic nie wiecie o sprawie Marchwickiego."

Katarzyna Bonda.

Ofiary! Mordowane w bestialski sposób przypadkowe kobiety.

Sprawca! Żądny krwi zwyrodnialec.

Sześć lat pościgu. Tysiące milicjantów, setki tropów i milion nagrody za wskazanie winnego. Wszystko na nic. Za zgodą Gierka na pomoc wezwano nawet amerykańskiego profilera pracującego dla FBI.

Milicja za wszelką cenę próbowała nie ponieść porażki. Sprawa bardzo szybko stała się polityczna, a gdy prawdziwy seryjny morderca zniknął we mgle, trzeba było znaleźć dublera. Reżimowi dziennikarze przekonali społeczeństwo, że Zdzisława Marchwickiego wytypował komputer. Ludzie uwierzyli, bo komputer przecież nowoczesna maszyna nie mogła się mylić.

Dopiero przeprowadzone po latach dziennikarskie śledztwo ujawnia misterną iluzję. Czy komputer istniał naprawdę? Czy skazany odpowiadał profilowi, który opracował amerykański biegły? Czy morderstwa ustały?

Wstrząsający reportaż o bezsilność jednostki wobec totalitarnego systemu. Brawurowo opowiedziana historia największej mistyfikacji w polskim wymiarze sprawiedliwości. Spektaklu z publicznością, który dla dwóch ludzi zakończył się na szubienicy.

Wampir z Zagłębia od Przemysław Semczuk możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Kim jest Wampir? Czy człowiekiem-bestią mordercą kobiet, czy może jednak ofiarą, której ówczesne władze potrzebowały dla sukcesu propagandy, czy też odwetem za gwałt na bratanicy Edwarda Gierka. Przemysław Semczuk w książce Wampir z Zagłębia, krok po kroku analizuje historię najtrudniejszego śledztwa PRL, które przez siedem lat stawiało na nogi najwyższe organa władzy, a społeczeństwo żyło w poczuciu lęku i bezradności. Czy skazanie wampira na karę śmierci, którą wykonano w lipcu 1975 roku dało poczucie bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem niebawem atakuje Frankenstein, który po części fascynował się procesem Zdzisława Marchwickiego okrzykniętego Wampirem z Zagłębia. Przemysław Semczuk rzetelnie ilustruje czytelnikowi nie tylko obraz samego Marchwickiego okrzykniętego mianem Wampira, ale ukazuje całe tło wokół skazanego. Książka nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie – kim jest Wampir?, czy jest nim skazany? Jednak autor ukazuje również fakty, które pozwalają poddawać w wątpliwość wyrok wymiaru sprawiedliwości. Autor nie krytykuje, nie ocenia pracy śledczych, jednak wiarygodnie przedstawia fakty takimi jakie są, tak by każdy czytający mógł wykrystalizować swoją własną opinię. Pan Przemysław nie narzuca toku rozumowania odbiorcy książki, nie podaje na tacy, ale daje do myślenia każdemu z nas – czy aby właściwa osoba zawisła na stryczku. Zdzisław Marchwicki nie musi koniecznie być wampirem, a może został ofiarą wampira – presji politycznej i społecznego zapotrzebowania na schwytanie przestępcy. Wokół tej sprawy jest wiele znaków zapytania, które niczym wykrzyknik domagają się sprawiedliwości. Autor książki pokazuje nam również, że cały proces schwytania i sądzenia był mistyfikacją, a dowody przedstawiane w czasie procesu były manipulowane. Dosyć często wśród samych milicjantów dochodziło do głosów przeciwnych, jednak i oni byli odsuwani od sprawy.

Jak już wspomniałem Przemysław Semczuk nie ocenia, nie wyrokuje o słuszności wymierzonej kary, a obiektywnie przedstawia fakty, w której to my czytelnicy możemy wyrobić sobie opinię na temat kryminalnej karty czasów PRL. Książka Wampir z Zagłębia, to kolejna bogata publikacja Przemysława Semczuka, która po raz wtóry jest wyrazem rzetelnej, pieczołowitej pracy dziennikarskiej, w której czuć ogrom włożonego serca autora. Trzymając w ręku tę książkę, możemy mieć pewność, że jesteśmy w posiadaniu interesującej wiedzy, która nie daje jednoznacznych odpowiedzi na nurtujące nas pytania, lecz jest ona kopalnią faktów i wydarzeń bogato ilustrujących najtrudniejsze śledztwo w historii polskich organów ścigania, które elektryzowało całą Polskę.

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć