Balzakiana
ebook: pdf, mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria: /
średnia ocena: 3.66 / 5.00
liczba ocen: 1112
Ilość stron (szacowana): 418
KURSGA#Google Analytics
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
35.90 złpremium: 21.54 zł
25.20 zł
30.52 zł
35.90 zł
Pozostałe księgarnie
26.38 zł
28.72 zł
30.51 zł
32.31 zł
32.50 zł
35.90 zł
Opis:

Cztery minipowieści zainspirowane pisarstwem Honoriusza Balzaka. Jacek Dehnel udowadnia, że tęsknoty, żądze i resentymenty współczesnych Polaków są zaskakująco podobne do tych z „Komedii Ludzkiej”.

„Balzakiana” Jacka Dehnela to zbiór czterech minipowieści zainspirowanych pisarstwem autora „Komedii Ludzkiej”. Tematem tych historii są nasze tęsknoty, żądze i resentymenty, tłem zaś burzliwie zmieniająca się Polska kilku ostatnich dekad.
Czy małżeństwo nadal bywa transakcją handlową? Jak zbić fortunę w dworcowym punkcie gastronomicznym i jak dać się z niej ograbić „zaradnej” rodzinie? Czy dobrymi manierami można zarobić na życie, a próżna artystka, marząca o powrocie na estradę, musi paść łupem cynicznego oszusta?
Dehnel bezlitośnie obnaża ludzkie słabości, ale też pochyla się nad swoimi bohaterami z czułością. Nad bogaczami bez klasy i biedakami z klasą, a także nad tymi, którym nie brakuje niczego. Oprowadza po warszawskich i gdańskich zaułkach, zagląda do kawiarni i mieszkań, w których toczą się towarzyskie gry i rozgrywają rodzinne dramaty.
Bogactwo charakterów, błyskotliwy dowcip i szeroka panorama społeczna sprawiają, że „Balzakiana” to psychologiczno-obyczajowy majstersztyk. Ludzka natura niechętnie podlega zmianom, zdaje się mówić Dehnel. Żądza zysku i sławy pcha nas dziś do działania z taką samą siłą jak w czasach wielkiego Balzaka.

Recenzje blogerów
Balzakiana, to cztery minipowieści będących owocem inspiracji twórczością Honoriusza Balzaka. To historie, gdzie autor wziął pod lupę całe spektrum ludzkich zachowań, zalet i przywar. Całość dopełniona kapitalnym humorem oraz celnymi i inteligentnymi spostrzeżeniami, daje lekturę, którą czyta się z wielką przyjemnością.

Minipowieści osadzone są w Polsce czasu przemian ustrojowych. Ściera się tutaj zaściankowość z wielkomiejskim blichtrem. Mamy rodzinny kociołek, gdzie kotłują się ci, którym dopisało materialne szczęście z tymi, którzy chcą tych pierwszych wykorzystać i zyskać dla siebie jak najwięcej. Jest świat nuworyszy, który chce zabłysnąć w towarzystwie, ale za bardzo nie ma czym. Oraz kobieta, która w swej naiwności liczy na estradowy powrót i renesans czasów świetności, kiedy była gwiazdą.

Wszystkie historie doprawione są doskonałą ironią oraz dowcipem, co sprawia, że niejednokrotnie uśmiechamy się pod nosem. Ale historie mają również drugą, gorzką i niewesołą stronę. Bezlitośnie obnażają prawdę o ludzkiej naturze, która jest niezmienna, niezależnie od czasu i miejsca.

Balzakiana, to było moje pierwsze spotkanie z prozą Jacka Dehnela i przyznaję, że oczarował mnie znakomitą żonglerką słowem, dialogami oraz kreacją zupełnie nowych wyrazów. Wiecie co to znaczy hymknięcie? Jakże trafne określenie! Bardzo lubię takie „słowotwory”, które zręcznie wplecione w historie porywają czytelnika do świetnej zabawy.

Ale teraz, kiedy – by użyć nieśmiertelnych fraz z Harlequinów – przebiegł pola miłości, na których jak dziecko zrywał róże i bławatki, ocknął się nagle pośrodku pola z takimi naręczami zieleniny w rękach, że nie bardzo wiedział, czy się z tym w ogóle może ruszyć z miejsca.

Książkę skończyłam z poczuciem, że jest to dopiero początek mojej przygody z twórczością Jacka Dehnela. Kapitalnie pisze! Z rozmachem i ogromną łatwością kreowania historii opartych na zaskakującym koncepcie. Polecam szczególnie tym, którzy cenią sobie celny sarkazm w świetnym literackim wydaniu.

Ocena: 5+/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Ciekawa, wciągająca. Świetnie opisane ludzkie charaktery i uczucia.

Inne proponowane
Warto zerknąć