Balzakiana
ebook: pdf, mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria: /
średnia ocena: 3.66 / 5.00
liczba ocen: 1112
Ilość stron (szacowana): 418
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
35.90 złpremium: 21.54 zł
30.52 zł
30.52 zł
35.90 zł
35.90 zł
Pozostałe księgarnie
26.38 zł
28.72 zł
32.31 zł
32.50 zł
35.90 zł
Opis:

Cztery minipowieści zainspirowane pisarstwem Honoriusza Balzaka. Jacek Dehnel udowadnia, że tęsknoty, żądze i resentymenty współczesnych Polaków są zaskakująco podobne do tych z „Komedii Ludzkiej”.

„Balzakiana” Jacka Dehnela to zbiór czterech minipowieści zainspirowanych pisarstwem autora „Komedii Ludzkiej”. Tematem tych historii są nasze tęsknoty, żądze i resentymenty, tłem zaś burzliwie zmieniająca się Polska kilku ostatnich dekad.
Czy małżeństwo nadal bywa transakcją handlową? Jak zbić fortunę w dworcowym punkcie gastronomicznym i jak dać się z niej ograbić „zaradnej” rodzinie? Czy dobrymi manierami można zarobić na życie, a próżna artystka, marząca o powrocie na estradę, musi paść łupem cynicznego oszusta?
Dehnel bezlitośnie obnaża ludzkie słabości, ale też pochyla się nad swoimi bohaterami z czułością. Nad bogaczami bez klasy i biedakami z klasą, a także nad tymi, którym nie brakuje niczego. Oprowadza po warszawskich i gdańskich zaułkach, zagląda do kawiarni i mieszkań, w których toczą się towarzyskie gry i rozgrywają rodzinne dramaty.
Bogactwo charakterów, błyskotliwy dowcip i szeroka panorama społeczna sprawiają, że „Balzakiana” to psychologiczno-obyczajowy majstersztyk. Ludzka natura niechętnie podlega zmianom, zdaje się mówić Dehnel. Żądza zysku i sławy pcha nas dziś do działania z taką samą siłą jak w czasach wielkiego Balzaka.

Balzakiana od Jacek Dehnel możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Recenzje blogerów
Balzakiana, to cztery minipowieści będących owocem inspiracji twórczością Honoriusza Balzaka. To historie, gdzie autor wziął pod lupę całe spektrum ludzkich zachowań, zalet i przywar. Całość dopełniona kapitalnym humorem oraz celnymi i inteligentnymi spostrzeżeniami, daje lekturę, którą czyta się z wielką przyjemnością.

Minipowieści osadzone są w Polsce czasu przemian ustrojowych. Ściera się tutaj zaściankowość z wielkomiejskim blichtrem. Mamy rodzinny kociołek, gdzie kotłują się ci, którym dopisało materialne szczęście z tymi, którzy chcą tych pierwszych wykorzystać i zyskać dla siebie jak najwięcej. Jest świat nuworyszy, który chce zabłysnąć w towarzystwie, ale za bardzo nie ma czym. Oraz kobieta, która w swej naiwności liczy na estradowy powrót i renesans czasów świetności, kiedy była gwiazdą.

Wszystkie historie doprawione są doskonałą ironią oraz dowcipem, co sprawia, że niejednokrotnie uśmiechamy się pod nosem. Ale historie mają również drugą, gorzką i niewesołą stronę. Bezlitośnie obnażają prawdę o ludzkiej naturze, która jest niezmienna, niezależnie od czasu i miejsca.

Balzakiana, to było moje pierwsze spotkanie z prozą Jacka Dehnela i przyznaję, że oczarował mnie znakomitą żonglerką słowem, dialogami oraz kreacją zupełnie nowych wyrazów. Wiecie co to znaczy hymknięcie? Jakże trafne określenie! Bardzo lubię takie „słowotwory”, które zręcznie wplecione w historie porywają czytelnika do świetnej zabawy.

Ale teraz, kiedy – by użyć nieśmiertelnych fraz z Harlequinów – przebiegł pola miłości, na których jak dziecko zrywał róże i bławatki, ocknął się nagle pośrodku pola z takimi naręczami zieleniny w rękach, że nie bardzo wiedział, czy się z tym w ogóle może ruszyć z miejsca.

Książkę skończyłam z poczuciem, że jest to dopiero początek mojej przygody z twórczością Jacka Dehnela. Kapitalnie pisze! Z rozmachem i ogromną łatwością kreowania historii opartych na zaskakującym koncepcie. Polecam szczególnie tym, którzy cenią sobie celny sarkazm w świetnym literackim wydaniu.

Ocena: 5+/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Ciekawa, wciągająca. Świetnie opisane ludzkie charaktery i uczucia.

Inne proponowane
Warto zerknąć