ebook Arabska żona
3.6 / 5.00 (liczba ocen: 4704) Ilość stron (szacowana): 427

Arabska żona
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 24.64
Audiobook - najniższa cena: 25.50
wciąż za drogo?
29.76 złpremium: 19.20 zł Lub 19.20 zł
24.64 zł Lub 22.18 zł
30.41 zł Lub 27.37 zł
32.00 zł
24.62 zł
26.96 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane

Wstrząsająca historia Polki, która poślubiła muzułmanina. Kiedy Dorota, uczennica szkoły średniej, poznaje Ahmeda, zakochuje się w nim bez pamięci. Jej najbliższe otoczenie nie kryje swojego negatywnego nastawienia do tego związku, mimo to młodzi spotykają się dalej dziewczyna zachodzi w ciążę, w końcu biorą ślub. Po pewnym czasie wyjeżdżają do jego rodzinnej Libii. Tam ukochany pokazuje swoje prawdziwe oblicze - znika na całe dnie z domu, jest chorobliwie zazdrosny, nie stroni od rękoczynów. Dorota, zaślepiona miłością, nie zdaje sobie sprawy, że mąż jest zagrożeniem dla niej i jej córeczek. Orientuje się niestety, kiedy jest już za późno. "Arabska żona" to rezultat ponad dwudziestoletnich kontaktów pisarki z krajami muzułmańskimi, efekt studiów i badań, doświadczeń własnych oraz zasłyszanych opowieści. Autorka połączyła w tej powieści wiele ludzkich historii, które przetworzyła na fikcję literacką. Tanya Valko to pseudonim absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Trypolisie w Libii, następnie asystentką Ambasadora RP, obecnie mieszka w Arabii Saudyjskiej. Jest autorką książek o Libii: Libia od kuchni, Życie codzienne w Trypolisie oraz Sahara - ocean ciszy. Jej zainteresowania zdrowym stylem życia zaowocowały książkami: Dość odchudzania - czas na dietę i Nowoczesna książka kucharska. Arabska żona to jej debiut powieściowy.

Arabska żona od Tanya Valko możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Póki serce bije w piersi, póki się żyje, to zawsze jest nadzieja, światełko, które rozjaśnia nawet najgłębszy mrok.
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Dorota jest dziewczyną z małego miasteczka. Wychowywała się bez ojca, matka trzymała ją pod kloszem. Mało wie o życiu.
  Poznajemy ją, gdy wraz z przyjaciółmi, świętuje wejście w dorosłość- w końcu wytęskniona 18-nastka. Dziewczyna sądzi, że to jej przepustka do wolności… 
  W trakcie imprezy w klubie, poznaje przystojnego cudzoziemca, Libijczyka-Ahmeda. Jest oczarowana jego wyglądem, inteligencją, manierami, wrażliwością. Łyka wszystko niczym młody pelikan. Potem sprawy nabierają zawrotnego tempa: ciąża(po 1 stosunku), ledwo zdana matura, ślub. A po ślubie książę z bajki się zmienia- zaczyna się picie, awantury, problemy finansowe…Jednak Dot nadal wierzy w swojego ukochanego…
  Po paru latach, wyjeżdżają do Libii „na wakacje”. Potrwają one parę ładnych lat i to za zgodą samej bohaterki. Wszyscy mówią jej „Zostaw Go”-matka, polskie znajome, nawet rodzina męża(!). Dorota jednak idealizuje Ahmeda, gdy ten tylko się uśmiechnie, da prezent, itd. Oczy otwierają jej się dopiero 11-tego września 2001 roku, gdy w Nowym Yorku dochodzi do zamachu na WTC. Wtedy „cudny” Ahmed, pokazuje kim jest w rzeczywistości. Z dnia na dzień młoda, naiwna, Polka traci wszystko, co w życiu cenne. Czy zdoła to odzyskać? Czy będzie jeszcze szczęśliwa?
  „Arabska Żona” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Pani Valko. Cieszę się, że wiadomo, iż historia Dot jest oparta na opowieściach paru naszych rodaczek, związanych z muzułmanami. W przeciwnym wypadku, ogrom nieszczęść, które spotkały główną bohaterkę, oraz jej bezbrzeżna miejscami ślepota i naiwność byłyby nie do przyjęcia.
  Z książki, można dowiedzieć się bardzo wiele na temat kultury krajów arabskich. Powieść napisana jest bardzo dobrym językiem, przez co, czyta się ją szybko. Zapewne sięgnę po kolejne tomy tej sagi, by poznać dalsze losy rodziny Salimich. 

 • Awatar

  Czytając tę książkę często miałam ochotę krzyczeć"Dorota obudź się! Czy Ty masz klapki na oczach. Jesteś głucha i ślepa czy głupia?!"
  Wiem,że wielu z Was może się wydać,iż zbyt obcesowo traktuje postępowanie głównej bohaterki Doroty ale nie potrafię inaczej opisać emocji jakie ono we mnie wzbudza.
  Słowo o fabule. Dorota jako młoda dziewczyna tuż po maturze zakochuje się w młodym muzułmaninie i wbrew obawom oraz sprzeciwom matki wychodzi za niego za mąż. Po ślubie mąż Doroty do tej pory czuły i kochający zaczyna po woli ukazywać swoje prawdziwe "ja". Zaczynają się kłótnie, pretensje wobec Doroty, alkohol (choć wcześniej mąż Doroty twierdził,że z powodów religijnych nie pije alkoholu), a nawet pierwsze przejawy przemocy fizycznej. Dorota jednak usprawiedliwia męża przed samą sobą i składa to wszystko na karb chwilowego kryzysu małżeńskiego. Decyduje się wyjechać z Ahmedem i ich córeczką Marysią na wakacje do jego rodzinnego domu.Po przyjeździe do kraju Ahmed zmienia się nie do poznania zaczyna znikać z domu, chce żeby żona nie wychodziła z domu była układna i posłuszna.Coraz częściej dochodzi do przemocy fizycznej po której przebiegły i sprytny mężczyzna pozwala żonie na wiele rzeczy żeby pokazać jej jakim jest dobrym mężem.
  Dorota poznaje kilka Polek także żon Muzułmanów, które próbują jej uzmysłowić,że mąż manipuluje nią dla własnych korzyści i musi na niego uważać lecz ona nadal usprawiedliwia męża.
  Nie słucha nawet ostrzeżeń sióstr męża.A ten staje się coraz bardziej agresywny.I tak wakacje przeradzają się w lata udręki...
  Jeśli opis fabuły Was zainteresował i chcecie wiedzieć jak dalej potoczą się losy głównej bohaterki musicie sami sięgnąć po książkę.

  Powiem tylko tyle że książkę polecam wszystkim, którzy czytając chcą przeżywać skrajne emocje.
  Ja chwilami płakałam, a w następnej minucie odczuwałam tak ogromną złość,że miałam ochotę potrząsnąć naszą rodaczką.
  Jeszcze raz gorąco polecam.
  8/10

 • Awatar

  Autorka na bazie fikcyjnych postaci opisuje faktyczne życie kobiet arabskich. Gdybym może nie przeczytała innej pozycji opartej na faktach, pewnie nie byłabym w stanie uwierzyć, że takie rzeczy mogą się na prawdę dziać na świecie. Mimo fikcyjnych postaci, zdarzenia na prawdę są realne, w rzeczywistym świecie na pewno mają miejsce.

  W niektórych komentarzach czytałam, że autorka z bohaterki zrobiła nieudacznicę, faktycznie, za wiele ona nie potrafi, jest jak brzydkie kaczątko odłączone od stada, nie umiejące się odnaleźć w świecie, co nie zmienia faktu, że w jej życiu spotyka ją więcej złego jak dobrego. Zapraszam do lektury, no na prawdę warto.

  Dorota, polka, uczennica ostatniej klasy szkoły średniej na swoim przyjęciu urodzinowym w jednym z klubów, poznaje libijczyka, Ahmeda. Zakochuje się w nim. Spotykają się w weekendy. Ahmed nie jest mile widziany w Polsce ani w jej otoczeniu z racji jego pochodzenia. Dla Doroty nie ma to żadnego znaczenia, jest w nim obłędnie zakochana. Zachodzi z nim w ciążę. Na świat przychodzi Marysia. Życie Doroty z Ahmedem nie jest usłane płatkami róż, czasami spotyka się z jej ostrymi kolcami. Ahmed jest chorobliwie zazdrosny o swoją żonę. Dorota nie może uczestniczyć w żadnych kursach, spotykać się ze znajomymi.
  Po około 7-miu latach Ahmed zabiera żonę do swojej rodziny. Mają spędzić tam tylko wakacje, ale na nich się nie kończy. Zostają. Dziewczyna jest zabłąkana, nie może się odnaleźć w nowej sytuacji. Po jakimś czasie zaprzyjaźnia się z siostrami Ahmeda. Jak zwykle są to czasami ciepłe spotkania, ale również takie, że najchętniej schować się w kącie i się nie odzywać. Kochający mąż jest dla niej raz wsparciem a raz tyranem. Wyjazd niczego nie zmienił. Dorota zostaje typową Arabską żoną. Zamkniętą w domu, a jak tylko wyjdzie poza mury oskarżana jest o zdradę.
  Dorota poznaje polsko-arabskie żony, zaprzyjaźnia się z nimi. Rozpoczyna dorywczą pracę w ambasadzie, potem zostaje opiekunką do dzieci na świetlicy w polskiej szkole. Oczywiście to czym zajmuje się Dorota nie podoba się zazdrosnemu mężowi. Po krótkim czasie rezygnuje z pracy i zostaje kurą domową.
  Przeprowadzają się na farmę z dala od miasta, wiodą w miarę udane rodzi się druga córka, ale wszystko jest ok do pewnego czasu. Po zamachu na WTC okazuje się, że Ahmed ma powiązania polityczne co nie rokuje dobrze całej jego rodzinie. Cała rodzina Ahmeda postanawia uciec z ojczyzny. Dorota z dziećmi i mężem zostaje zmuszona zostać (mąż zabrał jej paszport zaraz po przybyciu do jego kraju). Tu zaczyna się walka bohaterki o jej być albo nie być.
  Mąż aby mieć święty spokój, oddaje swoją żonę innym mężczyznom, którzy ją wielokrotnie gwałcą. Potem Ahmed sprzedaje swoją żonę i ta zostaje wywieziona na pustynię. Tam dziewczyna doznaje wielu cierpień, gwałtów. Po kilku latach udaje jej się uciec. Odnajduje swoje córki, lecz udaje jej się uciec jedynie z młodszą. Starsza nie chce jej znać. Dorota ponownie wychodzi za mąż, ma kolejne dziecko, zaczyna wieść szczęśliwe życie jak u progu jej drzwi po 7-miu latach pojawia się jej starsza córka…. co dalej? trzeba przeczytać kolejny tom Arabska córka, już nie mogę się doczekać, Arabską żonę czytałam prawie jednym tchem, nie mogłam się oderwać.

 • Awatar

  Książka nie należy być może do wielkiej literatury... Pisana zwykłym, prostym językiem… Jednakże daje dużo do myślenia.
  Historia nastoletniej dziewczyny z małego miasteczka, wychowywanej przez samotną matkę, która poznaje pewnego dnia młodego, wykształconego Libijczyka. Zaślepiona miłością, wizją lepszej przyszłości, zachodzi w ciążę… bierze ślub… Brzmi banalnie, a jednak można tam znaleźć opisy zdarzeń, które bulwersują…
  Znajdujemy tam przykłady braku tolerancji w naszym kraju, zdawałoby się cywilizowanym, ale przede wszystkim opisy z życia kobiet w krajach muzułmańskich: brak praw, wykorzystywanie przez mężczyzn, brak perspektyw a wręcz zniewolenie.
  Sama historia ma jednak pewną „dziurę”. Aż sprawdziłam, czy w mojej książce nie brakuje rozdziału…
  Zachęcam jednak do przeczytania, bo historia brzmi prawdziwie…

Warto zerknąć