Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną - audiobook
2.84 / 5.00 (liczba ocen e-booka: 6070)

Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną - audiobook
audiobook (mp3)

E-book - najniższa cena: 22.91
Audiobook - najniższa cena: 10.35
10.35 zł
20.70 złpremium: 13.80 zł Lub 13.80 zł
23.00 zł
23.00 zł Lub 20.70 zł
20.70 zł
23.00 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane
„Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” to debiutancka książka Doroty Masłowskiej, nowatorska, napisana potocznym językiem, określana jako „pierwsza polska powieść dresiarska”.

„Wygląda tak, jak gdyby coś się stało, jak gdyby rozsypała się na czynniki pierwsze, włosy gdzie indziej, torebka gdzie indziej, kiecka na lewo, kolczyki na prawo. Rajstopy całe w błocie na lewo. Twarz na prawo, z jej oczu płyną czarne łzy. Jak gdyby walczyła na wojnie polsko-ruskiej, jakby podeptało ją całe wojsko polsko-ruskie, idąc przez park”. Powieść Masłowskiej napisana jest bardzo specyficznym, nowatorskim językiem. Wcześniej nikt nie odważył się posługiwać w swoich utworach tak potocznymi sformułowaniami. Później – owszem. Wpływy Masłowskiej widać w prozie kilku pisarzy młodego pokolenia, m.in. Agnieszki Drotkiewicz czy zmarłego w 2007 r. Mirosława Nahacza.
To właśnie ten język, rynsztokowy i bełkotliwy, wywołał największe kontrowersje wokół dzieła Masłowskiej. Niechętni autorce krytycy wytykają jej jego brzydotę i kalectwo formy. Zwolennicy tę brzydotę i potoczność uznają za zaletę.
Głównym bohaterem „Wojny polsko-ruskiej...” jest dresiarz Silny. Książka przedstawia jego patologiczne relacje z kobietami, zagubienie w świecie, uwikłanie w nałóg. Zarazem jest bezkompromisowym w swojej wymowie wizerunkiem polskiego społeczeństwa, demaskującym jego liche aspiracje, niczym nieuzasadnione fobie i fascynację wolnorynkowym kiczem.

W 2009 r. do kin weszła ekranizacja powieści w reżyserii Xawerego Żuławskiego. W filmie wystąpili znani polscy aktorzy, m.in. Borys Szyc (Silny), Roma Gąsiorowska (Magda), Sonia Bohosiewicz (Natasza).

Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną od Dorota Masłowska możesz już bez przeszkód słuchać w formie audiobooka (mp3) lub bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć