ebook Tysiąc
3.48 / 5.00 (liczba ocen: 27)

Tysiąc
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 21.56
Audiobook - najniższa cena: 30.72
wciąż za drogo?
26.04 złpremium: 16.80 zł Lub 16.80 zł
21.56 zł Lub 19.40 zł
26.04 zł Lub 23.44 zł
28.00 zł
28.00 zł
-5% 22.54 zł
23.06 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Klątwa czy wstrząsające żniwo seryjnego mordercy? Czy twardo stąpającej po ziemi reporterce uda się rozwiązać tę zagadkę, czy sama ulegnie psychozie?

W wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności Marta Witecka zatrzymuje się w nieznanym miasteczku. Postanawia wykorzystać sytuację, by zwiedzić okolice i wreszcie znaleźć mocny reporterski temat, który przyniesie upragniony sukces zawodowy. Mieszkańcy w uprzejmy, acz zdecydowany sposób próbują pozbyć się gościa. Dziennikarka czuje, że właśnie dlatego warto zostać i opisać to miejsce. Dowiaduje się o klątwie. W miasteczku może mieszkać nie więcej niż tysiąc osób. Następstwa przekroczenia tej liczby są przerażające.

Marta zaczyna coraz sprawniej funkcjonować w przedziwnym, odwróconym systemie tej społeczności, w której pogrzeby to wesołe uroczystości, bo zwalnia się miejsce, a związek gejów jest powszechnie akceptowany, bo nie będą mieli dzieci. Poznaje mieszkańców, konsekwencje łamania zasad, historie ofiar klątwy i coraz bardziej zaskakujące motywy postępowania tuziemców.

Tymczasem dochodzi do kolejnego wypadku. W nocy na ulicy zostaje znalezione zmasakrowane ciało nauczycielki. Miasteczko nie szuka winnych, wszyscy cieszą się, że klątwa znowu nie dopadła nikogo z nich. Dowody i fakty wskazują, że w może tu działać seryjny morderca, jednak zebrane dane i opowieści ludzi sprawiają, że Marta również powoli zaczyna wierzyć w istnienie anatemy.
Co tak naprawdę dzieję się w MILLE?

O e-booku Tysiąc blogerzy napisali: 

Dagmara Andryka stworzyła niezwykle klimatyczne, bo podszyte tajemnicą i strachem miasteczko z syndromem ocalenia. Niniejszym Mille dołącza do moich ukochanych literackich miejsc. Tysiąc to świetna powieść z tajemnicą i zbrodnią w tle oraz epilogiem rozdzierającym serce. - Kasia Sosnowicz - SieCzyta
Tysiąc od Dagmara Andryka możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Nie wiem, jak to się stało, że dopiero teraz skusiłam się na serię z Martą Witecką. Z drugiej strony jednak, na samą myśl, że jeszcze dwie części przede mną, skaczę z radości. Dagmara Andryka stworzyła niezwykle klimatyczne, bo podszyte tajemnicą i strachem miasteczko z syndromem ocalenia. Niniejszym Mille dołącza do moich ukochanych literackich miejsc.

Na skutek awarii samochodu redaktorka Marta Witecka zostaje zmuszona do zatrzymania się w Mille – hermetycznym miasteczku, w którym każdy przyjezdny, a zwłaszcza ten chcący zostać na dłużej, wywołuje panikę. Wszystko z powodu klątwy rzuconej przed laty przez oskarżoną o czary Kaśkę Piecową. Witecka będzie musiała stawić czoło nie tylko zabobonom, lecz także… tajemniczemu mordercy.

Co mnie urzekło w Tysiącu? Po pierwsze, fenomenalna atmosfera wywołująca autentyczny dreszcz emocji. Andryka stopniuje napięcie, sukcesywnie odkrywa tajemnice kolejnych bohaterów, rzuca podejrzenia niemalże na każdego. Kluczową rolę w fabule odgrywa klątwa, a przede wszystkim przeświadczenie mieszkańców Mille o nieuchronności okrutnego losu. Panice ulegają nawet dwaj księża, choć każdy na swój sposób próbuje sobie z tym radzić.

Po drugie, świetny styl i płynność języka, dzięki którym pierwszy tom serii z Witecką czyta się jednym tchem. Dynamiczne dialogi, podszyte niepokojem opisy, trafne obserwacje dotyczące zarówno relacji międzyludzkich, jak i otaczającej bohaterów rzeczywistości sprawiają, że już po kilku rozdziałach tak mocno angażujemy się w akcję, że stajemy się pełnoprawnymi mieszkańcami Mille.

Po trzecie w końcu, ludzkie problemy wybrzmiewające w tle – bo Tysiąc to nie tylko dobra literatura rozrywkowa, lecz także powieść dotykająca bolesnych spraw.

Andryka pochyla się między innymi nad traumatycznym dzieciństwem i jego wpływem na dorosłe życie. Świetnie obrazuje mechanizmy obronne, które uruchamiają się w każdym straumatyzowanym człowieku. Na przykładzie historii Kaśki Piecowej pokazuje ponadto, do czego mogą doprowadzić wiara w zabobony, brak rozsądku i okrutna stygmatyzacja.

Tysiąc w moim odczuciu jest też powieścią o kobietach walczących o miłość i wewnętrzny spokój. Świetnie to widać w postawach Witeckiej, Włoszki czy choćby Aldonki. Bywa, że za swój upór i życiowe wybory płacą wysoką cenę – jestem jednak przekonana, że drugi raz postąpiłyby tak samo.

Świetna powieść z tajemnicą i zbrodnią w tle oraz epilogiem rozdzierającym serce. Drugi tom już czeka na czytniku!

Ocena: 5+/6 czytaj więcej
©SieCzyta
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Ostatnia czarownica spalona na stosie. Klątwa godna Jakuba de Molay. Tajemnicze prowincjonalne miasteczko, z którego mieszkańcy nie chcą wyjeżdżać a przybyszów wita się wyjątkowo nieserdecznie. Klątwa czy morderca? Zbiegi okoliczności, wypadki czy celowe działanie? Klątwy czarownicy czy człowieka z szalonymi motywami?
  I jeśli to człowiek to kto, skoro wszyscy się znają i nikt nie jest podejrzany. A może każdy jest podejrzany?

  Znakomita historia, oderwać się nie mogłam. Narracja prowadzona tak, że na przemian czułam sielankowość miasteczka i ciarki strachu na karku.
  Bałam się, że znakomity nastrój zostanie zepsuty przez udziwnione, nadnaturalne zakończenie ale nie. Autorka rozwiązała sprawę znakomicie!

  Rasowy kryminał! Super!

Warto zerknąć