Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.20 / 5.00
liczba ocen: 3345
dołącz do programu UpolujEbooka.pl
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
29.90 złpremium: 17.94 zł
20.93 zł
25.07 zł
25.42 zł
29.90 zł
Pozostałe księgarnie
-23% 23.02 zł
23.91 zł
23.92 zł
25.06 zł
25.42 zł
26.91 zł
27.00 zł
27.81 zł
29.90 zł
29.90 zł
Opis:

„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” była gotowa już w 1983 roku. Dwa lata przeleżała w wydawnictwie. Autorkę oskarżono o „pacyfizm, naturalizm oraz podważanie heroicznego obrazu kobiety radzieckiej”. W okresie pieriestrojki książka prawie jednocześnie ukazywała się w odcinkach w dwóch rosyjskich czasopismach: „Oktiabr” i „Roman-gazieta” i została opublikowana w dwóch wydawnictwach: mińskim Mastackaja Litaratura oraz moskiewskim Sowietskij Pisatiel. Łączny nakład wyniósł prawie dwa miliony egzemplarzy. Na podstawie książki powstał cykl filmów dokumentalnych, wyróżniony m.in. Srebrnym Gołębiem na Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku. Jegor Letow, założyciel i wokalista legendarnego rosyjskiego zespołu punkrockowego Grażdanskaja Oborona, napisał piosenkę zainspirowaną książką Aleksijewicz.

CYTATY:
Nie można mieć jednego serca do nienawiści, a drugiego - do miłości. Człowiek ma jedno, więc zawsze myślałam o tym, jak to serce ocalić.
Na wojnie nie ma kobiecych zapachów, wszystkie są męskie. Wojna pachnie po męsku.
Na wojnie starzeje się dusza człowieka. Po wojnie już nigdy nie byłam młoda...
Bóg nie po to stworzył człowieka, żeby ten strzelał; stworzył go do miłości.
Człowiek najbardziej jest widoczny, najbardziej odsłania się na wojnie, i może jeszcze w miłości. Odsłania aż do głębi, do podskórnych warstw. W obliczu śmierci bledną wszystkie idee i ukazuje się nieosiągalna wieczność, na co te kobiety nie są gotowe. Chociaż to im się wydarzyło i one to przeżyły.
To nie jest kobieca sprawa — nienawidzić i zabijać.
Mówią, że na wojnie człowiek jest człowiekiem tylko w połowie, a w drugiej połowie — zwierzęciem. Właśnie tak... Bo inaczej by nie przeżył.
Jeśli pani spyta, co to jest szczęście, odpowiem: "Wśród zabitych niespodziewanie znaleźć żywego...".
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Trudno jest oceniać takie książki. Nie jest bowiem zamiarem autora celowe szokowanie czytelnika. Sam temat, który jest poruszany w książce, jest na tyle szokujący iż czasem brak jest słów aby opisać doznania, których doświadcza się podczas lektury tego reportażu.
    We wspomnieniach kobiet, które zostały zawarte w tej książce nie ma miejsca na sentymenty. Ich opowieść jest z najlepszych dokumentów przypominających człowiekowi o okrucieństwie i bezsensowności wojny. Na tych stronach zawiera się mistrzostwo reportażu.

Inne proponowane
Warto zerknąć