Ziarno prawdy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad), pdf

średnia ocena: 3.92 / 5.00
liczba ocen: 13690
Ilość stron (szacowana): 399
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
-34% 20.73 zł
22.90 zł
26.43 zł
27.12 zł
27.12 zł
Pozostałe księgarnie
-11% 23.93 zł
26.76 zł
27.04 zł
28.71 zł
29.00 zł
30.30 zł
31.89 zł
Opis:

Nowy, długo oczekiwany kryminał z Teodorem Szackim! Jest wiosna 2009 roku, prokurator nie pracuje już w Warszawie, pożegnał się z przeszłością i karierą, by przenieść się do Sandomierza. Tu zaczyna „nowe wspaniałe życie", ale dość szybko spotyka go rozczarowanie. W obcej i nieprzyjaznej rzeczywistości rozgoryczony Szacki prowadzi śledztwo w sprawie dziwacznego morderstwa, którego ofiara to sandomierska działaczka społeczna, kobieta szanowana i ceniona, o nieskazitelnej reputacji. Dochodzenie napotyka piętrzące się przeszkody i ścianę milczenia, a jednocześnie towarzyszy mu gorączka medialna. Ważnym kontekstem staje się bolesny splot relacji polsko-żydowskich oraz historia, która wydarzyła się przeszło sześćdziesiąt lat wcześniej...

 

Prokurator Teodor Szacki nie był człowiekiem wierzącym. Nie wierzył w Boga, przeznaczenie, miłość od pierwszego wejrzenia, seks na pożegnanie, promocje, mechaników samochodowych oraz istnienie rzeczy dobrych i tanich. Przede wszystkim jednak nie wierzył, że utknął na dobre w tej pieprzonej, przereklamowanej dziurze. Nie wierzył, że z gwiazdy stołecznej prokuratury stał się popychadłem w powiatowym miasteczku. Nie wierzył, że jego rodzina to odległa przeszłość, a jedyne, co dostał w zamian, to nudne fizjologiczne romanse i związek, który dawno przestał się mieścić na skali „niemożliwych i niespełnialnych". Nie wierzył, że to właśnie jemu trafiło się śledztwo, z którego powodu albo pójdzie do piachu, albo będzie musiał emigrować na Vanuatu. No i nie wierzył, że są miejsca, w których nie myje się codziennie ekspresu do kawy. Ze wstrętem odsunął od siebie filiżankę, wstał, nie odpowiedział na małomiasteczkowo szczere „do widzenia" barmanki i wyszedł na zalany słońcem rynek.

Autor o swoim bohaterze

CYTATY:
Ja wiem, że władza lubi, kiedy tylko jeden sposób myślenia jest prawdziwy.
Kluczem do zagadki jest pierwsze zabójstwo i stojące za nim motywy. Że pierwsze zabójstwo zostało dokonane pod wpływem największych emocji, a następne to już realizacja jakiegoś planu. Na pierwszej ofierze została wyładowana złość, nienawiść, żółć, druga natomiast została po prostu, jeśli można tak powiedzieć, zamordowana.
Człowiek powinien określać siebie przez dobre emocje, przez to, co lubi, co go uszczęśliwia, sprawia mu radość.
Szukanie winnych jest najprostszym sposobem radzenia sobie z trauma. Jeśli wskażesz kogoś, kto jest sprawcą twoich krzywd, od razu jest prościej...
(...) człowiek powinien określać siebie przez dobre emocje, przez to co lubi, co go uszczęśliwia, sprawia mu radość. Budowanie tożsamości na tym, co go drażni i wkurwia, to wstęp na równię pochyłą zgorzknienia, po której zjeżdża się coraz szybciej, aby na końcu stać się ziejącym nienawiścią frustratem.
Mówi się, że w każdej legendzie jest ziarno prawdy. Ale są takie legendy, w których nie ma prawdy ani kropli.
Mądrość dobrze jest czerpać z różnych źródeł.
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  Bardzo dobry kryminał z ciekawą historią w tle. Gdyby ktoś po przeczytaniu "Uwiklania wahał się czy warto sięgnąć po tę lekturę to zdecydowanie namawiam. Według mojej opinii ten tom trylogii bije na głowę pierwszy. Czas chyba wybrać się do miasta ojca Mateusza z krótką wizytą :)

 • Awatar

  Kolejny dobry kryminał pana Miłoszewskiego. Czyta się naprawdę dobrze, szybko, z zainteresowaniem.
  Prokurator Szacki, choć nadal wzbudza moją sympatię, nieco mniej mi się tutaj podobał: jakiś taki zgorzkniały (choć namieszał i "napsocił" w swoim życiu, więc wygnanie do Sandomierza na własne życzenie ma), złośliwy, nieprzyjemny, na szczęście tylko na początku, później, wciągnięty w wir kryminalnej zagadki, łagodnieje, choć inteligentny dowcip i cięta riposta go nie opuszczają.

  Pod względem kryminalnym kolejność czytania książek nie ma znaczenia, jednak, jeśli nie jest komuś obojętny wątek prywatny pana prokuratora, należy je czytać w odpowiedniej kolejności.

  Jedyny minus książki, zresztą podobnie jak przy poprzedniej ("Uwikłanie")to wyjaśnienie motywów popełnienia zbrodni, w tym wypadku bardzo brutalnych. Jak dla mnie zbyt skomplikowany, wydumany, osadzony w dalekiej przeszłości. Tutaj jest to tylko przesłona dymna, bo nic nie jest takie, na jakie wygląda, ale mimo wszystko zbyt to wszystko zawiłe momentami.

  Dzięki panu Miłoszewskiemu (między innymi) wiem, że nie tylko Skandynawią dobry kryminał stoi, wręcz przeciwnie, znacznie mi bliżej do naszego podwórka, bo naprawdę w niczym nie ustępuje "obcym" a do tego można się zapoznać z ciekawymi historiami osadzonymi w tle opowieści, jak chociażby żydowskie korzenie Sandomierza, który w końcu nie będzie mi się tylko kojarzył z "Ojcem Mateuszem"...

 • Awatar

  Błyskotliwy prokurator i jego erotyczne podboje w scenerii Santo-domingo (jak nazywała Sandomierz jedna z moich znajomych). Uwikłanie przeczytałem zaraz po premierze. Od tamtej pory „zaniedbałem” Miłoszewskiego. A nie powinienem! Biję się w pierś i zabieram za nadrabianie… Bo warto.

 • Awatar

  Niesamowity kryminał. Szybka akcja, liczne zagadki no i oczywiście prokurator Szacki - po prostu samo się czyta. I jeszcze ten klimat Sandomierza....super sprawa.

 • Awatar

  Po raz kolejny Miłoszewski udowadnia, że jest dobrym pisarzem. Jego druga część cyklu o prokuratorze Szackim niczym nie ustępuje pierwszej. Jest jednak też pewien powiew świeżości - zmiana miejsca akcji, a także pewna metamorfoza głównego bohatera.
  Czyta się bardzo dobrze. Czytelnik jest na prawdę wciągnięty i nie może doczekać się, co się wydarzy na następnych stronach, a przecież tego właśnie oczekujemy od kryminału. Nie mogę doczekać się kolejnej książki.
  Gorąco polecam.

 • Awatar

  Przede wszystkim - znakomicie napisane. To, że Miłoszewski dwukrotnie odebrał nagrodę za najlepsze powieści kryminalne, to nie przypadek.
  Idealna fabuła z intrygą nie za bardzo zawiłą, ale i nie za prostą. Emocjonującą nie tylko historią kryminalna, ale i odwołaniami historycznymi, społecznymi. Kreacje bohaterów - mistrzowskie, żywe, prawdziwe i barwne. Tło akcji dobrane idealnie.
  Nie wiem jak to robi Miłoszewski, ale wiem jedno pisze rzeczy arcyudane, czytające się jednym tchem i kończy się to wszystko pragnieniem następnej książki.

 • Awatar

  Jak na razie zakończyłem przygodę z prokuratorem Teodorem Szackim. Przyznaję, była bardzo emocjonująca. Chwilami też rozbawiła tak, że śmiałem się w głos. Dawno nie czytałem tak rewelacyjnego kryminału. Moja lista ulubionych autorów i ich książek znowu się powiększa. Co mogę więcej powiedzieć, tylko tyle:
  Czytajcie Zygmunta Miłoszewskiego, bo na prawdę warto!!

Inne proponowane
Warto zerknąć