Wielkie kłamstewka
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.23 / 5.00
liczba ocen: 416674
cena polecana: 23.41
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
30.40 złpremium: 18.24 zł
23.41 zł
30.40 zł
30.40 zł
Pozostałe księgarnie
19.46 zł
23.41 zł
25.45 zł
25.47 zł
27.36 zł
27.50 zł
30.40 zł
30.40 zł
30.40 zł
30.41 zł
31.40 zł
Opis:

Zbrodnia? Nieszczęśliwy wypadek? A może zwyczajny wybryk? Wiadomo tylko, że ktoś nie żyje. Znakomity dramat australijskiej pisarki przeniesiony na ekran telewizyjny przez stację HBO. W gwiazdorskiej obsadzie znalazły się m.in. Nicole Kidman i Reese Witherspoon.

Trzy kobiety – nieśmiała, skryta i przebojowa – spotykają się któregoś dnia, kiedy ich dzieci idą do przedszkola. Nie wiedzą, że pozornie drobna zmiana przewróci ich życie do góry nogami, a sielska rzeczywistość na przedmieściach Sydney to jedynie pozory. „Wielkie kłamstewka” to opowieść o byłych mężach i drugich żonach, matkach i córkach oraz burzach w szklance wody, a także niebezpiecznych kłamstwach, w których trwamy, by doczekać jutra. Żyjemy, żeby kłamać, czy kłamiemy, żeby żyć? Oto jest pytanie.
„Wielkie kłamstewka” zadebiutowały na pierwszym miejscu listy bestsellerów „New York Timesa”, a Nicole Kidman i Reese Witherspoon zagrały w serialu HBO, który powstał na podstawie powieści.

Wielkie kłamstewka od Liane Moriarty możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
CYTATY:
Dzieci mają coś takiego w sobie, że ściągają nas do swojego poziomu. Nikt i nic nie doprowadza cię do szału tak, jak własna pociecha.
Recenzje blogerów
Ostatnimi czasy wpadają mi w ręce książki, które w nowatorski i bardzo interesujący sposób opisują więzi rodzinne oraz relacje międzyludzkie, czyli to z czym spotykamy się codziennie. Obszar i temat znany, wydawałoby się „oklepany”, a jednak mimo wszystko na tyle obszerny, że pozostawia pole do popisu dla sprytnych i pomysłowych pisarzy.

Wielkie kłamstewka Liane Moriarty zaskakują narracją i sposobem przedstawienia historii, która wydarzyła się na przedmieściach Sydney. Od początku wiemy jedno – ktoś nie żyje. Tylko tyle i aż tyle! Z każdą kolejną stroną poznajemy dramatis personae, czy to za sprawą ich autokreacji, czy też poprzez wycinki wypowiedzi osób postronnych.

Głównymi bohaterkami są trzy kobiety – każda „z innej bajki”. Łączy je przedszkole, do którego chodzą ich dzieci oraz społeczność rodziców. Nie trudno domyślić się, że w takich grupach nierzadko dochodzi do niesnasek oraz wychodzą na wierzch głęboko skrywane animozje. Jeśli weźmiemy dodatkowo pod uwagę, że historia rozgrywa się w niewielkiej miejscowości, gdzie zachowanie prywatności jest trudnym zadaniem, to … wybuch jest niemal gwarantowany.

Wielkie kłamstewka pokazują i uwypuklają to o czym wszyscy wiemy – że kłamstwo ma krótkie nogi, kłamstwo uwiera, kłamstwo nie daje komfortu psychicznego. Życie w kłamstwie jest smutne, powoduje autodestrukcję a zarazem rani osoby z otoczenia.

W Wielkich kłamstewkach autorka porusza również wiele trudnych tematów znanych nam z bliższego lub dalszego otoczenia. Konkluzja płynąca z kart powieści nie jest nowatorska, ale należy o niej przypominać. Warto mieć oczy i uszy otwarte, żeby dostrzec i usłyszeć krzywdę innych. Ale przede wszystkim należy mieć odwagę, aby w odpowiednim momencie zareagować.

Wielkie kłamstewka, to zaskakująca kompozycja literatury rozrywkowej i kobiecej z dużą dawką życiowych oraz uniwersalnych prawd. W zestawieniu z kapitalną kreacją głównych bohaterek, nietuzinkową eskalacją napięć i rzadko spotykanym odtworzeniem chronologii wydarzeń tworzą powieść, która dostarcza wielu pozytywnych wrażeń.

Jeśli macie ochotę na naprawdę dobrą, lekką, ale niebanalną książkę z drugim, a nawet trzecim dnem – polecam Wielkie kłamstewka.

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Chociaż miałam już okazję czytać powieść autorstwa Liane Moriarty - kilka lat temu, „Kilka dni z życia Alice” - to nie znajomość jej twórczości zachęciła mnie do lektury „Wielkich kłamstewek”. Owszem, poprzednia pozycja pisarki spodobała mi się, ale widocznie nie na tyle by zapisać się na długo w mojej pamięci czy przekonać do zgłębienia naszej literackiej znajomości. Prawdą jest, że gdyby nie serial produkcji HBO, który zbierał niezwykle pozytywne opinie od ludzi, którym ufam w kwestii produkcji telewizyjnych, prawdopodobnie nie sięgnęłabym po „Wielkie kłamstewka”. Nie miałam szczególnych oczekiwań względem tego tytułu i chyba dlatego jestem nim tak miło zaskoczona.

Jane jest samotną matką zarabiającą na życie jako księgowa i wciąż poszukującą swojego miejsca na ziemi. Madeline to rozwódka, która po kilku trudnych latach nareszcie znalazła szczęście u boku innego mężczyzny i teraz czuje się spełniona w roli żony i matki. Celeste poświęciła karierę prawniczą dla wychowania dwójki bliźniaków i, jako żona odnoszącego sukcesy mężczyzny, wiedzie pozornie beztroskie życie. Chociaż każda z tych kobiet wiedzie prowadzi zupełnie odmienne życie, ich losy splatają się w dniu, w którym ich dzieci uczestniczą w dniu otwartym lokalnego przedszkola. Jane, Madeline i Celeste zostają przyjaciółkami, ale każda z nich skrywa pewne tajemnice. Tymczasem kilka miesięcy później, w trakcie wieczorku integracyjnego, ginie jeden z rodziców.

„Wielkie kłamstewka”, wbrew pozorom, nie mają wiele wspólnego z thrillerem. Owszem, od pierwszego rozdziału wiemy, że na kartach powieści dojdzie do zabójstwa, a kolejne z nich mają przedstawić wydarzenia, które doprowadziły do strasznej tragedii, ale nie do końca jest ono najważniejszym punktem dla fabuły. Liane Moriarty stworzyła niepozorną historię o życiu bogatych ludzi - którzy wydają się nieustannie knuć intrygi i plotkować (lub też stawać się przedmiotem plotek) na temat innych mieszkańców - która nieoczekiwanie przedstawia trafne spostrzeżenia na temat życia społecznego.

Punktem wyjścia dla fabuły jest, wspomniana już, zbrodnia, do której doszło w trakcie wieczorku integracyjnego dla rodziców. Pozostajemy jednak bez odpowiedzi na pytania kim jest ofiara i kto zabił, i cofamy się kilka miesięcy, do momentu, w którym losy trzech głównych bohaterek się ze sobą splatają. Motyw tej tajemnicy i pojawiające się w każdym rozdziale komentarze przesłuchiwanych mieszkańców zdecydowanie dynamizują fabułę. Czytelnik chce poznać odpowiedzi na nurtujące go pytania i przez to trudno mu odłożyć lekturę na bok, zwłaszcza, że Liane Moriarty do samego końca nie zdradza “głównej tajemnicy”. Pewne twisty fabularne, które pojawiają się co pewien czas w powieści wiążą się raczej z tajemnicami bohaterek, a finalny zwrot akcji stanowi spore zaskoczenie.

Niepozorność „Wielkich kłamstewek” wynika z tego, że bohaterowie powieści Liane Moriarty są mistrzami gry pozorów. W historii wykreowanej przez autorkę, zwłaszcza na początku, pojawia się mnóstwo humoru, a problemy, które nam przedstawia - jak choćby brak zaproszenia jednego z dzieci na urodziny - wydają się nadmiernie wyolbrzymione i, cóż, po prostu błahe. Nie będę Wam zdradzać wszystkich tematów, które ostatecznie zostają poruszone w powieści, ale przez kontrast tej problematyki, jeszcze bardziej uderza ona w czytelnika. Historie o matkach, które przez spór swoich dzieci angażują się we własny konflikt (wręcz komiczny z punktu widzenia czytelnika), z czasem staje się opowieścią o dramatach, które rozegrały, albo wręcz wciąż się rozgrywają, w czterech ścianach.

„Wielkie kłamstewka” okazały się dla mnie sporym zaskoczeniem. Nie spodziewałam się, że powieść Liane Moriarty postawi tak trafne komentarze na temat życia społecznego i że autorka tak umiejętnie połączy wątki obyczajowe z elementami thrillera. To powieść miejscami zabawna, a gdzie indziej zaskakująca, a ponad to po prostu mądra. Z czystym sumieniem zasiądę teraz do oglądania serialu i mam nadzieję, że okaże się on równie dobry co pierwowzór. Wygląda na to, że powinnam nadrobić lekturę innych powieści Liane Moriarty, a póki co polecam Wam „Wielkie kłamstewka”.

Ocena: 6/6
©Złodziejka książek
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  www.czytaska.blogspot.com

  Wiadomo, że coś się stało. Ktoś nie żyje. Pewnie ktoś zabił. A może to był wypadek. Tyle wiadomo na początku. Trup i policja.

  Ale to nie jest kryminał. Tu nie mamy drobiazgowego śledztwa, pytań i galerii wypierających się podejrzanych. Tu następuje cofnięcie w czasie i zaczyna się opowieść obyczajowa.
  O matkach przesadnie przejętych dziećmi, o słodkim miasteczku w którym prawie wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą. O pozorach słodkiego, miłego życia, które zwykli ludzie czują się zobowiązani tworzyć.
  O wtrącaniu się w cudze sprawy. I o całkowitej niewiedzy o życiu osób pozornie bliskich. O głupich poczynaniach. O złych wzorcach.
  O matkach, żonach i kochankach, o ojcach, mężach i kochankach. O dzieciach i nastolatkach. O aniołkach i diabełkach. O ofiarach i katach. O oszukiwanych i oszustach.

  O przemocy domowej.

  Kto jest ofiarą? Kto jest sprawcą? Co w tej opowieści jest zbrodnią?

Inne proponowane
Warto zerknąć