Tajemna historia
3.95 / 5.00 (liczba ocen: 2159)

Tajemna historia
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Wydawca:  Wydawnictwo Znak
Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 23.64
wciąż za drogo?
25.79 zł
42.99 zł
42.99 zł Lub 38.69 zł
23.64 zł
32.23 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Richard Papen rozpoczyna studia w ekskluzywnym college’u w Nowej Anglii. Dołącza do grupy inteligentnych, ekscentrycznych studentów filologii klasycznej, którzy pod wodzą charyzmatycznego wykładowcy odkrywają sposób myślenia i życia niemający nic wspólnego z monotonną egzystencją ich rówieśników. Kiedy jednak eksperymenty z narkotykami, alkoholem i seksualnością nie przynoszą odpowiedzi na pytanie: jak daleko można się posunąć?, dochodzi do morderstwa. Czy da się uniknąć jego konsekwencji? Czy można zabić i nie zostać ukaranym? I czy możliwe jest, by morderstwo w żaden sposób nie zmieniło mordercy?

Tajemna historia to pełna napięcia, intelektualna opowieść o moralności, sztuce, karze i odkupieniu. Ale też o błędach młodości, oczekiwaniach wobec innych i samego siebie. Mroczna i uzależniająca niczym grecka tragedia opowieść o młodych ludziach, którzy odkrywają, jak łatwo jest zabić, a jak trudno jest żyć. Tajemna historia to kultowy debiut nagrodzonej Pulitzerem autorki Szczygła. Powieść ta sprzedała się w kilkumilionowym nakładzie, została przetłumaczona na trzydzieści języków i jest dziś uznawana za jedną z najważniejszych powieści końca XX wieku.

"Pięknie napisana, cudownie opowiedziana historia: zabawna, smutna, przerażająca. Nie odłożysz tej książki, zanim nie doczytasz do końca… co za debiut!” John Grisham

„Tartt nie da się porównać z nikim z jej rówieśników. Piękny język, skomplikowana fabuła, fascynujące postaci i intelektualna energia sprawiają, że ta debiutancka powieść jest zdecydowanie najbardziej interesującym dziełem tego pokolenia”. „Boston Globe”

„Niesamowity sukces (…) wstrząsająca powieść i pełna napięcia rozrywka (…) Dynamiczna, intelektualna, napisana z ogromną dyscypliną”. „New York Times”

Tajemna historia od Donna Tartt możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Każdy czyn w bezmiarze czasu rozpływa się w nicość.
Niewykonalne są tylko rzeczy niewyobrażalne.
Psychologia to jeszcze jedno określenie na coś, co starożytni nazywali losem.
Nie ma nic złego w umiłowaniu piękna. Ale piękno-jeśli nie jest połączone z czymś głębszym-jest zawsze powierzchowne.
Nie ma nic bardziej samotnego i dezorientującego niż bezsenność.
Nasza własna jaźń czyni z nas ludzi bardzo nieszczęśliwych i właśnie dlatego tak bardzo chcemy ją zgubić.
Piękno to strach. Cokolwiek nazywamy pięknym, boimy się tego
Richard Papen rozpoczyna studia w ekskluzywnym college'u w Nowej Anglii. Dołącza do wyjątkowej grupy inteligentnych i ekscentrycznych studentów, którzy pod okiem swojego opiekuna zgłębiają tajniki filologii klasycznej. Jednak eksperymenty z narkotykami i alkoholem jakich się podejmują (aby wprowadzić się w odpowiednie stany inspirowane literaturą i historią starożytnych Greków) prowadzą ich do nieoczekiwanego finału. Efektem tej "zabawy" jest morderstwo. Henry, Francis, bliźnięta Charles i Camilla nie do końca jednak potrafią racjonalnie wytłumaczyć to co się stało. Niebawem we wszystko zostaje wtajemniczony Richard i Bunny. Wszystko co dzieje się potem, jest następstwem tego jednego wydarzenia.

Książka każe czytelnikowi postawić sobie kilka kluczowych pytań: czy łatwo jest dokonać morderstwa? czy po popełnieniu go można z tym żyć? a co, jeśli znaliśmy tą osobę i teraz widzimy ból najbliższych jej osób? czy wszystkie ślady zawsze można zatrzeć, tak aby prawda nie wyszła na jaw? Z drugiej jednak strony bohaterowie toczą wewnętrzną walkę ze sobą, zastanawiając się do czego są czy byliby zdolni, aby nikt nie poznał szczegółów...

Teoretycznie można powiedzieć, że jest to kryminał: jest zbrodnia, morderstwo, sprawca i motyw. Jednak o tym kto zginął dowiadujemy się już na wstępie książki. Więc w całej tej historii nie chodzi o sprawę kryminalną, jest ona tylko punktem wyjścia do dalszych, głębszych rozważań. Widzimy bowiem różne reakcje tych młodych ludzi na popełnioną zbrodnię, ich rozterki i udręczenie. Bardzo ciekawa jest też zmieniająca się korelacja pomiędzy nimi. Z przyjaciół zaczynają powoli stawać się swoimi przeciwnikami, coraz bardziej krytycznie na siebie spoglądają i tracą do siebie zaufanie. Ale sytuacja w jakiej się znaleźli, wymusza na nich świadomość, że są na siebie "skazani" czy chcą tego czy nie...

Pomimo, że książka pokazuje zachowanie całej szóstki naszych studentów, to głównie skupia się na Richardzie. To jego przemyślenia wiodą tu prym i z jego perspektywy poznajemy wszystkie wydarzenia. I niewątpliwie jego postać wykreowana jest doskonale.

Na uwagę zasługuje również język i styl powieści. Są one na najwyższym poziomie. Czytanie jej było pod tym względem przyjemnością. Jednak niestety to nie wystarczyło i momentami książka mnie po prostu nużyła. Moim zdaniem jest tu mnóstwo zbytecznych dygresji i opisów, które nie wnoszą za dużo do fabuły czy przesłania powieści. A powiedziałabym nawet, że wręcz zbijają z tropu. Powieść ta na pewno zasługuje na uwagę, choć spokojnie można by ją znacznie "odchudzić"...

Ocena: 4+/6 czytaj więcej
©Księgozbiór Kasiny
Proste zabójstwo

Czym jest życie ludzkie? Czy w dzisiejszych czasach stanowi ono jakąś wartość? Czy w jakichkolwiek czasach było priorytetem? Sartre twierdził, że ludzkie życie jest tak kruche, że człowiek musi nieustannie swoje istnienie ochraniać, aby je zachować. Świat nie tyle nie przejmuje się bytem jednostek, ale tocząc się swoim trybem jest gotów to życie zniszczyć. Ponadto życie ludzkie jest zawsze koegzystencją, czyli współistnieniem. Otaczają nas inni ludzi, którzy też stanowią dla nas zagrożenie. Pozbawienie kogoś życia jest najbardziej haniebnym z czynów, jest nieodpuszczalnym grzechem, wiecznie krzyczącym z bólu sumieniem. Nie decydując o istnieniu, człowiek nie powinien podejmować decyzji o jego końcu, co udowodnił literaturze już Raskolnikow, który szukając potwierdzenia swojej wyższości nad szarą masą wszy, ukazał podłość i kruchość człowieka. Rodion miał zabić starą lichwiarkę, miał uspokoić nurtujące i dręczące go o obawy, jednak niczym kostki domina jedna zbrodnia pociąga za sobą kolejne – już nie ginie niepotrzebna nikomu kobieta, ale też matka z dzieckiem. Granica pomiędzy życiem, a śmiercią jest niewątpliwie cienka, życie jednego człowieka sklejone jest z życiem drugiego, a życie tego drugiego z trzecim, jak więc jej nie przekroczyć? A jeżeli to jednak się zdarzy – bo człowiek jest słaby i każdy jeden popełnia błędy – czy można sądzić, że istnieje w ogóle coś takiego jak usprawiedliwione zabójstwo? Czy można zabić i nie ponieść tego konsekwencji? Czy zbrodnia zawsze pociąga za sobą zbrodnię? Które życie jest mniej warte?

Cokolwiek innego można powiedzieć o poczuciu winy, z pewnością użycza ono diabelskich mocy
inwencji.


Richard Papen, wyfruwając z rodzinnego gniazda i próbując realizować swoje marzenia, zaczyna naukę greki w prestiżowym college'u w Hampden. Dołącza do elitarnej grupy studentów, zafascynowanych starożytnym światem. Z pomocą wyjątkowego nauczyciela – Juliana Morrowa – nastolatkowie przemierzają starożytną Grecję i Rzym, coraz bardziej zatapiając się w świecie, który już dawno przeminął. Jest ich pięciu – każdy inny na swój sposób, każdy wyjątkowy, skrywający jakąś tajemnicę: Camilla to jedyna dziewczyna w tym męskim gronie, piękność, która zdaje się nad wszystkim królować. Razem ze swoim bliźniaczym bratem Charlesem wydają się być jednym organizmem – nie tylko podobnie wyglądają, ale i funkcjonują, żyją. Francis to homoseksualista, który od czasu do czasu sypia z Charlesem, ukrywając to oczywiście w głębokiej tajemnicy przed wszystkimi – nawet przed samymi sobą. Edmund, zwany przez wszystkim Bunnym jest nieznośny i w momencie rozpoczęcia się historii powoli zaczyna wyczerpywać skrytą na czarną godzinę cierpliwość swoich przyjaciół – wiecznie bez grosza przy duszy uważa siebie za bogacza, któremu wszystko wolno, jest opryskliwy i niemiły, co szczególnie odczuwa Richard na początku przybycia do Hampden. I w końcu on, ten najważniejszy – Henry. Henry jest najbardziej uzdolniony, jest najmądrzejszy i bez wątpienia najbardziej inteligentny z całej piątki. Henry'ego lubią i szanują wszyscy, a najbardziej Bunny – nic dziwnego, w końcu to on pokrywa koszty wszystkich jego zachcianek i wybryków. Henry jest wyjątkowy, co zauważa też Morrow. W piątkę tworzą nie tylko grupę przyjaciół, ale wywiązują się pomiędzy nimi więzy rodzinne, której głową okazuje się oczywiście nie kto inny, jak Henry. To on nad wszystkim czuwa i wszystko ustala, to jego zdanie jest najważniejsze, to do niego zawsze można się zwrócić o pomoc, a on zawsze jej udzieli. Henry przygarnia "nowe pisklę" pod swoje skrzydła, próbując uczynić Richarda jednym z członków rodziny, tak samo ważnym, jak każdy inny.
Sytuacja nieco się zmienia, kiedy w największym zafascynowaniu starożytnością grupa postanawia urządzić bachanalia – starożytne misterium na cześć Dionizosa. Aby pogrążyć się w stanie niebytu, wyjść poza swoje ciało próbują różnych metod – od alkoholowego upojenia, poprzez narkotyki, popalanie cykuty, modlitw, postu czy kąpieli w liściach laurowych. W misterium udziału nie biorą dwie osoby – Richard, jako że wciąż jest tym "nowym" i nie wiadomo, jak na podobny pomysł by zareagował, oraz Bunny, który zawiódł zaufanie swoich przyjaciół nie traktując ich prób poważnie.

Nie można bagatelizować tej pierwotnej pokusy: żeby zatracić siebie, zatracić bez reszty. A przez to otworzyć się przed zasadą ciągłego życia, życia poza okowami śmiertelności i czasu. Od początku wydawało mi się to pociągające, nawet wtedy, gdy nic na ten temat nie wiedziałem i podchodziłem do rzeczy bardziej jako antropolog, a nie potencjalny mystes.

Cała akcja książki rozpoczyna się tak naprawdę wtedy, kiedy Henry'emu i jego grupie rzeczywiście udaje się wyjść poza swoje ciało, zatracić siebie, pogrążyć się w niebycie. Nie będąc świadomymi swego czynu popełniają okrutną zbrodnię, którą później starają się ukryć. Problem jest tylko jeden: Bunny. Jak sprawić, aby nie wyjawił tajemnicy? Czym go przekupić? Jak uciszyć? Odpowiedź może być tylko jedna.

- Zobaczyłeś Dionizosa, jak sądzę? (...) Widziałeś go w postaci fizycznej? W koziej skórze? Z tyrsem?
- A ty skąd wiesz, jak wygląda Dionizos? - spytał cokolwiek ostro Henry. - Myślisz, że co zobaczyliśmy? Karykaturę? Podobiznę z greckiej wazy?
- Po prostu nie mogę uwierzyć, że chcesz mi wmówić, że naprawdę widziałeś...
- A gdybyś tak nigdy nie widział morza? Gdybyś widział tylko dziecięcy rysunek: niebieską kredką, z małymi falami? Poznałbyś prawdziwe morze, gdybyś znał tylko ten rysunek? Byłbyś w stanie rozpoznać prawdziwą rzecz, gdybyś ujrzał ją na własne oczy? Nie wiesz, jak wygląda Dionizos. Mówimy tutaj o Bogu. Bóg to poważna sprawa. (...)


Czy można zabić i nie zostać ukaranym? Tajemną historią Donna Tartt ukazuje, że na te i postawione we wstępie tego tekstu pytania nie ma odpowiedzi, a przynajmniej nie leży ona w człowieku. Autorka w mroczny, tajemniczy i niezwykle mistyczny sposób ukazuje jak łatwo jest zabić, a jak trudno jest żyć. To nie książka o grupie ekscentrycznych studentów, a o prawdzie zawartej w człowieku. Bunny wcale nie jest ważnym bohaterem, jest tylko pionkiem pewnej gry. Co się z nim stanie – czy dotrze do końca planszy i bezpiecznie skryje się w „domku” czy być może zostanie zbity przez innych członków tej opowieści? Tak samo rzecz się ma z Richardem – chociaż w pewnym momencie nie odczuwa się dystansu pomiędzy nim, a resztą grupy, tak naprawdę on cały czas jest wyodrębniony, jest jakby „z boku”, co nie czyni go do końca jednym „z nich”. Czy możliwe jest, by morderstwo w żaden sposób nie zmieniło mordercy? To w końcu wielki czyn, tajemnica, która – no właśnie – zbliży wszystkich ku sobie, czy oddali?

Tajemna historia to powieść parabola, która ukazuje ludzką moralność, potrzebę ulegnięcia karze i – paradoksalnie – ciągłą ludzką przed nią ucieczkę, wagę odkupieniu swoich win. Jak łatwo wymagać jest od kogoś, jak ciężko prosić o to samo siebie. Jak banalne jest popełnianie błędów, jak ciężkie ich naprawianie.
Ponad dwadzieścia lat temu Tajemna historia wzbudziła taki zachwyt, jaki całkiem niedawno wywołał Szczygieł. Zapytana w wywiadzie dla CNN dlaczego pisze tak wolno – jej powieści pojawiają się średnio co dziesięć lat – autorka odpowiedziała, że próbowała pisać szybciej, ale to nie dawało jej satysfakcji, a skoro ona nie czuła się tym uradowana, tym bardziej czytelnik nie mógłby się po jej książce spodziewać niczego dobrego. Jeżeli jednak wszystkie jej książki mają być na tak wysokim poziomie jak Tajemna historia i Szczygieł, to warto dać pisarce czas.

Już raz się z nią żegnałem, teraz jednak kosztowało mnie wszystko, co miałem, by znów się pożegnać, po raz ostatni, niczym biedny Orfeusz odwracający się, by po raz ostatni rzucić okiem na ducha swej jedynej miłości i z tym samym uderzeniem serca tracący ją na zawsze - hinc illae lacrimae, stąd te łzy.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Jej Wysokość Literatura
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Wydaje mi się, że prawie każdy czytelnik ma takie książki, które wywołują w nim obawę. Ciągle siedzą gdzieś tam z tyłu w głowie, ale kiedy przychodzi do wyboru kolejnej lektury do przeczytania, ta, konkretna książka znowu idzie w odstawkę. Wyobrażam sobie to tak, że spoglądam ciągle na Tajemną historię Donny Tart, a ona wisi nade mną, taka ogromna i szczerzy do mnie swoje wielkie, literackie zębiska. Ja wtedy kurczę się, chowam się w kącie przed konfrontacją z tym dziełem i zastanawiam się jak ją zniosę? Nadchodzi jednak taki czas, że podejmuję wyzwanie, staję przed nią bohaterski i gotowy jestem nawet polec na polu walki. Wszak to prawie jak kryminał – szepcze sobie i dodaję sobie animuszu.

  Jednak okazuje się, że ta Tajemna historia wcale nie taka straszna jak sobie ją wyobrażałem. Na nic były te wszystkie obawy i ciągłe odkładanie jej na później. Przyznać należy też od razu, że w żadnym wypadku nie ma szans, aby przypadła każdemu do gustu. Z tym kryminałem to tak trochę na wyrost, bowiem ofiara i sprawca od razu są znani. A akcja w książce tak całkiem niespieszna, że gdyby to faktycznie był kryminał, to zamęczyłby każdego wielbiciela tego gatunku. Na Tajemną historię trzeba spojrzeć bowiem inaczej. W prawdzie tajemnica jest, ogromna i o niszczycielskiej sile rażenia, jednak jak wspomniałem wcześniej, czytelnik od samego początku zna bohaterów tej tajemnicy, tych złych i tych dobrych. O ile w ogóle w Tajemnej historii można zastosować taki podział? O tym w trakcie lektury musi zdecydować sam czytelnik, poddać szczegółowej ocenie motywy i działanie postaci. Autorka we wspaniały sposób ułatwia tę czynność, bowiem to właśnie bohaterowie są chyba najmocniejsza stroną tej opowieści. Każdy z nich jest wyrazisty, charakterystyczny, nie sposób pomylić go z kimś innym. Oczywiście nie czas aby spróbować scharakteryzować najważniejsze postaci, zajęłoby to masę czasu. Wystarczy powiedzieć, że to ekscentryczne, bardzo bogate (oczywiście duchowo) osobowości, które zapadną w pamięć na dłużej.

  Na nic były moje obawy, przez Tajemną historię przeszedłem bezboleśnie. W prawdzie było nieraz troszkę zbyt powolnie, jednak w przypadku tej powieści inaczej być nie może. Po zastanowieniu, można stwierdzić, że ta ogromna szczegółowość, niespieszna, wręcz powolna akcja to zarazem atut tej historii. Nie o szybką akcję przecież chodzi, a o jej bohaterów i to co sobą oraz swoim postępowanie są gotowi dać czytelnikowi.

  Ocena: 4+/6

 • Awatar

  Po lekturze „Szczygła” chętnie sięgnęłam po tę książkę. Przyznam, że pierwsza podobała mi się bardziej, ale i ta jest jak najbardziej godna polecenia. Jest świetnie napisana, czyta się ją powoli, to nie kryminał czy banalny dreszczowiec, a już na pewno lekka obyczajówka. Ta książka wymaga czasu i to nie tylko z powodu ilości stron.

Warto zerknąć