ebook Człowiek o 24 twarzach
4.09 / 5.00 (liczba ocen: 10532)

Człowiek o 24 twarzach
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 29.50
wciąż za drogo?
34.32 złpremium: 22.14 zł Lub 22.14 zł
29.50 zł Lub 26.55 zł
29.70 zł
30.38 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane
Wstrząsająca historia, którą przedstawia serial dokumentalny Netflixa 24 twarze Billy’ego Milligana

USA, koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Na Uniwersytecie Stanowym Ohio dochodzi do serii gwałtów na studentkach. Policja szybko namierza sprawcę – jest nim młody mężczyzna, William (Billy) Milligan. W areszcie podejrzany próbuje odebrać sobie życie. By chronić mężczyznę przed nim samym, władze przysyłają doświadczoną panią psycholog, która odkrywa szokującą prawdę - w umyśle jednego Billy’ega mieszkają dwadzieścia cztery osoby.

David ma 8 lat i jest pochłonięty przez ból. 14-letni Danny został kiedyś żywcem zakopany pod ziemią. Kevin handluje narkotykami. Ragen kontroluje nienawiść. April chce zabić ojczyma. Adalana próbuje zaspokoić swoje homoseksualne pragnienia. Billy przeważnie śpi, bo gdy tylko się zbudzi, znów spróbuje popełnić samobójstwo. To tylko kilka z dwudziestu czterech twarzy Williama Milligana, jednego z najdziwniejszych przypadków, o jakich słyszały współczesna medycyna i wymiar sprawiedliwości.

Jak nie popaść w obłęd, słysząc w głowie rozkazy wydawane z serbskim akcentem, płaczliwe zawodzenie małego chłopca lub determinację spragnionej czułości lesbijki? Kim są te postaci i w jaki sposób przejmują władzę nad myślami i czynami Billy’ego? A może wszyscy zaangażowani w sprawę policjanci, prawnicy i lekarze dają się zwieść grze genialnego aktora, który chce tylko uniknąć kary za popełnione przestępstwa?

Rekomendacje:

Gdybym nie wiedziała, że Człowiek o 24 twarzach jest powieścią z gatunku literatura faktu, to pomyślałabym, że autor książki Daniel Keyes ma niesamowicie wybujałą fantazję. Skonfrontowanie się z wiedzą, prawdziwymi wydarzeniami i przeżyciami przedstawionymi w książce, przyprawia o gęsią skórkę. Bardzo polecam Wam tę książkę. Jest dużo lepsza od niejednej fikcyjnej opowieści. - Katarzyna Denisiuk - Na czytniku

Człowiek o 24 twarzach od Daniel Keyes możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Żeby kontrolować własne przeznaczenie, trzeba mieć szerszy umysł. Żeby wykonywać plany, wystarczy być głupcem.
Gdybym nie wiedziała, że Człowiek o 24 twarzach jest powieścią z gatunku literatura faktu, to pomyślałabym, że autor książki Daniel Keyes ma niesamowicie wybujałą fantazję. Skonfrontowanie się z wiedzą, prawdziwymi wydarzeniami i przeżyciami przedstawionymi w książce, przyprawia o gęsią skórkę.

Billy Milligan urodził się 13 lutego 1955 roku, zmarł 12 grudnia 2014 roku. Był Amerykaninem, u którego zdiagnozowano zaburzenia dysocjacyjne tożsamości nazywane również osobowością wieloraką. Choroba ta charakteryzuje się występowaniem przynajmniej dwóch osobowości u jednej osoby. Wzorce ich zachowań są odmienne, każda z nich ma na przykład odrębną tożsamość, wspomnienia, płeć, iloraz inteligencji, czy preferencje seksualne.

Przypadek Billego Milligana było najcięższym rozszczepieniem osobowości w dziejach. Jego ciało zamieszkiwało 24 osoby (jak sam o nich mówił i zżymał się, gdy nazywano je osobowościami).

Kiedy świat dowiedział się o istnieniu tak niebywałego człowieka? Został zatrzymany przez policję i oskarżony o dokonanie kilku gwałtów na kobietach, do których doszło na terenie uniwersyteckiego kampusu. W czasie przesłuchania, po próbie samobójczej, psycholożka odkrywa, że jest z nim coś nie tak – zachowuje się nienormalnie. Na jej oczach ujawnia się kilka osobowości płci męskiej w różnym wieku, mówiących rożnym akcentem, przyznających się do innego imienia. Niektóre wiedzą o istnieniu innych postaci, inne są zagubione i niezorientowane. Potrafią „przełączać się” w sekundę, ujawniać na chwilę, po czym znikać. Przypadek bez precedensu.

Od momentu ujawnienia zaczyna się batalia o człowieka i próba rozstrzygnięcia, czy Billy Milligan jest doskonałym aktorem próbującym wyłgać się ze stawianych mu zarzutów, czy chorym człowiekiem, w którego mózgu trwa nieustająca burza i walka osobowości.

Kilka słów podsumowania

Powieść Daniela Keyesa jest fascynująca! Próba uświadomienia i zaakceptowania sobie co przeżywał Billy Milligan jest trudna, a co dopiero życie takiego człowieka! Przestępstwa, które popełnił były faktem. Skrzywdził kobiety. Jednak czytająć o tym, z czym musiał się zmagać, co się z nim, jego wolą działo, rosło we mnie uczucie współczucia.

Bardzo polecam Wam tę książkę. Jest dużo lepsza od niejednej fikcyjnej opowieści.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    „Człowieka o 24 twarzach” to fabularyzowany dokument opowiadający o losach młodego przestępcy Williama Milligana. Czytelnik poznając jego losy od wczesnego dzieciństwa, obserwuje jego dokonania, odkrywa równocześnie, osobowości, które zostały stworzone w głowie tego młodego człowieka. Dwadzieścia cztery postacie, które stanowią całkiem odmienne charaktery, żyją swoim własnym życiem, działają czasem bez świadomości istnienia tych kolejnych.

    Czytając tę książkę uświadomiłem sobie, jak jeszcze niewiele wiemy o sile ludzkiego umysłu, ile jeszcze musimy się o nim nauczyć. Zastanawiałem się też jednak na ile taka historia może być prawdziwa, może jednak William Milligan był tylko sprytnym manipulatorem, który chcąc uniknąć odpowiedzialności, w rewelacyjny sposób zwiódł tak wiele osób, zajmujących się jego przypadkiem? Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie, wiem tylko, że książka jest tak bardzo autentyczna, że przyprawia o „gęsią skórkę”. Wyobrażenie sobie, że coś takiego mogłoby zdarzyć się w mojej społeczności, jest wręcz paraliżujące. Tę książkę trzeba przeczytać, i przeżyć ją na swój, własny sposób.

Warto zerknąć