Hyperion
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.17 / 5.00
liczba ocen: 100018
Powiadom o promocji
Otrzymasz e-mail,
kiedy cena spadnie poniżej np. 17.90 zł
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
27.30 zł
28.94 zł
34.44 zł
42.00 zł
Pozostałe księgarnie
17.90 zł
42.00 zł
29.40 zł
34.01 zł
34.86 zł
37.80 zł
37.80 zł
42.00 zł
Opis:

Międzygalaktyczna misja w poszukiwaniu sposobu na zażegnanie wojny, która przyniesie totalną zagładę. Wyrusza w nią siedmiu pielgrzymów. Zadanie wypełni tylko jeden, reszta skazana jest na śmierć...

W obliczu zbliżającej się nieuchronnie międzygalaktycznej wojny na planetę Hyperion przybywa siedmioro pielgrzymów: Kapłan, Żołnierz, Uczony, Poeta, Kapitan, Detektyw i Konsul. Mają za zadanie dotrzeć do mitycznych grobowców, by znaleźć w nich budzącą grozę istotę. Zna ona być może metodę, która pozwoli zapobiec zagładzie całej ludzkości. Każdy z pielgrzymów może przedstawić jej swoją prośbę, lecz wysłuchany zostanie tylko jeden. Pozostali będą musieli zginąć...

CYTATY:
..każda koncepcja boskości, która wyżej stawia posłuszeństwo niż konieczność przyzwoitego traktowania każdej niewinnej ludzkiej istoty, musi być z gruntu zła.
Przeprowadzili bardzo dokładne badania, z których wynika jednoznacznie, że ludzkość stała się całkowicie bezużyteczna.
Na początku było Słowo. Potem pojawił się pieprzony edytor tekstu. Potem procesor myślowy. A potem nastąpił koniec literatury.
Recenzje blogerów
Od czego by tu zacząć?
Może od Hyperiona


Powieść, która stała się legendą science- fiction. Jak najbardziej zasłużenie. Dan Simmons Hyperionem wyniósł gatunek science-fiction na kolejny poziom artyzmu. Powieść, która oszałamia swoim wizjonerstwem, rozmachem i uniwersalizmem.

Akcja powieści rozgrywa się w XXVIII wieku, na skraju apokalipsy ludzkości. Stara Ziemia już dawno przebrzmiała, a ludzie rozproszyli się po całej galaktyce. Trzy siły: Hegemonia, TechnoJądro i Wygnańcy walczą o kontrolę na przestrzenią i czasem.
W obliczu nieuchronnie zbliżającej się międzygalaktycznej wojny na planetę Hyperion zostaje wysłanych siedmiu pielgrzymów: Kapłan, Żołnierz, Uczony, Kapitan, Poeta, Detektyw i Konsul. Ich zadaniem jest dotrzeć do mitycznych Grobowców czasu i odnaleźć w nich legendarną istotę Dierzbę. Istota, która być może pozwoli im zapobiec zagładzie ludzkości. Każdy z pielgrzymów może przedstawić jej swoją prośbę, ale wysłuchany zostanie tylko jeden. Pozostali będą musieli zginąć.

Hyperion to powieść cudownie pomysłowa. Wizja świata, w zasadzie wszechświata jest zdumiewająca. Autor nie bawi się w stopniowe odkrywanie swojego świata, czytelnik od razu zostaje zanurzony w mroczną rzeczywistość. Z jednej strony bardzo szczegółowe opisy, początkowo odrobinę przytłaczające, ale wypełniająca ten świat technologia i rozwiązania przedstawione są prosto i przejrzyście. Pisarz nie odkrywa jednak wszystkich kart, nie brakuje w powieści niedopowiedzeń, wywołujących niepokój, ale przede wszystkim ogromną fascynację wykreowaną przez autora rzeczywistością.

Siedmiu bohaterów, siedem opowieści, gdzie każda z powodzeniem mogłaby stanowić odrębną równie doskonałą powieść. Postacie nie tylko opowiadają o swoich osobistych tragediach, ale jednocześnie rzucają szerokie światło na społeczeństwo w jakim przyszło im żyć.

Simmons przedstawiając losy poszczególnych postaci z powodzeniem bawi się pojęciami wolnej woli, przeznaczenia, losu, wiary, nadziei, władzy, czasu.
Umiejętnie w swoją powieść wplata głębokie debaty natury filozoficznej czy teologicznej. Najlepszym przykładem takiego zaangażowania jest problem przedstawiony przez Uczonego, który nazywa problemem Abrahama. Dlaczego Bóg chce by Abraham ofiarował mu swojego syna? Jaki ma w tym cel? Jaka jest jego intencja? Niemożliwe jest przecież by Bóg mógł promować zło.

Hyperion to arcydzieło jeśli chodzi o fantastykę, ale nawet gdyby pozbawić powieść warstwy science- fiction, wciąż byłaby powieścią doskonałą, dzięki swojej uniwersalności.
To opowieść o człowieku, o jego pasjach, wyrzeczeniach, o wierze, zemście, pożądaniu, o nadziei dla swej nieuleczalnie chorej córki. Te historie o ludziach sprawiają, że Hyperion to literatura wielka.

Dan Simmons stworzył wyjątkowo magnetyzująca powieść, która oszałamia wizjonerstwem i pomysłami, które ogranicza jedynie wyobraźnia autora, a ta jak wszechświat jest nieograniczona. Jednocześnie zmusza do przemyśleń, nad przyszłością, etyką, systemami politycznymi, kierunku w jakim zmierza ludzkość, a ten nie zawsze napawa optymizmem.

Hyperion to arcydzieło nie tylko fantastyki, powieść którą warto odkryć. I niekoniecznie trzeba być fanem science-fiction, by docenić dzieło Simmonsa.

ocena: 6/6

©Cuddle up with a good book
Komentarze dotyczące oferty:
Inne proponowane
Warto zerknąć