ebook Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość
3.92 / 5.00 (liczba ocen: 2184)

Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ciągu miesiąca
E-book - najniższa cena: 22.43
PakietyMedyczne#PakietyMedyczne
PakietyMedyczne#PakietyMedyczne
29.90 złpremium: 17.94 zł Lub 17.94 zł
24.71 zł Lub 22.24 zł
27.81 zł Lub 25.03 zł
29.90 zł
-24% 22.43 zł
24.02 zł
24.71 zł
24.72 zł
25.42 zł
25.42 zł
26.91 zł
27.00 zł
29.90 zł
Inne proponowane

Rasizm, przemoc, dyskryminacja – to wcale nie lata dawno minione... Katarzyna Surmiak-Domańska przedstawia obraz społeczności przygotowującej się do ostatecznego rozwiązania kwestii rasowej czystości.

„Jeżeli do białego lukru dostanie się choć jedna ciemniejsza kropla, lukier nigdy nie będzie już biały” – królowa Ku Klux Klanu uczy dzieci, jak przygotować bożonarodzeniowy tort. Chociaż dziś Amerykanie odruchowo wzdrygają się na hasło „Ku Klux Klan”, ten ma się całkiem nieźle i działa w pełni legalnie. W USA jest aktywnych kilkadziesiąt organizacji ze słowem „Klan” w nazwie. W ciągu ostatnich dwóch dekad FBI kilkakrotnie udaremniło zamachy przygotowywane przez ich ekstremistów: wysadzenie budynku sądu w Karolinie Północnej, autobusów wożących meksykańskich i haitańskich robotników przez stan Georgia, klinik aborcyjnych w Pensylwanii oraz rafinerii gazu ziemnego w Teksasie. Jednak Klan XXI wieku najczęściej woli nie wchodzić w konflikt z prawem. Stawia na cierpliwą indoktrynację, propagując wzorcowy styl życia tradycyjnej chrześcijańskiej rodziny, izolowanej od obcych wpływów kulturowych. Przygotowuje armię żołnierzy, którzy staną do walki w nieuchronnie zbliżającej się, ich zdaniem, wojnie ras.
Katarzyna Surmiak-Domańska, gość Krajowego Zjazdu Partii Rycerzy KKK z Arkansas, ma okazję przyjrzeć się Klanowi z bliska. Rozmawia z Wielkimi Magami, Smokami i Kleagle’ami. Zakłada biały kaptur, staje z nimi pod płonącym krzyżem. Docieka, drąży, próbuje zrozumieć ich perspektywę.
Obraz, który wyłania się z jej podróży, to poruszający portret Pasa Biblijnego – południowych stanów, które pomimo porażki w wojnie z Północą nigdy się nie poddały. To tutaj sto pięćdziesiąt lat temu narodził się Klan. Tu rysowano czarne muły symbolizujące „miasta zachodzącego słońca”, w których nie życzono sobie czarnych. Tu krążyły pocztówki upamiętniające lincze na Afroamerykanach. To w tutejszych lasach, dziś coraz częściej, rycerze z pochodniami zbierają się w tradycyjnych kuklos. To „Tu mieszka miłość” – jak można przeczytać w reklamie promującej radio dla dumnych z siebie białych.

„Uwielbiam tę książkę. Jest wciągająca, naprawdę dobrze i intrygująco napisana, fascynująca, ociekająca klimatem amerykańskiego Południa i przede wszystkim świetnie pokazująca mechanizmy działania jednej z najbardziej złowrogich (i groteskowych) organizacji na zachodniej półkuli” – Ziemowit Szczerek

Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość od Katarzyna Surmiak-Domańska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Dla mnie ta książka to kawał dobrej reporterskiej roboty. Przy tak wrażliwym temacie, tak mocno bazującym na emocjach i subiektywnych odczuciach, autorce udało się zachować pełen obiektywizm, czego serdecznie jej gratuluję.

Stany Zjednoczone Ameryki były i wciąż są, dla wielu osób na świecie uosobieniem wolności i spełnienia największych marzeń. Większość osób postrzega ten kraj jako miejsce, w którym żyje się dostatnio, w pełnym pokoju i poszanowaniu drugiego człowieka.

Choć reportaż Surmiak – Domańskiej opowiada tylko o pewnym zjawisku, jakim jest współczesny wymiar Ku Klux Klanu, to Wasze dotychczasowe wyobrażenia o USA ulegną kompletnemu zburzeniu.

Po lekturze książki śmiało mogę powiedzieć, że Ku Klux Klan ma się dobrze. Doskonale przystosował się do obecnych czasów. Choć główne idee pozostały bez zmian, dziś jest czymś więcej niż tylko organizacją polującą na czarnoskórych obywateli Stanów Zjednoczonych. To rodzaj stylu życia w połączeniu z pewną logiką myślenia i wyrażania poglądów. Rzecz szalenie niebezpieczna w swoim wydźwięku.

Ocena: 6/6.
©Domowa Księgarnia
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Jedna z ciekawszych nowosci w ostatnim czasie. Autorka wybrala sie na Poludnie Stanow Zjednoczonych, w rejon tak zwanego Bible Belt na coroczny Krajowy Zjazd Ku Klux Klanu odbywajacy sie w miasteczku "zachodzacego slonca" Harrison.
    Jak dzis wyglada Ku Klux Klan? Czy to banda wscieklych wiesniakow-terrorystow? a moze to kulturalni ludzie w garniturach, dobrze wyksztalceni, obeznani w swiecie? Czy KKK to jednolita, dobrze zorganizowana organizacja czy raczej skladajaca sie z wielu niewspolpracujacych ze soba oddzialow? Na czym polega ich dzialalnosc I ideologia, do kogo to trafia? Jak nastepuje rekrutacja? I wreszcie... skad to wszystko sie wzielo, czyli historia ostatnich 150 lat.
    Odpowiedzi na powyzsze pytania I kolejne pytania sa zaserwowane w ladnej oprawie, sprawnie I fachowo, aczkolwiek musze przyznac, ze wyczulam niepewnosc jezykowa pani autorki I jej komentarze w tym temacie mnie irytowaly. Do tego ksiazka jest troche chaotyczna. Otoz oprocz samego opisu udzialu w Zjezdzie czytamy o przygotowaniach do niego autorki, jej podrozy i takie szczegoly jak opis robionych przez nia zakupow w Walmarcie. Co prawda akurat zakupy sa tu wazne, poniewaz oddaja lokalny klimat I kulture, jednak w pewnym momencie zaczelam sie zastanawiac o czym jest ta ksiazka. Opisy zjazdu przeplataja sie z wywiadami z uczestnikami oraz ich biografiami a gdzies w to wszystko miesza sie kawal historii Klanu, niewolnictwa, praw obywatelkich, ruchow wolnosciowych, nacjonalistycznych itp itd. Mysle, ze byloby to wszystko bardziej czytelne, gdyby zastosowano jakis podzial. Chcialabym moc przytoczyc kilka cytatow, ale nie moge ich odnalezc.
    Mimo tego sama tresc I ogrom pracy pani autorki zasluguje na uznanie I szacunek. Ksiazke polecam a autorce zycze sukcesow I czekam na kolejne tytuly.

Warto zerknąć