ebook Warszawski niebotyk
3.46 / 5.00 (liczba ocen: 319)

Warszawski niebotyk

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail
lub korzystając z konta na Facebooku

damy Ci znać, kiedy oferta będzie dostępna.
ODKRYJZDROWIE#Bezpłatny Newsletter
ODKRYJZDROWIE#Bezpłatny Newsletter
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane

Epicka, niezwykle poruszająca opowieść o losach pięciu młodych mężczyzn, którzy przyjaźnią się, uczą, pracują i kochają z pasją, a wszystko to przedstawione na tle wspaniałej międzywojennej Warszawy.

Pięciu młodych mężczyzn spotykamy późną jesienią 1933 roku, w przededniu rozejścia się ich życiowych dróg. W chwili gdy świat stoi przed nimi otworem, gdy są przekonani, że mogą osiągnąć wszystko, czego zapragną, stojąc na ziemi dosięgnąć nieba. Miłość postrzegają jako piękną przygodę, ślepi na niebezpieczeństwa. W ciągu kilku kolejnych miesięcy życie weryfikuje ich sposób myślenia, prowadząc ku dojrzałości, na którą nie zawsze chcą się zgodzić, a która jest nieunikniona.
Romantyczne wzloty, bolesne upadki, tragedie burzące świat, rozstania i powroty, a wszystko to na tle Warszawy połowy lat trzydziestych, uwodzącej swym ogromnym wdziękiem i urokiem. Warszawy, nazywanej Paryżem Wschodu, w której na placu Napoleona kończy się budowa najefektowniejszego drapacza chmur ówczesnej Europy. Warszawy, której już nie ma, a za którą tęskni niejden z nas.

„Warszawa – ta współczesna – wielka mazowiecka wieś, gdzie króluje pośpiech, bylejakość, brak słów, rozmów, a obecna jest tylko wymiana informacji.
W powieści młodej damy – Marii Paszyńskiej – udajemy się w podróż do romantycznej przedwojennej stolicy, gdzie ulegamy nostalgii i tęsknocie za «dawnymi, lepszymi czasami» oraz chęcią ucieczki przed powrotem do – patrzącego na wszystko bezwzględnie – niezwykle materialistycznego świata.
Po przeczytaniu «Warszawskiego niebotyku» na nowo można zakochać się w warszawskich świtach, snach i przebudzeniach, mimo że upływający czas pozbawia nas złudzeń i twardo potwierdza nieodwracalność zdarzeń’ – Jan Nowicki

„Imponujący 17-kondygnacyjny Prudential na placu Napoleona, skonstruowany przez wizjonera, inż. Stefana Bryłę, który stworzył miasto nowoczesne, dynamiczne, dotykające nieba. Przedwojenna stolica pulsuje, tętni i drga. Tu spełniają się marzenia o przygodach, miłości i sławie. Cieszę się, że powstała książka o tamtej Warszawie, mieście, które żyje i nie odeszło wcale w przeszłość…” – Jolanta Fajkowska

Warszawski niebotyk od Maria Paszyńska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
....duszy nie leczy się tak łatwo, zwłaszcza gdy ma się na głowie troskę o chleb codzienny dla rodziny.
Miłość to nie jest kaprys, to sztuka do uprawiania na całe życie.
Starzy ludzie często podkreślają, że miłość w małżeństwie przychodzi z czasem. Przywiązanie, doświadczenie, wspólne sprawy, spędzone chwile, dzieci.... To wszystko naprawdę łączy.
Miłość nie jest samą słodyczą. Właściwie sprawia więcej bólu niż radości.
Żonę wybiera się, zadając sobie trzy pytania: czy jest w miarę ładna, czy gospodarna i czy chce mieć dużo dzieci; nazwisko przecież przekazane być musi. Gdy padną trzy odpowiedzi twierdzące, wówczas należy czym prędzej zaręczyć się z rzeczoną panną i wziąć z nią ślub w pierwszym dostępnym terminie.
Kobieta niepróżna, niekokietująca wszystkich dookoła, wierna, nierozrzutna, niegadatliwa to rzadkość wielka, swoisty wybryk natury. Jeśli takową znajdziecie, żeńcie się od razu.
Miłość z całym jej wdziękiem, wreszcie z całym cierpieniem, które jest jej nieodłącznym elementem, to najpiękniejsza rzecz, jakiej możemy jako ludzie doświadczyć. Nic piękniejszego nie możemy przeżyć. Musisz za tę miłość dziękować. Dzięki niej z jednej strony tu, na ziemie, doświadczyłeś nieba, a z drugiej bólu człowieczeństwa.
Kobiety kochane, uwielbiane, otaczane ciepłem i uczuciem rozkwitają. Zarzucone trudnościami, przekonane, że unieszczęśliwiają swego ukochanego, gasną i bledną.
Z małżeństwem jest tak jak z każdym innym organizmem. Po pierwsze, trzeba o nie dbać. Po drugie, choć w zasadzie powinienem wymienić to jako pierwsze, trzeba dokonać odpowiedniego wyboru...
Każdy, kto wysłuchał uważnie na lekcji historii opowieści o II Wojnie Światowej wie, że Warszawa, jaką znamy obecnie, jest zupełnie innym miastem niż ta przed rokiem 1939. Po wojnie zniknęły nie tylko piękne budynki i skwery, lecz także różnorodność narodowa. W klimacie dawnej Warszawy z jej sklepikami, straganami, wykwintnymi cukierniami i eleganckimi hotelami jest coś, za czym tęsknię, choć tego nie znałam. Na myśl przychodzi mi świat opiewany w piosenkach Mieczysława Fogga – a choć nasz świetny polski baryton swą karierę rozwinął po wojnie, okazuje się, że skojarzenie nie jest całkiem nietrafione, bowiem pieśniarz dał koncert (pierwszy emitowany przez Telewizję Polską) 5 października 1938 roku i 26 sierpnia 1939 roku w pokazie próbnej transmisji telewizyjnej nadawanej z wieżowca Prudential.
Budynek Prudentialu, czyli tytułowy Warszawski Niebotyk jest ważnym elementem debiutu Marii Paszyńskiej. To symbol nowoczesnej Warszawy, duma architektów, szesnastopiętrowy wieżowiec, w którym mieściły się biura i ekskluzywne apartamenty. Prudential jest chlubą architekta Stefana Bryły, jednego z bohaterów książki.
Jednak Warszawski Niebotyk to przede wszystkim opowieść o dorastaniu pięciu chłopców: Jana, Andrzeja, Tadeusza, Wojtka i Berka. Jan, Andrzej i Tadeusz to bracia, natomiast Wojtek i żyd Berek to ich koledzy. W przedwojennej Warszawie, pełnej elegancji, dobrych manier, przepysznych ciast z cukierni pana Antoniego (ojca Wojtka), chłopcy zamieniają się w mężczyzn i boleśnie się przekonują, że życie nie jest sprawiedliwe, a miłość to nie tylko radość, lecz także cierpienie. Dorastanie nie omija nikogo, choć są tacy, którzy uważają, że przyszło zbyt gwałtownie i za wcześnie, na przykład Tadeusz:

Tu, w szpitalu, nadszedł moment, gdy zrozumiał, że jest dorosły. Nie wiedział tylko, dlaczego mu tak okropnie żal tego, co minęło bezpowrotnie. Beztroskich czasów, kiedy mieszkali wszyscy razem, kiedy wszystko i wszyscy byli tak przyjemnie przewidywalni. Czasów, gdy zawsze, nawet się do tego nie przyznając, można było schować się za plecami starszych braci czy rodziców.

Powieść skupia się na losach tej Wielkiej Piątki (jak sami siebie nazywają) i kobiet, w których się zakochali. Niektóre znajomości kończą się szczęśliwie, inne, jak romans z mężatką, są od razu skazane na niepowodzenie. Maria Paszyńska nie oszczędza bohaterów, wplątując ich w życiowe, tragiczne sytuacje, dając nauczkę i każąc być odpowiedzialnymi za swoje wybory, nawet, gdy były nieprzemyślane. Chłopcy idą za głosem serca, nie zastanawiając się nad konsekwencjami (szczególnie dotyczy to Jana i Tadeusza) i boleśnie przekonują się, że dorosłość jest trudna. Kłótnie, sekretne spotkania, namiętności, miłość i nienawiść, tajemnice, choroba, obłęd i śmierć – to wszystko znaleźć można w książce Warszawski Niebotyk.

W powieści urzeka przede wszystkim przepiękny obraz przedwojennej Warszawy, który autorka, varsavianistka, kreśli z miłością i znajomością tematu. Mam jednakże wrażenie, że młoda pisarka, chcąc pokazać nam miasto, bardziej skupiła się na tle, niż na opowieści. Choć książkę przeczytałam naprawdę szybko, brakowało mi jakiegoś mocniejszego osadzenia bohaterów w rzeczywistości. Postaci, choć nierzadko tragiczne, wydały mi się nieraz na siłę wklejone w bogate tło miasta. Liczyłam na silne umiejscowienie postaci w historii, lecz tego nie otrzymałam. Z tego powodu Warszawski Niebotyk nie urzekł mnie aż tak silnie, choć brakuje mi Warszawy tamtych lat…

Ocena: 4+/6
©tanayah czyta
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Spodziewałem się powieści obyczajowej w realiach przedwojennej Warszawy, a przeczytałem schematyczny romans, który mógł dziać się gdziekolwiek. Literatura zdecydowanie dla pań.

Warto zerknąć