Karbala
3.78 / 5.00 (liczba ocen: 704)

Karbala
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 22.49
wciąż za drogo?
22.49 zł Lub 20.24 zł
25.19 zł Lub 22.67 zł
29.99 zł
25.50 zł
26.09 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Karbala. To zdarzyło się naprawdę. Pierwsza książka o utajnionej wojnie Polaków. To relacja uczestników dramatycznych zdarzeń w Iraku. To także hołd oddany odwadze polskich żołnierzy.

Najpierw błędy popełnili politycy, potem generałowie. W efekcie zwykli żołnierze znaleźli się w bagnie. By ocalić życie, musieli wznieść się na wyżyny bohaterstwa. Tak bywało w Wietnamie, tak było w somalijskim Mogadiszu i podobnie stało się w irackiej Karbali. Wiosną 2004 roku islamska Armia Mahdiego zaatakowała polskie oddziały w naszej strefie stabilizacyjnej w środkowym Iraku. Generałowie stracili wszystkie kontrolowane dotąd przez Polaków miasta; An-Nadżaf, Al-Kut, Ad-Diwanijję, Al-Hillę i Karbalę, najświętsze miasto szyitów. Musieliśmy oddać koszary, pałace gubernatorskie i siedziby władz – oprócz ratusza w Karbali. Kapitan Grzegorz Kaliciak z kilkudziesięcioosobowym oddziałem przez trzy dni i trzy noce odpierał tam szaleńcze szturmy dziesięciokrotnie liczniejszych przeciwników.
Była to największa bitwa Polaków od czasów II wojny światowej. Książka jest relacją uczestników tamtych zdarzeń. Jest też hołdem oddanym odwadze polskich żołnierzy.

„Jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor. I o nim jest ta książka” – podpułkownik Grzegorz Kaliciak, dowódca obrony ratusza w Karbali

„Takiej książki jeszcze nie było. Dobrze, że wreszcie jest, Polska armia sobie na nią zasłużyła” – generał broni Waldemar Skrzypczak

„Cieszy fakt, że obrona City Hall znalazła miejsce w takiej publikacji i mam nadzieję, że książka ta rozpocznie uczciwą dyskusję na temat udziału Sił Zbrojnych RP w operacji irackiej” – generał broni Edward Gruszka, w 2004 roku dowódca polskich wojsk w Iraku

Karbala od Piotr Głuchowski, Marcin Górka możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Jaki opór w samym sobie musi przełamać żołnierz, zanim odda strzał w kierunku człowieka. Jeden ruch palca na spuście kończący czyjeś życie to zarazem początek kolejnej walki: z samym sobą.
Najpierw błędy robią politycy. Potem generałowie. Później żołnierze lądują po uszy w gównie i wtedy nadchodzi czas na bohaterskie czyny, które staną się kanwami książek i filmów.
Dobra armia to ta, która szkoli się na wojnie, a nie na poligonie, taka jest gorzka prawda.
Umierają w męczarniach: rozerwane klatki piersiowe, odstrzelone dłonie i fragmenty twarzy, krew tryskająca z tętnic. Tylko na filmach trafiony kulą człowieka rozrzuca ręce, wzdycha i umiera.
Karbala wpisuje się doskonale w kontekst globalnych problemów migracyjnych z jakimi zmaga się obecnie Europa, przy biernej postawie bogatych państw Bliskiego Wschodu. Jest też doskonałym dowodem na to, co Wojsko Polskie robiło w Iraku i Afganistanie w trakcie swoich misji stabilizacyjnych.

W 1993 roku wojska amerykańskie miały do przeprowadzenia swoją krótką, szybką misję w Mogadiszu (we fragmencie własnej recenzji) - Prosta z pozoru akcja w stolicy Somalii, Mogadiszu, której celem było przechwycenie i uwięzienie dwóch ludzi odpowiedzialnych za wojnę domową, panujący głód i szerzący się terror, przeistacza się w walkę o przetrwanie, o powrót do odległej o kilka mil bazy i ratowanie życia kolegów. O jej przebiegu opowiada doskonały film Ridleya Scotta, Helikopter w ogniu. W trakcie walk zginęło 19 żołnierzy, a 73 zostało rannych...

O akcji w Mogadiszu wspominam nie bez powodu. Przede wszystkim, dlatego, że żołnierz dostając określone zadanie wykonuje je, bo taki dostaje rozkaz. Bez zastanawiania się nad tym, co jest słuszne, a co nie. To wszystko ma istotne znaczenie, kiedy przyjrzymy się bliżej temu, co działo się w Iraku i co tak naprawdę robiła tam polska armia w pierwszej dekadzie XXI wieku. Temat Afganistanu nie jest bez znaczenia, ale nie jest myślą przewodnią tej książki, stąd pozostanie na marginesie wydarzeń.

Piotr Głuchowski i Marcin Górka, autorzy Karbali, podarowali nam dzieło niezwykłe, niesamowite, odważne i szczere do bólu. Bez pójścia na skróty opisali stopniowo, krok po kroku tamte realia przełamując tabu, jakie nad Irakiem zawisło przez wiele długich lat. (...)

Cała receznja: Karbala

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Żółta karteczka
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Świetna książka, doskonale się czyta a jej fabuła nie ogranicza się jedynie do obrony City Hall, autor opisuje inne zmiany PKW Irak, a także wydarzenia w kraju z tym związane.

  • Awatar

    Niesamowita historia. Nie tylko o obronie City Hall, również o misji irackiej i afgańskiej. Warto wiedzieć jak było naprawdę

Warto zerknąć