Jeden z nas. Opowieść o Norwegii
4.14 / 5.00 (liczba ocen: 2075)

Jeden z nas. Opowieść o Norwegii

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail damy Ci znać,
kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Reportażowa opowieść o sprawcy masakry na wyspie Utøya i jego ofiarach.

Åsne Seierstad opowiada o dwóch siostrach, Irakijkach spod Oslo, które nie mogły się doczekać wyjazdu na letni obóz AUF, młodzieżówki Partii Pracy, i o grupce chłopaków z Troms na północy Norwegii. Nie wszyscy wrócili do domów. Autorka szuka odpowiedzi na pytania, które wszyscy sobie zadajemy: jak mogło dojść do tak okrutnej zbrodni?

„Mocna, chwilami wstrząsająca opowieść o tym, jak dziś w bezpiecznym i dostatnim zakątku Europy rodzą się terror i zło. Znakomita norweska reporterka, która dotąd opisywała cierpienia wywołane wojnami w Iraku i Afganistanie, tym razem zajęła się własnym podwórkiem. Zbadała i opisała życie Andersa Breivika, który zamordował kilkadziesiąt osób w Oslo i na wyspie Utøya. Pokazała, jak osamotniony i odtrącony chłopiec zwrócił się przeciwko światu, jak nienawiść połączył z inteligencją, by w końcu nadać im formę politycznego zamachu. Czyta się tę historię z ogromnym napięciem i uwagą. I z przerażeniem, bo jest prawdziwa” – Paulina Wilk, autorka „Lalek w ogniu” i „Znaków szczególnych”.

Jeden z nas. Opowieść o Norwegii od Asne Seierstad możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Nie wiem, czy uwierzycie, ale nie wiedziałam, że głównym wątkiem Jednego z nas. Opowieść o Norwegii norweskiej dziennikarki Åsne Seierstad jest przebieg tragicznych wydarzeń, które rozegrały się na wyspie Utøya 22 lipca 2011 roku, w czasie których zginęło dziesiątki młodych ludzi. Sprawcą tego wstrząsającego ataku był 32-letni Anders Behring Breivik. Zanim przypłynął na wyspę, podłożył bombę – którą wcześniej sam skonstruował – w dzielnicy rządowej, w siedzibie premiera Norwegii. Następnie bez problemu przemieścił się na Utøyę, gdzie bez mrugnięcia okiem, z zimną krwią zastrzelił 67 osób. Dwie osoby zmarły podczas ucieczki. Ofiarami byli członkowie młodzieżówki Partii Pracy, którzy przebywali na letnim obozie.

Åsne Seierstad w swojej książce pochyliła się nad wieloma tematami, przeanalizowała szereg zagadnień, ale przede wszystkim wzięła pod lupę zbrodniarza i jego rodzinę. Obraz jaki otrzymujemy w Jednym z nas. Opowieść o Norwegii jest wstrząsający. Na tę ocenę składa się nie tylko osoba Andersa Breivika, również system obronny państwa, działanie służb policji, obronności, system edukacji, czy pomocy społecznej. Najgorsze w tej historii jest przeświadczenie, że do masakry mogłoby nie dojść.

Åsne Seierstad z jednej strony punktuje wszystkie niedociągnięcia, braki i zaniedbania. Z drugiej, stara się być obiektywna i zgodna z faktami, odkładając emocje na bok.

Jeden z nas. Opowieść o Norwegii to również – jak wskazuje podtytuł – powieść o Norwegii. O państwie otwartym na emigrantów szukających ucieczki z krajów, w których nie da się normalnie żyć. Niestety nie potrafiło zapewnić bezpieczeństwa swoim obywatelom.

Słowem podsumowania

Lektura Jednego z nas mentalnie boli. Poza tym wzbudza agresję i sprzeciw. Nie mam w zwyczaju nie dowierzać literaturze faktu, dlatego przyjmuję historię opisaną przez autorkę jako prawdę. Prawdę, która paraliżuje.

To świetnie napisana książka, pomimo bardzo trudnego tematu, który porusza. Åsne Seierstad patrzy szeroko, a nie skupia się tylko na osobie zbrodniarza. Polecam!

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Mam mieszane uczucia jak został przedstawiony ten temat. W warstwie informacji książka prezentuje wysoki poziom. Wiele szczegółów, historii osobistych ofiar. Moje wątpliwości dotyczą podejścia do samego tematu swiatopogladowego: multikulti vs konserwatyzm, nie mylić z prawicowym radykalizmem. Momentami odniosłem wrażenie że autorka staje po stronie lewicowego i liberalnego podejścia - takie jej prawo - jednocześnie zupełnie bagatelizujac lub nawet przesmiewajac potencjalne zagrożenia demograficzne i społeczne związane z rosnącą imigracja muzulmanska. Niezależnie od podejścia jest to ważna pozycja dla zainteresowanych tym zagadnieniem.

Warto zerknąć