Zuza albo czas oddalenia
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria: /
średnia ocena: 3.44 / 5.00
liczba ocen: 9
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
20.28 zł
22.10 zł
25.31 zł
26.00 złpremium: 15.60 zł
26.00 zł
Pozostałe księgarnie
22.08 zł
22.09 zł
22.10 zł
23.40 zł
23.40 zł
23.50 zł
24.18 zł
26.00 zł
26.00 zł
26.00 zł
26.00 zł
Opis:

„Zuza albo czas oddalenia” to zapis szaleńczej miłości sześćdziesięciolatka do dwudziestokilkuletniej blond piękności, odnaleziony przez Jerzego Pilcha w narciarskim bucie, na schodach jednej z warszawskich kamienic.

 „Stary satyr i młodziutka nimfa – uparcie eksponujące ten motyw starożytne ludy wiedziały, co czynią”, powiada Jerzy Pilch i zasiada do spisania „summy erotycznej”, brawurowego traktatu miłosnego, w którym splatają się powieść i esej.

Za Zuzą, zwaną w pewnych kręgach Zmysłową Żanetą, bohater podąża w ciemne zaułki Warszawy, krainę męskiego pożądania. Jednak zatracenie w ramionach księżniczki solarium i silikonu nie oznacza wcale zatracenia poczucia humoru i ironii, z jaką bohater spogląda na swoje swawole – świadom swej groteskowości i zarazem powagi.

Pogoń za Zuzą budzi wspomnienie miłosnych początków: pierwszych młodzieńczych uniesień, pierwszej żony, pierwszej kochanki. Przeczucie końca miesza się z grzeszną, nieustraszoną miłością – do prostytutki o niebieskich oczach i blond włosach, której wierność jest wiernością wyższego rzędu, duchową, bo nie cielesną przecież.

„Zuza albo czas oddalenia” przełamuje granicę fikcji i życia relacją z placu boju, na którym miłość wydaje się już być dosłownie – na śmierć i życie. Ściśnięta między chwilą uniesienia a ostatnią kropką.

CYTATY:
Samotność postarza. Zwłaszcza samotność z wyboru.
Kiedy kobieta nie może pewnych rzeczy sobie przypomnieć, to znaczy, że się zdarzyły.
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Krótka na wysokim poziomie opowieść o miłości, chorobie, starości, młodości, o życiu po prostu.

Inne proponowane
Warto zerknąć