ebook Żar
3.95 / 5.00 (liczba ocen: 1331)

Żar
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 14.70
Audiobook - najniższa cena: 13.31
wciąż za drogo?
empik#EMPIK GO BOOK
empik#EMPIK GO BOOK
-30% 14.70 złpremium: 8.82 zł Lub 8.82 zł
19.22 zł
22.61 zł
22.61 zł Lub 20.35 zł
22.61 zł Lub 20.35 zł
15.26 zł
17.68 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane
Żar był pierwszym wydanym w Polsce dziełem Sándora Máraiego. Ta niewielka powieść w swej zewnętrznej warstwie mówi o męskiej przyjaźni, zburzonej przez miłosny trójkąt, przede wszystkim jednak jest refleksją nad potrzebą poznania prawdy, ale także nad niemożnością dotarcia do sedna minionych zdarzeń. Choć bohaterowie są już starzy, na przeszłość ciągle kładzie się cień niepewności – i to napięcie udziela się również czytelnikowi, który do końca nie otrzymuje prostych odpowiedzi.
Żar od Sándor Márai możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Nic nie jest równie rzadkie pomiędzy młodymi ludźmi jak sympatia, która jest bezinteresowna i nie żąda od innych pomocy ni ofiary. Młodość zawsze spodziewa się ofiary od tych, w których pokłada swoje nadzieję.
Człowiek nie grzeszy tym, co uczynił, ale zamiarem, który doprowadził go do tego czy tamtego.
Rzeczywistość to jeszcze nie jest prawda... -Rzeczywistość to tylko jej ułamek.
W samotności człowiek poznaje wszystko i przestaje się bać czegokolwiek.
W życiu wszystko możesz osiągnąć, wszystko wokół ciebie i na świecie możesz pokonać, życie może dać ci wszystko i ty możesz wziąć z życia wszystko: tylko nie możesz zmienić czyjegoś gustu, skłonności, rytmu życia, właśnie owej odmienności, jak w pełni charakteryzuje tego człowieka, który jest dla ciebie ważny, który jest ci bliski.
To nie prawda, że przeznaczenie wkracza na ślepo do naszego życia, nie. Przeznaczenie wchodzi przez drzwi, które my sami przed nim otwieramy.
W każdej ludzkiej władzy jest odrobina subtelnej i ledwie wyczuwalnej pogardy dla tych, nad którymi panujemy.
Kolejna w tym roku książka będąca niewielką w formie, ale niosąca duży ładunek emocjonalny. Żar powstał w 1942 roku, a ja sięgnęłam po niego dopiero teraz. Powrót do przeszłości, do zakurzonych historii, do autorów dotychczas mi nieznanych i odkrywanie ich prozy jest niebywale cennym i miłym doświadczeniem.

Żar, to spotkanie po latach dwóch starszych mężczyzn, Węgra i Polaka. Kiedyś, w przeszłości, łączyła ich bardzo silna i szczególna więź. Byli przyjaciółmi na dobre i na złe. Ich przyjaźń jaśniała „jak blask subtelnej ceremonii średniowiecznego ślubowania.” Razem dorastali i przeżywali wszystkie ważne momenty życia. Jedno wydarzenie, które odcisnęło piętno na wzajemnych relacjach sprawiło, że ich drogi się rozeszły. Teraz nastał moment rozliczenia się z przeszłością i uzyskanie odpowiedzi na dwa ważne pytania.

A więc powrócił – powiedział teraz głośno, pośrodku pokoju. – Po czterdziestu jeden latach. I czterdziestu trzech dniach.

Żar uwodzi językiem i obrazowością. Jest formą monologu głównego bohatera, który wspomina męską przyjaźń. Burza w jego głowie i sercu ma odzwierciedlenie w historii jaką opisuje. To forma spowiedzi, która ma przynieść ukojenie i zamknięcie wszystkich niewyjaśnionych dotychczas spraw. Gdy to się dopełni, będzie mógł odejść w spokoju.

Elegancki styl oraz wyważone zdania sprawiają, że powieść węgierskiego pisarza czyta się z estymą, niespiesznie, obracając w głowie każde słowo i układając je w piękną całość. Serwuje nam pyszne danie zbudowane z żaru uczuć jakimi są miłość, przyjaźń, zdrada, niewierność i całego spektrum emocji. Nie pozostaje nic innego jak tylko się nim delektować. Polecam!

Ocena: 5+/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć