1945. Wojna i pokój
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.89 / 5.00
liczba ocen: 1747
cena od: 27.55
Powiadom o promocji
Otrzymasz e-mail,
kiedy cena spadnie poniżej np. 27.55 zł
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
27.55 zł
28.69 zł
34.99 zł
34.99 zł
Pozostałe księgarnie
28.34 zł
31.49 zł
31.49 zł
31.50 zł
33.24 zł
Opis:

Już nie wojna i jeszcze nie pokój. Fascynująca podróż po dwunastu miesiącach strachu, nadziei, euforii i rozczarowania. Reporterska opowieść o najbardziej dramatycznym roku XX stulecia.

Magdalena Grzebałkowska wkracza na ziemie przez chwilę niczyje albo właśnie zagarnięte przez nową władzę, by przyjrzeć się z bliska losom ostatnich żyjących świadków tamtego czasu. Ludzi, którzy gonieni strachem próbowali się przedrzeć przez skuty lodem Zalew Wiślany (było ich pół miliona), przesiedleńców, którzy w swoich nowych domach zastawali jeszcze ich poprzednich właścicieli, wychowanków otwockiego domu dziecka dla ocalonych z Holocaustu, szabrowników, dla których wyzwolone tereny stały się gigantycznym sklepem Ikei, ludziom, którzy o włos wyprzedzili własną śmierć. Oddaje głos ofiarom, chociaż i katom poświęca sporo miejsca – zwłaszcza kiedy może dzięki temu pokazać powojenne pomieszanie ról i losów.

„Rok 1945, miałam dziewięć lat. Czytam książkę Magdaleny Grzebałkowskiej zdumiona, jak mało wiem o tej chwili między straszną wojną a niepewną nadzieją. A co wiedzą urodzeni ćwierć czy pół wieku po mnie? O tęsknocie, bezradności i sprycie pierwszych osadników na Ziemiach Odzyskanych, o grotesce szabru, o zatopieniu okrętu «Wilhelm Gustloff» z tysiącami niemieckich cywilów, o otwockiej próbie przywrócenia dzieciństwa sierotom żydowskim, o zasiedlaniu gruzów Warszawy (wojsko wzywa, by ludzie znaczyli miejsca, gdzie mogą być miny, najlepiej – pękiem słomy na żerdzi). Autorka dotarła do świadków i uczestników wszystkich historii i zachowała język ich opowieści, bezlik zdumiewających szczegółów, łzy, namysł, ale także śmiech, jak w życiu. To był rok wyjątkowo intensywnego życia i czuje się to na każdej stronie tych świetnych reportaży” – Małgorzata Szejnert, reporterka

„1945 to rok pełen sprzeczności i chaosu. Jest w nim wszystko: potężne nadzieje związane z końcem wojny i gorycz pokoju. Radość, że przeżyliśmy, i obrazy masowych ekshumacji. Heroiczna odbudowa oraz szaber i korupcja. Przemoc wobec Polaków i Polaków wobec „obcych”. Złożoność tego czasu doskonale uchwyciła Magdalena Grzebałkowska, pokazując ten rok z perspektywy zwyczajnych ludzi. Reportaż z jądra ciemności? Pobojowiska? Nie tylko. To także opowieść o powrocie do życia” – Marcin Zaremba, historyk

Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  To raczej wyjątkowa rzecz, historia ziem Stalinem darowanych, niełatwa, trudna dla przyjęcia dla typowego dzisiaj prawdziwego polaka. Tym mniej prawdziwym, łatwiej przyjąć tę treść. Kawał solidnej roboty nad którą warto się pochylić. Nie czyta się tego lekko, ale o lekkich sprawach ta literatura nie jest. Moim zdaniem, należy przeczytać, by wiedzieć, że nie wszystko w naszej historii jest takie piękne, nie jest też klarownie czarno-białe, a szare jest, jak życie.

 • Awatar

  Fenomenalna, acz nierówna. Nieco wleczący się początek rekompensuje jednak dalsza część. Ogromna praca reporterska, Grzebałkowska każdą kolejną pozycją udowadnia, że jest w czołówce autorów polskiego reportażu.

 • Awatar

  Bardzo ciekawa ksiazka. Nagle spojrzalam na koniec wojny oczami ludzi, którzy ją przeżyli.
  Fragmenty komunikatow prasowych, ogłoszeń, czyjegoś zycia...
  Nie czyta sie to bynajmniej lekko, a ogloszenia sa czasem wstrzajace...

Inne proponowane
Warto zerknąć