ebook Pół króla
3.98 / 5.00 (liczba ocen: 27158)

Pół króla
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  / /
najlepsza cena! w ostatnich 2 miesiącach
E-book - najniższa cena: 14.95
VIRTUALO#VIRTUALO targi
-35% 14.95 zł Lub 13.46 zł
25.42 zł
29.90 złpremium: 17.94 zł Lub 17.94 zł
29.90 zł
29.90 zł Lub 25.42 zł
21.71 zł
22.43 zł
23.65 zł
23.95 zł
25.42 zł
26.91 zł
27.00 zł
29.90 zł
30.90 zł z kodem: 20.90 zł
Inne proponowane

Oszukany staje się oszustem, zdradzony – zdrajcą i wspierany przez wyrzutków dochodzi swoich racji. Najlepsza jak dotąd powieść Abercrombie’ego, rekomendowana przez samego George’a R.R. Martina.

Joe Abercrombie, doskonale znany miłośnikom fantasy jako autor trylogii „Pierwsze prawo”, postanowił stworzyć nowy, rewelacyjny 3-częściowy cykl – „Morze Drzazg”.
Książę Yarvi poprzysiągł zemstę zabójcom ojca. Chce odzyskać czarny tron. Najpierw jednak jako sprzedany w niewolę galernik musi stawić czoło okrucieństwu i srogiemu morzu. I to mając tylko jedną sprawną rękę!
Oszukany stanie się oszustem.
W oczach świata jest słaby. Nie utrzyma tarczy ani nie chwyci za topór, dlatego musi z umysłu uczynić zabójczą broń.
Zdradzony sam zostanie zdrajcą.
W osobliwej kompanii wyrzutków znajduje wsparcie, na jakie nie mógłby liczyć wśród szlachetnie urodzonych.
Czy ten, który padł ofiarą uzurpatora, sam się nim stanie?

„Wartka opowieść o zdradzie i zemście, która wciągnęła mnie od pierwszej strony i nie puściła do końca” – George R.R. Martin

„Yarvi ma u boku lojalnych przyjaciół, lecz zawiła ścieżka, którą kroczy, może się zakończyć tym, czym się rozpoczęła – niespodziewanym zwrotem, zasadzką i śmiercią króla. To mój ulubiony Abercrombie!” – Patrick Rothfuss, autor „Kronik Królobójcy”

„Jestem wielkim fanem Abercrombiego i jego mrocznych opowieści fantasy. Byłem niezwykle ciekawy, jak poradzi sobie w świecie historii dla młodszego odbiorcy. Odpowiedź jest prosta: zrobił to wyśmienicie... dorzuca firmowy czarny humor i oszałamiające zwroty akcji... przygoda w pełnym wymiarze” – Rick Riordan, autor bestsellerowego cyklu „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy”

Pół króla od Joe Abercrombie możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Ludzie to ludzie, są dobrzy albo źli, zależnie od tego, jakie mają w życiu szczęście.
Wrogowie są ceną sukcesu.
Mądrzy czekają na odpowiedni moment, lecz nie pozwalają, aby im umknął.
Mądry mówca najpierw się uczy, kiedy powinien milczeć.
Nie zaprzątaj sobie głowy tym, co już się stało, a skup się na tym, co dopiero cię czeka.
Wrogowie są ceną sukcesu.
Pilnuj kłamstw jak ziarna zimą.
Ludzie sami wyrządzają więcej zła, niż są w stanie znieść.
Mądrzy czekają na odpowiedni moment, lecz nie pozwalają, aby im umknął.
Joe Abercrombie to brytyjski autor fantasy, którego miałem okazję poznać na Polconie 2015. Na spotkaniu autorskim dał się poznać jako osoba bardzo ciekawa i nietuzinkowa, o niezwykłym poczuciu humoru (na plus oczywiście!), który rozśmieszał do łez publiczność niemalże za każdym razem, gdy odpowiadał na pytania prowadzącego. Osobiście zaimponował mi swoim warsztatem pisarskim - bowiem każdą książkę redaguje sam zanim odda do wydawcy. Każdy autor przecież tak robi... ale około 27 razy? Zdecydowanie mniej. Zaopatrzyłem się więc wówczas w Pół Króla i zdobyłem autograf, jednakże jak widać musiało upłynąć kilka miesięcy zanim wziąłem się za lekturę.

Pół Króla opowiada o losach Yarviego, który jest w trakcie nauk przygotowujących do egzaminu na ministra, gdy go poznajemy. Los jednak ma dla niego inne przeznaczenie. Pewnego dnia dowiaduje się o śmierci ojca oraz brata, którzy wpadli zasadzkę zastawioną przez znienawidzonego wroga Groma-gil-Gorma. Tym samym staje się królem Gettlandu i przejmuje Czarny Tron. Yarvi składa wówczas obietnicę zemsty i wraz z wujem Odemem wyrusza na czele armii do królestwa Vansterów, by zabić Grom-gil-Gorma. Początkowo wszystko idzie bardzo dobrze... Do czasu, aż nie ujawniają się ukryte ambicje stryja Odema. Uważa on swojego bratanka za słabego i nieudolnego władzę i postanawia sam nim zostać, a Yarviego pozbyć się. Dzieje się tak za sprawą pewnej ułomności młodego króla - posiada on tylko jedną sprawną rękę, druga bowiem od urodzenia jest zniekształcona i niesprawna. Nasz bohater uchodzi jednak z życiem, ale trafia jako niewolnik na statek "Wiatr południa", gdzie przeżyje istne katusze i znajdzie się wśród innych wyrzutków, podobnych do niego. Czy Yarvi przeżyje okrutne warunki na łodzi z tylko jedną sprawną ręką? Czy uda mu się zemścić na zabójcach ojca oraz odzyskać Czarny Tron?

Świat jaki nam prezentuje Abercrombie jest brutalny i nie ma w nim miejsca na litość. Każdy przyjaciel, do którego mamy zaufanie od lat, może w jednej chwili wbić nam nóż w plecy. Autor nie szczędzi brutalnych a przy tym krwawych opisów walk oraz trudów Yarviego na łodzi. Nie mamy jednak wrażenia, że zaraz utoniemy w morzu krwi i potu. Wszystko zostało moim zdaniem dobrze wyważone i nie ma przesytu, czy też obrzydzenia. Natomiast jeśli chodzi o kulturę, zwyczaje narodów zamieszkujących Morze Drzazg jest niezwykle podobna do kultury wikingów, którą to autor na pewno się inspirował.

Akcja powieści jest niezwykle dynamiczna i nie pozwala się nudzić w trakcie lektury. Od jednego wydarzenia do drugiego mija bardzo niewiele czasu, przez co Pół Króla czyta się niemalże z zapartym tchem. Fabuła jest być może nieco schematyczna, ponieważ nie znajdziemy tutaj zbyt rozbudowanej wielowątkowości, czy opisów świata. Początkowo może wydawać się to dziwne i być uznane za minus książki. Ale spójrzmy prawdzie w oczy, czy każda książka fantasy musi być zaraz z tych high fantasy - opiewać super herosów oraz cudowny i rozbudowany do przesady świat? Ano nie! Również sam główny bohater jest przełamaniem kanonu fantasy. Zamiast silnego wojownika, mamy do czynienia z młodym chłopakiem o niesprawnej ręce, który nie ma zupełnie talentu do walki mieczem. Posiada coś o wiele cenniejszego - swoją wiedzę zdobytą w trakcie przygotowań do egzaminu na ministra.

Na sam koniec kilka słów o bohaterach. Gdy poznajemy Yarviego jest niedojrzały do brutalnego świata i wiele spraw w jego oczach jest wprost nie do zrozumienia. Z czasem dojrzewa, mężnieje i patrzy na świat zupełnie inaczej. To co go kiedyś mierziło, teraz odsuwa na bok i nie myśli o tym. Staje się wyrachowanym i przebiegłym młodym mężczyzną, tak różnym od chłopca, którego poznamy na początku. Natomiast jeśli chodzi o innych bohaterów, to poznajemy ich zdecydowanie słabiej, nie są tak dobrze przedstawieni jak główny bohater. Z ciekawszych postaci warto na pewno wymienić Nijakiego, który od wielu lat szoruje deski "Wiatru Południa", czy kapitan owego statku, która w stanie trzeźwym przebywa bardzo rzadko. Galeria bohaterów jest w Pół Króla ciekawa i pomimo krótkich opisów postaci wiele z nich zaciekawi czytelnika i zaintryguje.

Pół Króla to ciekawa i dynamiczna książka młodzieżowa z gatunku fantasy, która zapewnia kilka godzin bardzo przyjemnej lektury. Książkę porównałbym w tym przypadku do dobrego seansu filmowego - pod koniec mamy świadomość dobrze spędzonego czasu i przeżycia ciekawej historii. Po przeczytaniu Pół Króla na pewno sięgnę kontynuację - Pół Świata jak i po trylogię Pierwsze prawo, by poznać dojrzalszą i brutalniejszą wersję Abercrombiego.

Ocena: 5/6
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć