ebook System
4.09 / 5.00 (liczba ocen: 51718)

System
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 33.90
wciąż za drogo?
33.90 zł
Inne proponowane

Przerażający obraz stalinowskiego kraju, w którym terror jest metodą sprawowania rządów, i paranoicznego społeczeństwa, w którym nikt nikomu nie ufa. Thriller tak wstrząsający jak „Milczenie owiec”.

W raju, jakim jest ZSRR lat 50. ubiegłego wieku, przestępczość nie istnieje. Tak w każdym raz twierdzą władze, i kiedy na torach zostają znalezione okaleczone zwłoki chłopca, utrzymują, że był to wypadek.
Funkcjonariusz bezpieki Lew Demidow musi zamknąć usta rodzicom, którzy są przekonani, że ich dziecko zostało zamordowane. Tak jak ze wszystkich obowiązków wobec socjalistycznej ojczyzny, również z tego Demidow wywiązuje się bez zrzutu. Kiedy jednak w makabryczny sposób giną kolejne dzieci, jego wiara w nieomylność partii zostaje zachwiana. Narażając na śmiertelne niebezpieczeństwo siebie i kobietę, którą kocha, i mając przeciwko sobie cały aparat władzy, na własną rękę rozpoczyna śledztwo.

„Niesamowity debiut! Niebanalny, niejednoznaczny, dojrzały…” – Lee Child

„Dawno nie czytałam tak wciągającego, mrocznego i precyzyjnie skonstruowanego thrillera. To coś więcej niż powieść gatunkowa” – Agnieszka Grochowska

System od Tom Rob Smith możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Wina podejrzanego stawała się faktem w chwili, gdy stawał się podejrzanym. Dowody zdobywało się w trakcie przesłuchania.
Praca śledczego polegała na tym, aby dopóty zdzierać warstwę niewinności, dopóki nie odsłoni się winy. Jeśli śledczemu nie udało się dowieść winy podejrzanego, to widocznie zdarł za mało.
Lepiej, żeby ucierpiało dziesięciu niewinnych, niż pozwolić uciec jednemu szpiegowi.
Zlekceważył podstawową zasadę ich służby: domniemanie winy.
Owszem, było to barbarzyństwo, ale barbarzyństwo nie bez przyczyny, barbarzyństwo w imię wyższego dobra.
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Książka „System” autorstwa Toma Roba Smitha została wydana w Polsce w roku 2008 pod innym tytułem, „Ofiara’44”. W późniejszych latach, kiedy na jej podstawie nakręcono film, powstało jej drugie wydanie, z tak zwaną okładką filmową i nowym, filmowym tytułem „System”. Powieść ta rozpoczyna cykl literacki opowiadający o radzieckim milicjancie epoki stalinizmu, Lwie Demidowie.

  Na czytanie takich książek czeka się długo i potem długo się je pamięta. Jest to bowiem literacki majstersztyk, w którym autor świetnie pokazał funkcjonowanie radzieckiego społeczeństwa, oraz rządzącego tym totalitarnym państwem systemu. Strach, paranoja, ciągle obecny i prześladujący wszystkich terror są dosłownie wyczuwalne, czytelnik obcujący z tą powieścią, może za jej pośrednictwem wniknąć nie tylko w czas, w jakim rozgrywa się akcja powieści, ale zarazem „zajrzeć” do głów bohaterów. Poczuć ich strach, bać się razem z nimi, otoczyć się mrokiem tych strasznych czasów i zniknąć w ciągle snującej się mgle poczucia niebezpieczeństwa i wszechwładnego terroru.

  „System” jest książką, która nigdy nie traci na swojej wartości. Niech za tym przemawia fakt, że po latach wróciłem do niej, i z niemałym zainteresowaniem przeczytałem ją ponownie. Za drugim podejściem, wcale nie była dla mnie mniej przejmująca, niż przy pierwszej lekturze. Nie przeszkadzał mi fakt, że znałem niektóre wydarzenia, bowiem wniknięcie w tamten świat jest na tyle traumatyczne, że za każdym razem, daje poczucie obcowania z prawdziwymi ludźmi, ich czynami, oraz wynikającymi z nich, przeważnie strasznymi konsekwencjami.

  Lekturę polecam każdemu miłośnikowi doskonałych thrillerów, szczególnie namawiałbym do niej tych młodszych. Choć to literacka fikcja, doskonale oddaje obraz funkcjonowania państwa totalitarnego, oraz próbujących w nim żyć obywateli.

 • Awatar

  Wstrząsający obraz rzeczywistości okresu Stalina w Rosji. Makabra.

 • Awatar

  Tę książkę się połyka, a nie czyta. Wnikliwy portret epoki stalinizmu i wciągający kryminał w jednym. O niebo lepsza książka, niż film.

 • Awatar

  Moi Państwo, mamy najwyższą ocenę.

  ŚWIETNA POWIEŚĆ! A w zasadzie dwie powieści w jednej (co zostało poparte dwoma wydaniami książki w Polsce pod różnymi tytułami).

  SYSTEM, bo to obraz strasznych i odrażających czasów stalinizmu, w których człowiek człowiekowi wilkiem, a trybiki całej tej machiny wciągają i niszczą ludzi niezależnie od pochodzenia, zawodu i kodeksu etycznego. Ta dość dokładnie nakreślona warstwa powieści bardzo mnie poruszyła i jednocześnie sprawiła, że wsiąkłem w świat przedstawiony bez reszty.

  OFIARA 44, bo to rasowy, mroczny, zimny, psychologiczny thriller, który z racji tła historycznego i odwołań do prawdziwych wydarzeń jest po prostu jedyny w swoim rodzaju.

  POLECAM!

Warto zerknąć