Diabeł i tabliczka czekolady
3.63 / 5.00 (liczba ocen: 655)

Diabeł i tabliczka czekolady
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w tym miesiącu
E-book - najniższa cena: 15.33
wciąż za drogo?
20.70 zł Lub 18.63 zł
22.49 zł Lub 20.24 zł
29.99 zł
-18% 15.33 zł
20.70 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Co to znaczy szczęście? W tej książce znajdziecie kilkanaście odpowiedzi na to pytanie. Żadnych oczywistości, żadnych banałów. Samo życie. Reporter „Dużego Formatu” Paweł P. Reszka pisze też o Polsce niewidzialnej. O dziewicy, która dała się uwieść Jezusowi. O totalnej blokadzie seksu w Lublinie. O zawstydzonych Sprawiedliwych. O ukrytych dawcach organów. O diable na popołudniowej lekcji. O naprawianiu homo na hetero... Oto Polska magiczna, choć bez fikcji.

„Na każdy reportaż Pawła P. Reszki czekam jak na wydarzenie. I każdy jest dla mnie niespodzianką. Paweł ma zaskakujące tematy i świetnych bohaterów. Ma też talent, ale nie tylko reporterski. Otóż ma talent chirurga – jest chirurgiem mentalności. W tej książce pokroił swoim skalpelem Polskę i wyciągnął z jej wnętrza głupotę, nienawiść, mądrość i miłość. Przyjrzyjmy im się. Czego jest więcej i dlaczego?” – Mariusz Szczygieł, reporter

Diabeł i tabliczka czekolady od Paweł Reszka możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Czytając reportaże, zwykle sięgam po te, które opowiadają o życiu i ludziach zamieszkujących odległe zakątki świata. To co nieznane i odległe wzbudza większe zainteresowanie, niż to co spotykamy na co dzień. Paweł Piotr Reszka w swoim zbiorze reportaży "Diabeł i tabliczka czekolady" udowadnia, że ciekawy temat na reportaż można odnaleźć tuż za rogiem, nawet w naszej szarej, polskiej rzeczywistości.

15 reportaży publikowanych na przestrzeni ponad dziesięciu lat w "Dużym Formacie" oraz 12 zupełnie nowych tekstów. Autor wziął w nich na tapetę Lubelszczyznę. Znajdziemy tu historię dziewicy konsekrowanej, zbuntowanych Betanek z Kazimierza Dolnego, reportaż o znaczeniu krzyża w szkole, czy matce ukrywającej zwłoki noworodków w beczce. Porusza również tematy biedy, niedostatku materialnego, czy reportaż o tym jak żyje się bez łazienek. Polska B? Niekoniecznie, bo wszystkie historie przedstawione przez Reszkę mogły wydarzyć się wszędzie.


Paweł Piotr Reszka pisze o ludziach, o ich troskach, dramatach. Zwraca uwagę na człowieka, którego mijamy codziennie, nie zwracając uwagi. To słodko-gorzkie historie. To co łączy wszystkie reportaże to wspólny temat, szczęście, które dla każdego znaczy coś innego. Małe, duże, każdy z nas jak i bohaterowie mają inną definicję szczęścia. Tej małej radości, która sprawia, że się uśmiechamy, że co dzień rano chce nam się wstać z łóżka, jak chociażby tytułowa tabliczka czekolady. Czytając reportaże o dramatach ludzkich w zestawieniu z tymi małymi drobnostkami, które powodują, że warto żyć, autor sprawia, że doceniamy to co mamy od życia.

To co najbardziej ujęło mnie w reportażach Reszki, to fakt, jak znakomitym słuchaczem jest autor. Obserwuje, uważnie słucha, relacjonuje. Bez moralizatorstwa, bez oceniania. On tylko przekazuje historię, to czytelnik musi opowiedzieć się po której stronie stoi, a to również nie jest proste.

Reszka posługuje się prostym językiem, bez zbędnych upiększeń, wręcz minimalistycznie, ale dosadnie i celnie dociera do czytelnika, zmuszając go do refleksji. Właśnie ta prostota przekazu porusza najbardziej.

"Diabeł i tabliczka czekolady" to reportaże o miłości, nienawiści, wyobcowaniu, często braku nadziei. Paweł Reszka to prawdziwy reporter przez duże R. Lubi ludzi, słucha ich i przede wszystkim szanuje.
Piękna i mądra książka. Samo życie.

Ocena: 5/6

czytaj więcej
©Cuddle up with a good book
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Interesujące spojrzenie na zgrzebność polskiej rzeczywistości i mentalności. Walorem jest pozostawienie całkowitej swobody odbiorcy. Czyta się dobrze, a nawet ciut zbyt szybko...

Warto zerknąć