ebook Historia nowego nazwiska
4.25 / 5.00 (liczba ocen: 3536)

Historia nowego nazwiska
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich kilku dniach
E-book - najniższa cena: 25.82
Audiobook - najniższa cena: 27.70
wciąż za drogo?
28.83 złpremium: 18.60 zł Lub 18.60 zł
25.82 zł Lub 23.24 zł
29.44 zł Lub 26.50 zł
31.00 zł
-8% 25.92 zł
26.04 zł 20% rabatu
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (1)
Inne proponowane

"Najlepsza współczesna włoska powieściopisarka". The Seattle Times
" Siłą tej przejmującej książki są wnikliwe portrety psychologiczne kobiet ukazane przez pryzmat zmiennych kolei  losu". Publishers Weekly
"Ferrante opisuje wiek dziewczęcy i przyjaźń z niewiarygodną siłą". Gwyneth Patrlow
Elena Ferrante to najlepsza współczesna włoska pisarka. Autorka zdecydowała się publikować pod przybranym nazwiskiem, ale dzięki jej powieściom możemy przypuszczać, że wychowała się w Neapolu, opuściła rodzinne miasto, aby zdobyć wyższe wykształcenie, założyła rodzinę.
Elena Ferrante mówi, że nie wybrała anonimowości, ale nieobecność. Przed debiutem napisała do wydawcy: "Będę waszą najtańszą autorką. Oszczędzę wam nawet mojej obecności". Woli, aby książki broniły się same, dlatego tożsamość pisarki jest jedną z największych tajemnic światowego rynku wydawniczego.

Historia nowego nazwiska od Elena Ferrante możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Wszystko na świecie jest chwiejne, jest czystym ryzykiem, a kto nie godzi się na nie, ginie w kącie, nie poznawszy życia.
Im więcej wytwarza się bogactwa, tym bardziej rośnie bieda, i nie możemy tego zmienić, nawet jeśli jesteśmy silni.
Słabemu przekonaniu niewiele trzeba, by osłabło tak bardzo, że będzie musiało ustąpić.
Są takie chwile, w których uciekamy do bezsensownych stwierdzeń i wysuwamy absurdalne roszczenia, aby ukryć prawdziwe uczucia.
Wszystko na świecie jest chwiejne, jest czystym ryzykiem, a kto nie godzi się na nie, ginie w kącie nie poznawszy życia.
Rzeczy pozbawione sensu są tymi najpiękniejszymi.
Druga część opowieści Eleny Ferrante wydaje się od początku bardziej interesująca. Historia nowego nazwiska to kontynuacja losów dwóch dziewczynek żyjących w biednej dzielnicy Neapolu w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Pierwsza część powieści kończy się zamążpójściem Liny zwanej przez przyjaciółkę Lilą. Teraz poznajemy dalsze losy przyjaciółek.

Elena jest uczennicą liceum. Przeważnie stara się być prymuską, ale nie jest to proste. Jej rodzina jest biedna, a zdobycie wykształcenia nie jest ważnym priorytetem dla jej rodziców. Dziewczyna coraz częściej zauważa, że dzielnica w której się urodziła, staje się obca. Z drugiej zaś strony, ten nowy świat, do którego aspiruje, wciąż pozostaje poza jej zasięgiem. Lila wyszła za mąż i pozory mogłyby wskazywać, że powinna być szczęśliwa. Jednak tak nie jest. Historia nowego nazwiska to w sporej mierze opowieść o małżeństwie i próbach bohaterki, by zachować autonomię i niezależność.

Ważną częścią powieści stają się też okoliczności społeczne i polityczne. Warto przypomnieć, że do dramatycznych podziałów w społeczeństwie doszło, gdy władzę objął Mussolini. Pomimo wojny i doświadczeń tamtego okresu podziały nie znikły. Powojenne Włochy to nie tylko klasyczne podziały klasowe. W Neapolu, który leży na południu Włoch, to również ciągłe starcia pomiędzy zwolennikami partii lewicowych i komunistów, a bojówkami inspirowanymi przez mafię, która rządzi miastem. Powojenne Włochy są krajem, w którym te pęknięcia społeczne są ostro widoczne, a na biednym południu są szczególnie drastyczne.

Czy obie przyjaciółki odnajdą swe miejsce w życiu i jak potoczą się ich dalsze losy, przeczytamy w kolejnej części powieści. Przed nami jeszcze dwa tomy.

Ocena: 4/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Gorąco polecam wszytkie cztery tomy! Niesamowity opis przyjaźni, milosci, zawisci, zycia dwóch przyjaciolek z Neapolu od lat szkolnych po grobowa deske i Włoch , a przede wszystkim Neapolu, w połowie 20 wieku. Książka jest pełna refleksji o życiu, jego wartości, wadze różnych wyborów i ich konsekwencjach. Opisuje tez zmiany i role kobiet w spoleczeniswtie wloskim tego okresu. Cudowna Ferrante, ktora pisze z lekkoscia i glebia jednoczenie ! Talent !
    Przeczytałam jednym tchem wszytkie tomy !

  • Awatar

    Bardzo ciekawa

Warto zerknąć