ebook Pasażerka
3.93 / 5.00 (liczba ocen: 83)

Pasażerka
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
najlepsza cena! w ciągu miesiąca
E-book - najniższa cena: 12.75
Audiobook - najniższa cena: 20.97
-40% 12.75 zł Lub 11.48 zł
-19% 17.00 zł Lub 15.30 zł
24.90 zł
-44% 13.70 zł
17.36 zł
18.06 zł
18.33 zł
24.90 zł
Inne proponowane

"Kiedy zobaczyłam napis 'Arbeit macht frei' pomyślałam, że nie będzie źle, bo ja się roboty nie boję, pewnie mnie wkrótce zwolnią. Nieraz przecież pomagałam dziadkom przy sianokosach" – wspomina autorka książki, Zofia Posmysz...

Liza, była esesmanka i strażniczka w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, wiele lat po wojnie podczas podróży transatlantykiem spotyka jedną ze swych ofiar. Spotkanie na statku – przestrzeni zamkniętej – zmusza bohaterki do stawienia czoła przeszłości i zmierzenia się z dramatycznymi wspomnieniami.

Pasażerka od Zofia Posmysz możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Zofia Posmysz w czasie II wojny światowej została uwięziona w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, a następnie w Ravensbrück i Neustadt-Glewe.

Pasażerka to jedna z takich powieści, w których możemy oceniać pomysł na fabułę, styl pisarza oraz środki wyrazu użyte do jej przedstawienia. To historia, której nie konfrontujemy z rzeczywistością, gdyż jest świadectwem osoby, która przeżyła to, co jest nam obce.

Pasażerka jest opowieścią o przeszłości, która rzuca bardzo rozległy i głęboki cień na życie bohaterów. O przeszłości, która często nie dawała wyboru. Jeśli się pojawił, to był on najtrudniejszy, gdyż utkany z wewnętrznej walki i dokonanych rachunków. W samotności, bez doradców i obiektywnych za i przeciw.

Akcja powieści rozgrywa się na luksusowym transatlantyku, którym z Hamburga do Rio de Janeiro płyną Liza i Walter Kretschmerowie. Pośród pasażerów jest również tajemnicza kobieta, w której Liza rozpoznaje byłą więźniarkę obozu Auschwitz. Obecność kobiety wywołuje u Lizy, byłej strażniczki w obozie koncentracyjnym, falę wspomnień oraz niespodziewane wyznanie, będące formą spowiedzi.

Czy przywołanie wydarzeń z czasów wojny i odkrycie ciemnych kart przeszłości, zadziała oczyszczająco? Czy też doprowadzi do wielu nieprzewidywalnych i trudnych decyzji? Czy Liza, która ciągnie za sobą obozowe życie, dostanie rozgrzeszenie?

Pasażerka to przedstawicielka literatury, z którą się nie dyskutuje. Przyjmujemy ją całym sercem. Może doprowadzić do fali wzruszeń, a na pewno nie pozostawia czytelnika obojętnym. Jest również wyjątkowym uzupełnieniem innej powieści autorki zatytułowanej Wakacje nad Adriatykiem). W Pasażerce poznajemy obozowe życie oczami esesmanki, a w Wakacjach nad Adriatykiem oczami więźniarki.

O traumach wojny można pisać na różne sposoby. Zofia Posmysz robi to naprawdę wyjątkowo. Niecodziennie obudowuje zło i okrucieństwo używając lekkiej i subtelnej otoczki. Dzięki temu lektura nie przytłacza, a to co ma wybrzmieć, zostaje odpowiednio wyeksponowane.

Po lekturze powieści Zofii Posmysz nie pozostaje mi nic innego jak podziękować autorce za tę wyjątkową podróż do przeszłości.

Ocena: 5+/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć