ebook Odłamki
3.56 / 5.00 (liczba ocen: 325)

Odłamki
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Wydawca:  Wydawnictwo SQN
Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 21.64
wciąż za drogo?
26.00 zł
21.64 zł
23.32 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Obsypany międzynarodowymi nagrodami debiut literacki. Imigracyjna powieść zachwycająca młodzieńczą nadzieją i humorem, a także wielką dojrzałością w rozliczeniu wojennej traumy.

Ismet kocha teatr, chce się umawiać na randki i pić wino z przyjaciółmi. Ale w rozdartej okrutnym konfliktem etnicznym Bośni nie ma na to miejsca. Po dramatycznych wydarzeniach chłopak zostawia całą rodzinę. Zostaje uchodźcą. Jednak ucieczka do amerykańskiego raju tylko pozornie jest wybawieniem…
Mustafa Nalić jest żołnierzem. Jego rzeczywistość to wszechobecne okrucieństwo, śmierć najbliższych i frontowe koszmary. Losy dwóch młodych mężczyzn zaczynają się ze sobą niebezpiecznie splatać. Jakby należały do jednego człowieka… Kim naprawdę są Ismet i Mustafa?
„Odłamki” to imigracyjna powieść z przejmującą panoramą umęczonego wojną kraju i jednocześnie niezwykła „autobiografia” – element terapii Ismeta Prcicia. Książka zachwycająca młodzieńczą nadzieją i humorem, a także wielką dojrzałością w rozliczeniu wojennej traumy.

„Prciciowi udało się upiec aż cztery pieczenie przy jednym ogniu: opowiedzieć o rodzinnym kryzysie, o upadkach i wzlotach okresu dojrzewania, o emigranckich kłopotach z tożsamością, a przede wszystkim o rujnującym doświadczeniu okrutnej i nonsensownej wojny. Co może zrobić młody człowiek, któremu zawalił się cały świat? Po pierwsze – pamiętać. Po drugie – schronić się w objęciach czarnego humoru. Po trzecie – napisać o tym książkę” – Piotr Kofta, „Wprost”

„Ismet Prcić, zarzucając nas odłamkami swego potrzaskanego życia, pozwala nam poczuć wojnę. Rewelacyjny debiut” – Juliusz Kurkiewicz, „Książki. Magazyn do Czytania” i „Gazeta Wyborcza”

Odłamki od Ismet Prcić możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Ale to tylko opowieść. Opowieści nie wiele mają wspólnego z rzeczywistością.
(…) wspomnienia są niczym taśmy i ważne jest, żeby trzymać je wszystkie, żeby można je sobie później odtworzyć(…).
Teraz zaczynam rozumieć. Teraz Odłamki ze swą rażącą siłą uderzają w każdą stronę zaskakując swą przenikliwością i szczerością. Ismet otarł się o koszmar. Żył, kochał, walczył na swój sposób, ale był też Mustafa z karabinem w ręku i świadomością tego, co nieuniknione. Dwóch obcych sobie ludzi, ale jakby jedna ludzka materia. Momentami zabawne, ale w dużej mierze brutalne i tragiczne wspomnienia odciśnięte na kartach dziennika, a może raczej pamiętnika, którym Ismet Prcić dwadzieścia lat później wciąż zmagając się z wojenną traumą Odłamkami oczyścił i uleczył swoją duszę. Na półmetku tej opowieści przenikanie dwóch istnień, życiorysów, dwóch ludzkich losów budzi mój szczery podziw. (…)

Cała recenzja na blogu: Odłamki

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Żółta karteczka
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Przy doborze swoich lektur kieruję się często nagrodami, które zostały książkom przyznane. Tyle, że w moim przypadku działa to w ten sposób, że im bardziej książka uhonorowana, tym większym łukiem ją omijam. Wiele razy sparzyłem się na tych głośnych, nagradzanych i wychwalanych pod niebiosa przez krytyków i innych czytelników pozycjach. Być może jest tak, że nie ogarniam swoim rozumkiem takiej literatury, bardziej wolę tę prostą, która jasno przemawia do mojej wyobraźni. Taką, podczas czytania, której nie muszę zastanawiać się co chwilę: ale o co chodzi, co autor miał na myśli? Widocznie prosty ze mnie typ czytelnika.

  Nie wiem w jaki sposób udało mi się przeoczyć, że powieść Odłamki to obsypany wieloma nagrodami debiut Ismeta Prcić? Zwiodła mnie obiecanka zawarta na okładce książki, że to powieść o wojnie w byłej Jugosławii. Pomyślałem, że tak mało o niej wiem, że z chęcią pogłębię swoją wiedzę, a jeśli przy tym poznam nowego, ciekawego autora, będę tym bardziej zadowolony. Co zatem dostałem ?

  Autor uraczył mnie autobiograficzną chaotyczną opowieścią o człowieku, który ucieka z ogarniętej wojną Jugosławii. Dostałem tekst, który nie wywołał we mnie żadnych emocji, w pewnej chwili czytałem jedynie mechanicznie, aby tylko dokończyć. Zawiodłem się, gdyż oczekiwałem zupełnie czego innego. Być może nie zrozumiałem terapii po traumatycznych przeżyciach, jaką chciał zafundować sobie tą książką autor? Dla mnie, sukcesem było to, że nie rzuciłem jej w kąt.

 • Awatar

  Niemal jedna po drugiej trafiłem na dwie książki : Momo Kapor - Blokada Belgradu i Ismet Prcić - Odłamki.
  Obie traktują o tym samym - wojnie w dawnej Jugosławii i wojnie jakiej wydało jej NATO.
  Pierwszy z autorów to Serb, drugi Bośniak. Każdy pisze w zasadzie o tym samym, lecz z punktu widzenia swojej narodowości.
  Rzecz nie w tym, że Kapor przedstawia sytuację w sposób kulturalny, spokojny, z dystansem, podczas gdy Prcić epatuje grozą morderczych Serbów. Nie potrafię ocenić kto i w jakim zakresie był pierwszy. Propaganda, jaką rozpętano w tym czasie także w Polsce, wyraźnie wskazywała na Serbów, jako jedynych winnych. Hasło Srebrenica jest symbolem barbarzyństwa. Tylko nie wiemy ile było innych Srebrenic, wszelkich okrucieństw popełnianych na Serbach w ramach prowadzenia czystek etnicznych w krajach odrywających sie od byłej Jugosławii. I nie przypomina się o raporcie Bakary Kante, szefa pierwszej misji #UNEP (United Nations Environment Programme) zajmującej się skutkami bombardowań Jugosławii dla środowiska naturalnego. Różnica jest prosta - wojna w b. Jugosławii była brudna, obejmująca gwałty, mordy, tortury. Wojna NATO-wska - czysta, tyle że jej następstwa - w tym skażenie promieniotwórczością - będzie wywierać wpływ jeszcze przez kilkaset lat.
  Prcić pisze o rodzinnej daczy, która opuścili, by nie wrócić tam więcej, bo znajdywała się na obszarach serbskich. O grozie, która skłaniała ich do tej ucieczki. Ale gdy wraz z rodzicami opuścił rodzinny dom mieszkali m.in. w domu Serba, który "wyjechał zanim zaczęła się wojna". A udostępnił im ten dom jego sąsiad, Bośniak który na szczęście wyjeżdżać nie potrzebował. ...
  Bo po obu ( o ile nie trzech, lub czterech) stronach konfliktu stali ludzie wychowani w sposób podobny i podobnie reagujący.

 • Awatar

  Odłamki są tak boleśnie prawdziwe, tak realistycznie ujęte, że każda strona jest emocją, uderza w struny wrażliwości czytelnika i przeszywa go do głębi. Choć nie jest to literatura faktu, a literacka fikcja, ma swoje głębokie korzenie w przeżyciach i wspomnieniach bośniackiego reżysera, a każdy z głównych bohaterów nosi w sobie część autora.

  Na kartach powieści śledzimy dorastającego Ismeta Prcića, którego młode, niewinne życie ogarnęła wojenna zawierucha. Perspektywę tę autor ściera z życiem Ismeta na emigracji, w USA, po ucieczce z Bośni. Życie jako uchodźcy również odciska na nim niemałe piętno. Wojnę i prawa, którymi się rządzi, poznajemy również z punktu widzenia Mustafy, tajemniczego żołnierza, dla którego okrucieństwo walki jest codziennością.

  Debiutancka powieść Prcića jest sklejona z wielowymiarowych odłamków wojennej rzeczywistości i pamięci. Z brutalnie przerwanej niewinnej codzienności, marzeniach o wolności, pasji, strachu, podróży, adaptacji i traumy. Powieść jest trudna i ciężka, wstrząsająca, brutalna i przytłaczająca, jednak niebywale prawdziwa i dająca czytelnikowi do myślenia. W dzisiejszych czasach owładniętych konfliktami zbrojnymi i ich cieniem wiszącym nad wolnymi jeszcze państwami jest to według mnie lektura obowiązkowa.

 • Awatar

  Serio Prcić dosłownie ciska w nami odłamkami swoich traum i wspomnień, rani nas i zostawia blizny. Minął tydzień odkąd pochłonięta została ta książka i wracają mi obrazy, jak flashbacki. To chyba świadczy o tym że jest naprawde dobra.

Warto zerknąć