ebook Detroit. Sekcja zwłok Ameryki
3.89 / 5.00 (liczba ocen: 12159)

Detroit. Sekcja zwłok Ameryki
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 26.87
wciąż za drogo?
32.46 złpremium: 17.45 zł Lub 17.45 zł
26.87 zł Lub 24.18 zł
34.90 zł
34.90 zł
34.90 zł Lub 31.41 zł
26.87 zł
27.36 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Reporterska relacja o mieście gigancie, kiedyś jednym z elementów amerykańskiego snu, dziś stolicy przestępczości. Charlie LeDuff podejmuje dziennikarskie śledztwo, by wyjaśnić, jak do tego doszło.

Detroit – niegdyś w amerykańskiej awangardzie, słynące z wielkiego przemysłu, nowatorskich rozwiązań, śmiałych biznesmenów i znanych na całym świecie samochodów – dziś jest stolicą bezrobocia, nędzy i przestępczości. Charlie LeDuff, zdobywca Nagrody Pulitzera, porzuca pracę w „New York Timesie” i wraca do miasta, w którym się urodził. Puka do drzwi wpływowych polityków, wędruje przez squaty, rozmawia z bezdomnymi i przedsiębiorcami, z właścicielami pustostanów, policjantami i strażakami walczącymi z plagą podpaleń, wreszcie sięga do tragicznych losów własnej rodziny i próbuje zrozumieć, co stało się przyczyną upadku jednego z najbogatszych kiedyś miast Ameryki.

„Kto by pomyślał, że książka o parszywym rozpadzie amerykańskiego snu może być taka wciągająca, a przy tym taka zabawna? Mało kto potrafi tak pisać jak Charlie LeDuff. Kusi mnie, żeby powiedzieć, że jest pisarzem naszych rozpaczliwych czasów, tak jak Steinbeck czy Orwell byli piewcami rozpaczliwych czasów innych ludzi; tyle że LeDuff jest tak oryginalny, że nie sposób go z kimkolwiek porównywać” – Alexandra Fuller, autorka „Rozmów pod drzewem zapomnienia” i „Dziś wieczorem nie schodźmy na psy”

„Co możesz robić, gdy jesteś reporterem, a twoje rodzinne miasto obraca się w perzynę? Jeżeli jesteś LeDuffem, porzucasz «New York Timesa» i wyruszasz ku ruinom, by jeździć na akcje ze strażakami, spotykać się ze skorumpowanymi politykami i słuchać o ludziach zniszczonych przez narkotyki. Inni dość dobrze opisywali miasto, ale nikt nie zrobił tego z wewnętrzną złością, frustracją i człowieczeństwem LeDuffa” – „Newsweek”

Detroit. Sekcja zwłok Ameryki od Charlie LeDuff możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Problem upadku miast przemysłowych nie jest nam, Polakom obcy. Ustrojowe zmiany doprowadziły do zamykania fabryk, spadku poziomu życia, ucieczki z miast, powolnego popadania w ruinę całych kwartałów. Dzięki książce Charliergo LeDuffa możemy sobie ten bolesny proces skonfrontować z taką samą, bardzo współczesną historią tytułowego Detroit.

Przyznam, że podtytuł Sekcja zwłok Ameryki wydał mi się, przed lekturą, pretensjonalnym zagraniem pod publikę. Jednak już pierwsze rozdziały książki spowodowały, że zmieniłem zdanie. Historie polskich miast, borykające się ze zmianami, wydają się przy losach Detroit łagodnym przejściem do nowej rzeczywistości. Brutalna szczerość, ale i brutalność jako taka, w opowieści LeDuffa szokuje. Wydawałoby się, że rozwinięty kraj, jakim są Stany Zjednoczone, wykształcił bufory, które pozwolą na pomoc miastu. 70 tysięcy opuszczony budynków. Niszczejące zamknięte fabryki, w tym zakłady Packarda, opuszczone od roku 1958 (!). Jednak, choć państwo ratowało „zbyt wielkich by upaść”, to Detroit wsparcia się nie doczekało. Miasto ogłosiło bankructwo. Ostatnie doniesienia prasowe wskazują na poprawę sytuacji, ale mnie kusi, żeby usłyszeć to od autora Detroit, który mógłby pokusić się o, nawet krótki, suplement do swojej opowieści.

Przerażający obraz, jaki pokazuje w swojej książce LeDuff powinien być obowiązkową lekturą w szkołach wyższych. Zwłaszcza tych epatujących sukcesem rozwiązań wolnego rynku. Znakomicie napisana, niestroniąca od twardego języka, znakomicie wpasowującego się w klimat tej historii, książka.

Ocena: 5/6
czytaj więcej
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć