ebook Ene, due, śmierć
3.89 / 5.00 (liczba ocen: 10463)

Ene, due, śmierć

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail
lub korzystając z konta na Facebooku

damy Ci znać, kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane

Witaj w świecie, w którym najbliższa Ci osoba staje się Twoim wrogiem, a każda podjęta decyzja może być ostatnią w życiu. W świecie, w którym łzy szczęścia mieszają się z zapachem krwi...

Dla Helen Grace praca w policji jest wszystkim. Dla mordercy, którego tropi, śmierć to gra. Zdeterminowana, twarda, ale też skrzywdzona Helen będzie musiała zagrać z mordercą według jego reguł. „Ene, due, śmierć” to mroczny i trzymający w napięciu thriller, który zmiażdży twoje poczucie bezpieczeństwa.
Zagrasz w tę grę?

„To przede wszystkim historia niezwykłego pojedynku policjantki z morderczynią. Ale także opowieść o ludziach postawionych przed tragicznym wyborem. Czy naprawdę «tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono»?” – Marta Mizuro, „Zwierciadło”

„Helen Grace to zaskakująco ciekawa, pełnokrwista bohaterka… Arlidge tworzy historię, która przeszywa do szpiku kości” – „Daily Mail”

Ene, due, śmierć od M. J. Arlidge możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Tak niewielkie rzeczy mogą tak poważnie zmienić życie.
Zaufanie to delikatna sprawa - trudno na nie zasłużyć i łatwo stracić.
Każdy człowiek przeżywa niezliczone chwile, w których zastanawia się, czy lepiej się wycofać, czy skoczyć na głęboką wodę. W miłości, pracy, wśród przyjaciół i rodziny nadchodzą czasem momenty, kiedy musisz zdecydować, czy jesteś gotowy do wyjawienia całej prawdy o sobie.
Helen Grace to świetna śledcza. Nie ma rodziny ani uzależnień, nie spóźnia się, jest sumienna i ma „to coś”, co pozwala jej sprawnie rozwiązywać kryminalne zagadki – jednym słowem jest policjantką idealną. Tym razem jednak sprawa, z którą przyjdzie jej się zmierzyć, jest wyjątkowo trudna. Po okolicy grasuje porywacz, który dobiera swoje ofiary parami, zamyka je bez dostępu do jedzenia i wody, i pozostawia pistolet. Ofiary mają wybór – jedno musi zginąć, by drugie mogło przeżyć. Ten bestialski sposób znęcania się nad ofiarami wstrząsa Helen i jej współpracownikami. W dodatku kolejne z kolei porwanie zdaje się wskazywać, że porywacz nie dobiera swoich ofiar przypadkowo – wszystkie zdają się w jakiś sposób łączyć z Helen. Czy cienie z przeszłości, z którymi pani komisarz wciąż nie do końca się uporała, spróbują przeszkodzić w jej świetnie zapowiadającej się karierze? Musicie przekonać się sami i sięgnąć po tę fascynującą powieść.

M.J. Arlidge stworzył plejadę naprawdę ciekawych postaci z krwi i kości. Helen Grace to niezwykła kobieta – pozornie silna i niezależnie, wewnętrznie strzaskana przez wciąż dręczącą ją przeszłość. Nie jest może uzależniona od narkotyków czy alkoholu, jak wielu innych policjantów znanych nam z innych popularnych cykli kryminalnych, ale też ma swoje słabe strony. Jej współpracownik Mark przeżył rozwód i ma problemy rodzinne, a smutki zaczyna topić w alkoholu. Nie sposób też nie lubić Charlie, sympatycznej młodej policjantki, która wraz z narzeczonym stara się o dziecko. Z wszystkimi tymi osobami naprawdę można się zżyć i po prostu nie mogę się już doczekać, aż poznam ich dalsze losy w części drugiej cyklu.

Ene, due śmierć oferuje nam również intrygującą sprawę kryminalną, która rozwija się w bardzo zaskakujący sposób, prowadząc nas do mrożącego krew w żyłach zakończenia. Uprzedzam Was jednocześnie, że to brutalny kryminał – znajdziecie tutaj naturalistyczne opisy ran czy ostrych praktyk seksualnych, które osobom wrażliwym na takie sceny pewnie nie przypadną do gustu. Za to miłośnicy mocnych thrillerów będą w siódmym niebie – podczas czytania Ene, due śmierć dreszcz na plecach jest gwarantowany!

Myślę też, i bardzo chcę to podkreślić, że powieść Arlidge’a może spodobać się również tym, którzy zazwyczaj kryminałów nie czytują. Jest to kryminał zupełnie inny, bo ani skandynawski, ani amerykański, i widać w nim zupełnie inne podejście do śledztwa i policji, niż znamy z wielu ostatnio popularnych cykli. Wszystko jest bardziej wyważone, b r y t y j s k i e, i bardzo mi się to podoba. Tę książkę czyta się z przyjemnością, szybko i z zaciekawieniem. Gorąco polecam każdemu!Ocena: 5/6
©Kto czyta, żyje podwójnie
Mocny i mroczny thriller, w którym już po pierwszym rozdziale nasuwa nam się skojarzenie z serią filmów Piła.

Główna bohaterka, Helen Grace, policjantka, kieruje dochodzeniem w sprawie dziwnych porwań. Porywacz prowadzi z ofiarami oraz z samą Grace specyficzną grę, w której stawką jest ludzkie życie. Porywa pary ludzi, zamyka ich w opuszczonych i na ogół już zapomnianych miejscach, po czym zostawia ich samych na wiele dni. Tuż obok nich kładzie dwie rzeczy: pistolet i telefon komórkowy. W telefonie porwani odnajdują wiadomość tekstową. Broń zawiera jedną kulę. Oni sami mogą wybrać, dla kogo ową kulę przeznaczą. Dla jednej z porwanych osób przeznaczona jest kula, dla drugiej wolność, kiedy tylko zginie ta pierwsza.

Ludzie, zamknięci w nieludzkich warunkach, bez jedzenia, wody, bez możliwości skorzystania z toalety czy choćby umycia rąk, po kilku dniach zaczynają wariować. Po takim czasie dociera już do nich, że żadna pomoc nie nadejdzie, a jedyna alternatywą dla tkwienia w zamknięciu, jest zastosowanie się do ultimatum postawionego przez porywacza. Leżący pomiędzy nimi pistolet zaczyna być jak drzazga pod paznokciem. Każde z nich o nim myśli. Każde z nich unika patrzenia na niego. Każde zastanawia się, co by było, gdyby. Świadomość, że tam leży, jest nie do zniesienia. I wtedy z głodu, pragnienia, od smrodu ekskrementów, brudu, strachu i samotności, rodzi się szaleństwo. Do głowy wkradają się pytania. A może jednak użyć broni? Może zakończyć to cierpienie? Lepiej strzelić do siebie, czy do tego drugiego? Gdzie szukać do tego odwagi? Chyba tylko w tym szaleństwie… A co potem? Zabicie człowieka nie przychodzi przecież ot, tak, zwyczajnie. I nie odchodzi. Pamięć o tym tkwi w umyśle i drąży, dręczy, psychicznie zabija.

Bo nie wspomniałam jeszcze o jednej rzeczy.

Porwane pary to nie obcy sobie ludzie z ulicy. Pary są ze sobą zawsze w jakiś sposób związane. To dziewczyna i chłopak, bliscy przyjaciele, koledzy z pracy, matka i córka.

Czy trudniej rozważać zabicie kogoś, kiedy łączą nas z nim jakieś ciepłe uczucia? Bliskość? Przyjaźń? Miłość? Kiedy musimy wybierać: on albo ja?

Helen usiłuje dociec, czym kieruje się porywacz wybierając swoje kolejne ofiary. Pozornie nie mają one ze sobą nic wspólnego. Nie są też bogaci, popularni, nie znają się między sobą.

Książka podzielona jest na niedługie rozdziały (001/117, 002/117), gdzie widzimy cały czas postęp akcji i ile rozdziałów zostało nam do końca. Styl autora wydawał mi się chwilami dość ciężki, ale książkę czyta się szybko, mnie zajęła jakieś pięć, sześć godzin. Brutalna, dosadna i okrutna, trzyma czytelnika cały czas w napięciu, a akcja nie zwalnia nawet na chwilę.

Autor pokazuje, co dzieje się z ludzką psychiką w obliczu śmiertelnego zagrożenia, głodu, pragnienia, bólu, fizjologicznego upodlenia. I jakie zmiany zachodzą w człowieku, kiedy można wyrwać się z takiego więzienia, ale kosztem złamania wszystkich zasad, w jakie dotychczas wierzyliśmy. I dodatkowo jeszcze paru innych, o których istnieniu dowiadujemy się dopiero w zetknięciu się z najsilniejszym strachem, jaki tylko możemy sobie wyobrazić.

Jak wspomniałam, niekiedy powieść jest ciężka, chwilami mamy tu też do czynienia ze zbyt rozwlekłymi opisami i lekkim chaosem. Są to jednak tylko krótkie fragmenty, które nie rzutują zupełnie na całość i nie psują przyjemności z lektury. Tutaj cały czas coś się dzieje, więc nie zdążymy się znużyć dłuższym opisem. Autor zresztą nie pozostawia czytelnikowi czasu i miejsca na nudę. Umiejętnie wplata w akcję prywatne sprawy policjantów uczestniczących w śledztwie. Bo poza Helen Grace, spotkamy w powieści również jej kolegów i koleżanki po fachu. Sam proces odkrywania tożsamości porywacza zaskakuje, choć wielu rzeczy można się w trakcie czytania domyślić. Finał mimo to jest również zaskakujący i ciekawy.

Ocena: 5/6
©Papuzie pióro
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć