ebook Marina
4 / 5.00 (liczba ocen: 21312)

Marina
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
Wydawca:  Wydawnictwo Muza
E-book - najniższa cena: 15.84
26.40 złpremium: 15.84 zł Lub 15.84 zł
19.80 zł Lub 17.82 zł
26.40 zł
26.40 zł Lub 23.76 zł
15.84 zł
21.12 zł
21.22 zł
22.18 zł
22.44 zł
23.78 zł
24.00 zł
26.40 zł
26.40 zł
Inne proponowane

Barcelona, lata 80. XX w. Oscar Drai, zauroczony atmosferą pałacyków otaczających jego szkołę z internatem, śni sny na jawie... Wkrótce jednak rzeczywistość ze swymi sekretami wciągnie go w pewną grę…

Pewnego dnia Oscar Drai spotyka Marinę, która od pierwszej chwili wydaje mu się nie mniej fascynująca niż sekrety dawnej Barcelony. Śledząc zagadkową damę w czerni, odwiedzającą co miesiąc bezimienny nagrobek na cmentarzu dzielnicy Sarriá, Oscar i jego przyjaciółka poznają zapomnianą od lat historię rodem z Frankensteina i XIX-wiecznych thrillerów. Historię, której dramatyczny finał ma się dopiero rozegrać...

Marina od Carlos Ruiz Zafon możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Cóż bowiem warta jest nauka, która potrafi zaprowadzić człowieka na Księżyc, nie potrafi zaś sprawić, by nikomu nie zabrakło chleba?
Czytanie o cudzych problemach pozwala znakomicie zdystansować się do własnych.
Wszystkie baśnie są kłamstwem, choć nie wszystkie kłamstwa są baśniami.
Chorobliwa ambicja i kretynizm często chodzą w parze.
Ludzka podłość jest lontem czekającym tylko na odpowiednią iskrę.
Prawdy się nie szuka, synu. To ona znajduje nas.
Dopóki nie zrozumiesz śmierci, nie zrozumiesz życia.
Czasami to, co najbardziej prawdziwe, dzieje się tylko w wyobraźni. Wspominamy tylko to, co nigdy się nie wydarzyło.
Czas robi za ciałem to samo co głupota z duszą.
Dla wszystkich, którzy lubią horrory, ale nie przyswajają zbyt wielkiej dawki strachu, Marina jest książką idealną. Żeby się przestraszyć, trzeba tutaj wykonać spory wysiłek. Pozycja ta mogłaby z powodzeniem zajmować półkę literatury młodzieżowej czy przygodowej. Powstaje pytanie, czy takie było założenie autora, czy był to raczej wypadek przy pracy? A może współczesnego Czytelnika po prostu trudniej przestraszyć?

Trudno uwierzyć w postacie, które po nocnym ataku drewnianych manekinów i walce o własne życie, następnego ranka niewzruszeni zasiadają do śniadania, by cieszyć się urokami wzajemnego towarzystwa. Raczej z bajką kojarzą się epizody, w których potwór najpierw próbuje zabić młodzieńca w kuchni internatu, po czym nieoczekiwanie zmienia zdanie i truchta radośnie, by pogrzebać w jego plecaku w poszukiwaniu albumu ze zdjęciami. Leje się krew, tłucze się ogrom zastawy stołowej, jednak rano nikt nie jest zdziwiony demolką i nikt nie zadaje pytań, kto jest sprawcą owego bałaganu.

Bohaterowie, młoda dziewczyna, oczywiście przecudnej urody oraz młodzieniec, kto wie, czy nie jeszcze piękniejszy, niby żyją pod koniec XX wieku, ale nie mogą się jednak opędzić od zarośniętych bluszczem zamków, dworów i opustoszałych kamienic, w których nikt, nigdy nie wpadł na pomysł, że prąd elektryczny niesie ze sobą określone korzyści. Brniemy zatem za młodzianami w świetle kandelabrów, świec, krótko żyjących zapałek i wreszcie latarek, ale nie tych z alkalicznymi bateriami.

Jedyny dorosły, ojciec dziewczyny, jest jak serialowe dzieci – albo śpi, albo sam zajmuje się sobą, w każdym razie zupełnie nie ma świadomości, co robią jego podopieczni…

Drewniane kukły krwawią, upiory zanim się pojawią – okrutnie śmierdzą trupem. Po traumatycznych wydarzeniach dnia poprzedniego, rano uparcie wstaje słońce, a wraz z nim – wypoczęci bohaterowie. Z literaturą dla dorosłych, Marina ma niewiele wspólnego. Można zaryzykować stwierdzenie, że przy nieco elastyczniejszym podejściu grona nauczycielskiego, można by ją wpisać na listę alternatywnych lektur szkolnych. Młodszym Czytelnikom, serdecznie polecam.

Ocena: 2/6
©Wiedziennik
Marina jest powieścią, którą sam autor zakwalifikował do literatury młodzieżowej. Jeśli przyjmiemy za wyznacznik takiej literatury stwierdzenie pewnej pisarki, że literaturę dla dzieci i młodzieży należy tworzyć tak samo, jak tę dla dorosłych, tylko lepiej, to pozostanie zgodzić się z autorem. Bardziej poważnie należy powiedzieć że jest to powieść oscylująca pomiędzy fantastyką a horrorem.

Narrator i bohater powieści – Oscar Drai – jest mieszkańcem Barcelony. Jedną z wielkich zalet powieści jest umieszczenie akcji powieści w realiach tego miasta z lat osiemdziesiątych. Dbałość o realizm miejsca akcji jest ważna. Nie powinno to dziwić, skoro autor wykorzystując autentyczne miejsca oraz ich historię buduje opowieść nawiązującą do najlepszych tradycji fantastycznych.

Historia opowiedziana w powieści zaczyna się dawno temu w czasach, gdy kończyła się wielka wojna, która spustoszyła Europę. Przy czym w sporej części ta opowieść stała się możliwa także dlatego, że Barcelona pozostawała na obrzeżu tych wielkich europejskich tragedii. Jednocześnie w świadomości bohaterów powieści istnieją wydarzenia, które dotyczą samej Barcelony, Katalonii i Hiszpanii. A one również miały wpływ na kształtowanie się tej opowieści.

Jeśli ktoś zastanawia się, czy Marina jako powieść dla młodzieży, warta jest polecenia czytelnikowi dojrzałemu, to powiem, że zdecydowanie tak. Fascynująca Marina, mrożąca krew w żyłach historia i tajemnice Barcelony to doskonały powód do lektury.

Ocena: 5/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Kiedy czytamy na początku, że to co trzymamy w ręku, jest ulubionym dziełem pisarza i na dokładkę czytaliśmy wcześniej Cień wiatru, szykujemy się na lekturę, która porwie, oczaruje i nie pozwoli o sobie zapomnieć. Czy taka jest Marina Carlosa Ruiza Zafona?
    Powieść ta powstała w okresie, kiedy autor tworzył jeszcze dla młodzieży. Jest to odczuwalne w trakcie czytania. Książka jest jakby mniej dorosła, w porównaniu do tych wydanych później. Język, jakim jest napisana jest prosty, co pozwala na łatwe i szybkie pochłonięcie lektury, w czasie, której poznamy historie Óscara i tytułowej Mariny. Będziemy mieli ponownie okazję, przemierzać uliczki Barcelony drugiej połowy dwudziestego wieku. Historia szybko wciąga, bohaterowie są wyraziści i szybko się do nich przywiązujemy. Fabuła stworzona przez autora, pozwala nam na powrót do czasów swojego dzieciństwa i przypomnienie przygód z tamtego okresu. To miłe. Z drugiej jednak strony książka pokazuje ogromne cierpienie i przypomina o tym, co nas czeka, o tym, co nieuniknione.
    Dla mnie jest tylko jeden problem, czytałem tę książkę po Cieniu wiatru. A od Cienia wiatru, nie ma nic lepszego. Pomimo tego polecam przeczytanie tej książki. Bo ona jest bardzo mądra. Mądra jak nastolatki, które są jej bohaterami.

Warto zerknąć