ebook Cień wiatru
4.25 / 5.00 (liczba ocen: 285843)

Cień wiatru
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Wydawca:  Wydawnictwo Muza
Kategoria:  /
E-book - polecana oferta: 23.93
Audiobook - najniższa cena: 27.93
wciąż za drogo?
25.95 złpremium: 16.74 zł Lub 16.74 zł
29.67 złpremium: 19.14 zł Lub 19.14 zł
23.93 zł Lub 21.54 zł
28.80 zł
31.90 zł
22.33 zł
24.11 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (9)
Inne proponowane

Światowy bestseller. Opowieść o wielkich namiętnościach, mrocznej tajemnicy i przeklętej, tragicznej miłości rozgrywającej się w scenerii Barcelony gotyckiej i renesansowej, secesyjnej i powojennej.

W letni świt 1945 roku dziesięcioletni Daniel Sempere zostaje zaprowadzony przez ojca, księgarza i antykwariusza, do niezwykłego miejsca w sercu starej Barcelony, które wtajemniczonym znane jest jako Cmentarz Zapomnianych Książek. Zgodnie ze zwyczajem Daniel ma wybrać, kierując się właściwie jedynie intuicją, książkę swego życia. Spośród setek tysięcy tomów wybiera nieznaną sobie powieść „Cień wiatru” niejakiego Juliana Caraxa.
Zauroczony powieścią i zafascynowany jej autorem Daniel usiłuje odnaleźć inne jego książki i odkryć tajemnicę pisarza, nie podejrzewając nawet, iż zaczyna się największa i najbardziej niebezpieczna przygoda jego życia, która da również początek niezwykłym opowieściom, wielkim namiętnościom, przeklętym i tragicznym miłościom rozgrywającym się w cudownej scenerii Barcelony gotyckiej i renesansowej, secesyjnej i powojennej.

Cień wiatru od Carlos Ruiz Zafon możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Życie nauczyło mnie nie tracić nadziei, ale też się do niej zbytnio nie przywiązywać.Jest okrutna i próżna, wolna od skrupułów.
Słowa, którymi z małostkowości czy z ignorancji zatruwa się serce własnego dziecka, zostają na zawsze w pamięci i prędzej czy później spopielą mu duszę.
Śmierć ma w sobie coś takiego, że w każdym wzbudza wrażliwość. Stojąc przy trumnie, wszyscy widzimy tylko to, co dobre, lub to, co zobaczyć chcemy.
Obca osoba widzi nas takimi, jakimi jesteśmy, a nie takimi, jakimi staramy się jej wydawać.
Czy szaleniec wie, że jest szaleńcem? Czy też pomyleni są i ci inni, próbujący usilnie wmówić mu brak rozumu, żeby uchronić go przed złudzeniami?
Czas, im bardziej jest pusty, tym szybciej płynie. Życie pozbawione znaczenia przemyka obok, jak pociąg niezatrzymujący się na stacji.
Ci, co wszędzie widzą i węszą grzech, mają chore dusze.
Być policjantem to misja, a nie praca.
Mówienie jest rzeczą głupców, milczenie - tchórzy, a słuchanie rzeczą mędrców.
Czasami wydaje nam się, że ludzie są loteryjnymi losami: że znajdują się obok nas, by urzeczywistnić nasze absurdalne nadzieje.
Niewiele jest powodów, żeby mówić prawdę, za to jest ich bez liku, żeby kłamać...
Ludzie są gotowi uwierzyć we wszystko, tylko nie w prawdę.
Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie.
Ludzie lubią komplikować sobie życie, jakby już samo w sobie nie było wystarczająco skomplikowane.
Niewiele rzeczy tak bardzo oszukuje jak wspomnienia.
Są osoby, które się pamięta, i osoby, o których się śni.
Ktoś kiedyś powiedział, że w chwili, kiedy zaczynasz zastanawiać się, czy kochasz kogoś, przestałeś go już kochać na zawsze.
Carlos Ruiz Zafón to piewca Barcelony. Niezależnie od tego, kto jest bohaterem kolejnej jego książki, to i tak na pierwszym planie jest Barcelona. Cień wiatru to historia Daniela, który poznaje wielce tajemnicze miejsce nazwane przez jego ojca “cmentarzem zapomnianych książek”. Z tej niesamowitej biblioteki, czy też książnicy, bierze jedną, która pochłania całkowicie jego myśli.

Bohater usiłuje poznać losy jej autora, tajemniczego Juliana Caraxa, który napisawszy kilka książek, zniknął bez śladu. Za to do chwili obecnej tropem książek Caraxa podąża budzący grozę osobnik, podający się za jedną z postaci z powieści Cień wiatru. Detektywistyczna żyłka młodego księgarza – bowiem trzeba wiedzieć, że bohater wraz z ojcem prowadzą księgarnię – prowadzi go głęboko w przeszłość.

Z jednej strony są to wydarzenia niedawnej jeszcze wojny domowej, zakończonej tysiącami ofiar i głębokimi podziałami społecznymi. Nie da się zapomnieć, że akcja rozgrywa się w czasach frankistowskiej dyktatury, gdy policja kojarzyła się z przemocą, torturami i bezprawiem. Z drugiej strony przenosimy się w czasie do przełomu XIX i XX wieku, gdy rozgrywały się pierwsze dramaty, będące zapowiedzią późniejszych wydarzeń.

Nie da się ukryć, że ta dość obszerna powieść jest nieco przegadana. Być może dzieje się tak za sprawą jednej z postaci, gadatliwego w barokowy wręcz sposób Fermina. Z jednej strony mamy barokowe dialogi, z drugiej atmosferę grozy, jak w powieściach Edgara Allana Poe. Wszystko to dzieje się w atmosferze Barcelony. Miasta, które każdy przyzna, ma w sobie coś wyjątkowego.

Ocena: 5/6
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Autorowi zdecydowanie udało się stworzyć niezwykle intrygujący świat, w który czytelnik zatapia się już od pierwszych stron i z niecierpliwością śledzi zawikłaną historię jego bohaterów. Zdecydowanie warto polecić tę książkę wszystkim bibliofilom (doskonała na prezent!), ponieważ to także, a właściwie przede wszystkim książka o książkach! Lektura „Cienia wiatru” jest jak przeprawa przez nieznaną i fascynującą krainę, przeprawa pełna prawdziwych emocji, mimo iż opowiadana historia jest wytworem wyobraźni pisarza.

 • Awatar

  Miałem nie lada problemy z książką Cień wiatru. Pierwszym z nich było to, czy w ogóle kupić tę powieść. Zastanawiałem się nad jej kupnem wiele razy, bojąc się tego „przereklamowania” i zawsze, kiedy byłem w księgarni i patrzyłem na nią, wybór padał jednak na inne. Kiedy Cień wiatru znalazł w końcu miejsce w mojej biblioteczce i kiedy otworzyłem jej pierwsze stronice i zagłębiłem się w tekst, pojawił się kolejny problem. Czym więcej czytałem, tym bardziej było mi żal, że książka za szybko się skończy. Z drugiej jednak strony, chciałem czytać jak najszybciej, aby poznać tę tajemnicę. Tajemnicę, z którą zmierzył się młody Daniel Sampre.
  A zaczęło się od tego, że księgarz i antykwariusz Sampre, zaprowadził swojego syna Daniela, uliczkami Barcelony, do tajemniczego miejsca, jakim jest Cmentarz Zapomnianych Książek. Na miejscu chłopiec, zgodnie z tradycją rodziny musiał wybrać dla siebie, spośród setek tysięcy książek, tę jedyną, aby ocalić ją od zapomnienia. Wybór padł na tom zatytułowany Cień wiatru, którego autorem był nieznany nikomu Julian Carax. Po latach, kiedy Daniel usiłuje odnaleźć inne książki tego autora i dowiedzieć się o nim jak najwięcej, okazuje się, że jest ktoś, kto pali wszystkie egzemplarze książek Caraksa, jakie tylko uda mu się odnaleźć. Daniel nie zdaje sobie sprawy jak książka, którą postanowił się zaopiekować, odmieni jego życie.
  Gdybym stwierdził, że książka ta odmieniła coś we mnie, wcale nie byłoby to przesadą. Magia, która została zawarta na stronicach Cienia wiatru, oczarowała mnie od samego początku. Podróż ulicami Barcelony początku XX wieku, okraszona kilkoma zdjęciami, zawartymi w książce, wydawała się być realna. Wyobrażenie samego Cmentarza Zapomnianych Książek dawało mi wiele wrażeń. Sam uwielbiam książki i chciałbym znaleźć się w takim miejscu a tym bardziej cały czas zazdrościłem Danielowi, jego ojcu i Ferminowi, wykonywanej przez nich pracy księgarzy.
  Tak klimat powieści jak i postacie stworzone przez autora są wyraziste i wydawać by się mogło, że spotkamy je któregoś dnia na ulicy. Najbardziej do gustu przypadł mi Fermin, którego humor, doprowadzał mnie nieraz do głośnego śmiechu i zawsze się martwiłem, co wyniknie z jego odważnych poczynań. Przeżywałem także mocno całą historię i po zakończeniu lektury, stwierdziłem, że chciałbym czytać jak najwięcej takich powieści, bo ta mnie urzekła.

Warto zerknąć