ebook Zbrodnia i kara
4.19 / 5.00 (liczba ocen: 441852)

Zbrodnia i kara
ebook: mobi (kindle), epub (ipad), pdf

E-book - najniższa cena: 7.90
Audiobook - najniższa cena: 9.99
7.90 złpremium: 5.09 zł Lub 5.09 zł
8.49 zł
8.49 zł Lub 7.64 zł
10.20 zł
11.00 zł
8.45 zł
8.49 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (52)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Napisana przez Fiodora Dostojewskiego w 1866 roku powieść Zbrodnia i kara należy obecnie do kanonu arcydzieł światowej literatury. Ta wybitna w swojej wymowie lektura jest niewątpliwie nadzwyczajną analizą psychologiczną człowieka, który dopuścił się zbrodni.

Fabuła:

Student prawa, Rodion Raskolnikow dla korzyści majątkowej decyduje się na morderstwo. Jego ofiarami pada stara lichwiarka Alona Iwanowna wraz ze swoją siostrą. Ten młody człowiek uważa siebie za wybitną i niebywale inteligentną osobę. Nie potrafi zrozumieć, dlaczego trapiące go niedogodności finansowe i bytowe, mają stać na drodze do jego szczęścia. Nadaje sobie moralne przyzwolenie na dokonanie takiego czynu i zarazem uznaje za szlachetne swoje pobudki, motywujące go do takiego działania. Raskolnikow jest bowiem pewien, że krzywda wyrządzona „zwykłym” ludziom jest nieporównywalna ze wsparciem wybitnej jednostki, za którą się uważa. Jednostki, która zdecydowana jest na walkę z niesprawiedliwością całego świata. Zdobycie środków na taką walkę uważa za swój obowiązek i nie zamierza się liczyć z konsekwencjami swoich czynów, z góry je usprawiedliwiając.

Po dokonaniu zaplanowanej zbrodni dopadają go jednak nieustannie dręczące go myśli. Do głosu dochodzi także strach przed wykryciem sprawcy przestępstwa i czekającą go, nieuchronną karą. Pomimo tego, nie dopuszcza do siebie myśli, że dokonał czegoś niezmiernie niemoralnego. Sumienie Rodiona jest zatrute jego ideologią życia, nie potrafi zatem zrozumieć swojego moralnego upadku.

Kiedy zbrodnia zostaje wykryta a sprawca ustalony, Raskolnikow nie przyznaje się do winy, jednak władze skazują go na wieloletnią zsyłkę na katorgę. Dopiero w trakcie odbywania kary, kiedy poznaję Sonię, miłość do niej i wieloletnie przemyślenia zdają się prowadzić do zrozumienia swojego grzechu, pokuty za niego a wreszcie rozpoczęcia przemiany duchowej.

Po przeczytaniu Zbrodni i kary zmienisz swój stosunek do klasycznej literatury, pokochasz także lektury szkolne. Ta powieść uzmysłowi Ci, że warto poznać całą historię, nie zaś tylko jej streszczenie bądź szkolne opracowanie.

Zbrodnia i kara od Fiodor Dostojewski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3). UWAGA! Opis książki, stanowi własność serwisu UpolujEbooka.pl, kopiowanie oraz rozpowszechnianie opisów jest zabronione przez UpolujEbooka.pl ©2023. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)
Męczarnie i łzy - to przecież także życie.
Każdy jest kowalem swojego losu, a najweselej żyje się temu, kto najlepiej potrafi z samego siebie zakpić!
Nie ma nic trudniejszego na świecie niż szczerość i nie ma nic łatwiejszego niż pochlebstwo.
Prawdziwą bowiem karą, jedynie rzeczywistą, jedynie zastraszającą i skuteczną jest ta, która istnieje w świadomości własnego sumienia.
Jakież dziwne są te ludzkie charaktery! Nawet miłują tak, jakby nienawidzili!
Bo jeśli nie ma się już do kogo iść, jeśli iść już nie ma dokąd - to koniec! Przecież chociaż tak powinno być, żeby każdy człowiek miał przynajmniej dokąd pójść!
Cierpienie i ból są nieodłączne od rozległej świadomości i głębokiego serca. Myślę, że ludzie naprawdę wielcy zawsze muszą odczuwać na świecie wielki smutek..."
Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Ksiazka jest wspaniala, to przeciez klasyka. Ale tego wydania nie polecam. To jedno z pierwszych tlumaczen, ciezkie do strawienia dla wspolczesnego czytelnika, odebralo mi radosc z czytania.

 • Awatar

  Po raz kolejny po skończeniu liceum sięgnęłam po tę książkę i nie zawiodłam się - majstersztyk. Bardzo polecam!

 • Awatar

  Czytałem tę książkę jako lekturę w szkole i byłem do niej nastawiony jak pies do jeża. Jak ja się zdziwiłem. Dostałem w twarz jedną z najciekawiej opisanych historii pewnej paranoi człowieka który zamordował lichwiarkę. Tak mnie wciągnęła ta historia, że analizowałem dosłownie każdy wątek i nazwisko pojawiające się w tej książce. Odkryłem, że wydawnictwo Greg zrobiło błąd w rysowaniu dróg którymi Raskolnikow chodził przed i po zabójstwie lichwiarki, zrobiłem do szkoły film z drogą Raskolnikowa gdy szedł z siekierą do lichwiarki. Odnalazłem nawet prawdopodobny dom, który autor wskazał jako mieszkanie tej lichwiarki w prawdziwym Petersburgu.
  Dostojewski dał mi kawał świetnie prowadzonej historii który będę pamiętać przez lata i z czystym sumieniem mogę polecić każdemu kto uwielbia powieści psychologiczne.

Warto zerknąć