Wyspa Łza

średnia ocena: 2.89 / 5.00
liczba ocen: 771
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
Pozostałe księgarnie
25.19 zł
Opis:

Co robi Joanna Bator, którą prześladują słowa „znikła bez śladu”? Szuka po omacku. Czeka na znak. Na Sandrę Valentinę, która w 1989 roku znikła bez śladu i do dziś nie odnaleziono jej ciała. Pisarka i fotograf ruszają śladem zaginionej Sandry. Tam, gdzie kończy się jej trop, zaczyna się mroczna opowieść o miłości, samotności i pisaniu. O podróży na Sri Lankę, wyspie w kształcie łzy, bramie do świata Joanny Bator i jej bliźniaczki... Zdjęcia Adama Golca ilustrują tę mroczną podróż na wyspę, gdzie ludzie i miejsca istnieją jednocześnie w rzeczywistości i w świecie czarnej magii.

CYTATY:
Są miejsca stworzone dokładnie po to, by za nimi tęsknić niezależnie od tego, czy się je kocha, czy nienawidzi.
Istnieje jeden rodzaj pragnienia, które w miarę upływu lat między dwojgiem ludzi może rosnąć. Jest to pragnienie dzielenia się, powiększające się wprost proporcjonalnie do zgromadzonych wspólnych doświadczeń i druga osoba staje się głównym rozmówcą we śnie i na jawie
Opowiedziana przeszłość to część przyszłości, a życie potrzebuje i pamięci, i zapominania.
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  Męczyłam się z tym tytułem bardzo długo, ale ostatecznie dobrnęłam do końca. "Wyspa łza" Joanny Bator jest dziwna - z jednej strony intrygująca, mroczna, tajemnicza i przesiąknięta zapachami, z drugiej męcząca przez autotematyzm i niekiedy pretensjonalne wynurzenia. Wydumane opisy, serie dygresji i jakby wymuszone momentami powroty do głównej bohaterki - obiektu poszukiwań autorki tworzą chaotyczny kolaż bez wyraźnej struktury.

  To trochę reportaż o samej sobie i własnych odczuciach w zetknięciu z nowym i obcym. Nie chcę, żeby zabrzmiało to jak zarzut, ale to stereotypowo kobieca książka - bardzo sensualna, emocjonalna i... niestety, trochę egzaltowana. Sama kobiecość jest tu zresztą powracającym motywem.

  "Wyspa łza" sprawia wrażenie pamiętnika ze strumieniem świadomości, który autorka zdecydowała się wydać w lekko tylko wygładzonej formie. Efekt? Na pewno zaskakujący, ale i wyczerpujący czytelnika. Do wybitności brakuje bardzo wiele.

  Ocena - 2/5, dodatkowy punkt za zdjęcia w środku.

 • Awatar

  Zdecydowanie warta uwagi i wyrobienia swojego zdania na jej temat. Wyspa łza wychodzi poza ramy i tym ujmuje. Szczerością i niekonwencjonalnym stylem opowiedzenia o sobie i nas wszystkich.

 • Awatar

  Każdy z nas ma momenty gorsze i lepsze i mam wrażenie, że to właśnie o tym jest najnowsza książka Joanny Bator. Harmonijnie wyważona chwilami euforycznego zachwytu nad pięknem natury Sri Lanki i cierpienia duszy, autorka snuje wyjątkową opowieść. Na mnie podziałała terapeutycznie.

 • Awatar

  Uwielbiam Joannę Bator i każdą z nią literacką przygodę. Nie ma sobie równych jeśli brać pod uwagę poetykę, narrację, ironię i porównania, w których jest mistrzynią. ,,Wyspa Łza” to prawdziwa uczta wszystkich ulubionych elementów jej twórczości, do której z pewnością niejednokrotnie powrócę.

Inne proponowane
Warto zerknąć