ebook Kompleks Portnoya
3.7 / 5.00 (liczba ocen: 39158)

Kompleks Portnoya
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 19.95
Audiobook - najniższa cena: 30.83
wciąż za drogo?
37.11 złpremium: 23.94 zł Lub 23.94 zł
27.93 zł
31.12 zł Lub 28.01 zł
37.11 zł Lub 33.40 zł
39.90 zł
19.95 zł
31.03 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Powieść, która po swojej premierze wydawniczej wywołała skandal. „Kompleks Portnoya” z kultowym bohaterem to bezlitosne rozliczenie z historią własną i własnej rodziny. Powieść Philipa Rotha znalazła się na liście stu najlepszych anglojęzycznych powieści XX wieku sporządzonej przez Modern Library i na liście stu najlepszych anglojęzycznych powieści lat 1923–2005 magazynu „Time”.

„Pośrodku żydowskiego znalazłem się żartu”.

„Roth jest najodważniejszym pisarzem w Stanach Zjednoczonych. Jest odważny moralnie, odważny politycznie. Portnoy jest częścią tej odwagi” – Cynthia Ozick, „Newsweek”

Premiera trzeciej powieści Philipa Rotha w styczniu 1969 roku wzburzyła literacki świat – chodziło o główną postać, która, choć fikcyjna, rozpaliła emocje czytelników.

Alexander Portnoy – rocznik 1933, urodzony w Jersey City w rodzinie żydowskiej, IQ 158 – leży na kozetce u psychoterapeuty. Akapit za akapitem, kartka za kartką bezlitośnie rozlicza się z historią własną i rodziny.
Z matką, której czujne oko chciałoby dopilnować wszystkiego, zwłaszcza tego, co syn je i co z siebie wydala.
Z ojcem, od początku dziejów cierpiącym na niestrawności.
Z rodzicami w ogóle, bo „Żyd, którego rodzice żyją, jest na ogół biorąc bezradnym niemowlęciem!”.
Próbując wydostać się z rodzinnej niewoli, Alex wpada w inną niewolę – w sidła kompulsywnych erotycznych fantazji.

Wyznania Alexa to przełomowy monolog w dziejach literatury amerykańskiej i światowej. Dla jednych stał się pokoleniowym manifestem. Inni zobaczyli w nim wspaniale ironiczny tekst, w którym tyrady na temat seksualności nie wykluczają rozważań o polityce i religii. Portnoy – postać stworzona pół wieku temu – wszedł do kanonu literackich bohaterów, ale nadal pozostaje młody.
Zastanawia, drażni, pobudza do myślenia.

Kompleks Portnoya od Philip Roth możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Fajnie byłoby mieć mnóstwo obowiązków, wypełniać je przez cały dzień i nie uważać ich nawet za obowiązki: całymi dniami, całymi tygodniami, całymi miesiącami nie musieć myśleć o sobie. Nosić stare łachy, nie malować się i nie robić wciąż dobrej miny.
Zahamowania nie rosną na drzewach - wymagają cierpliwości, skupienia, oddanych i pełnych poświęcenia rodziców, no i posłusznego, pracowitego dziecka, a już po kilku latach wyrośnie z niego wiecznie spięty, zablokowany człowiek.
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć