ebook Miecz przeznaczenia
4.28 / 5.00 (liczba ocen: 62878)

Miecz przeznaczenia
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 25.90
Audiobook - najniższa cena: 50.00
wciąż za drogo?
25.90 zł
30.00 zł Lub 27.00 zł
29.99 zł
29.99 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (1)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Miecz przeznaczenia jest zbiorem opowiadań, następnym po Ostatnim życzeniu. Opowiadania zawarte w tym zbiorze są wprowadzeniem do sagi o wiedźminie Geralcie z Rivii i wraz z tomem Ostatnie życzenie przybliżają czytelnikowi najważniejsze wydarzenia z życia bohaterów tego cyklu.  

Zbiór Miecz przeznaczenia składa się z następujących opowiadań:

 • Granica możliwości
 • Okruch lodu
 • Wieczny ogień
 • Trochę poświęcenia
 • Miecz przeznaczenia
 • Coś więcej
 
Fabuła: 
 
Gearalt przyłącza się do wyprawy zorganizowanej przez króla Niedamira, której celem jest zgładzenie smoka, skrywającego swe cielsko w jaskiniach mieszczących się w Górach Pustulskich. W prawdzie wiedźmin stworzony został do zabijanie wszelkiego rodzaju poczwar, jednak kodeks wiedźmiński zabrania zabijania smoków.  Geralt decyduje się obserwować otoczenie i całe towarzystwo, które zebrało się będąc żądnymi chwały i przygody. Na miejscu spotkać można rycerza Eycka z Denesle, Rebaczy z Cinfrid, sześciu krasnoludów pod dowództwem Yerpena Zigrina. Jest tam także bard Jaskier i czarodziejka Yennefer z Vengerbergu. Przy tak dobranej, doborowej kompani los smoka wydaje się być przesądzony. Kiedy okazuje się, że celem wyprawy jest ranna, złota smoczyca pilnująca swe dziecko, sprawy nieco się komplikują. Jaką decyzję podejmie Geralt, czy pomoże w ubiciu najpaskudniejszej z poczwar, czy pozostanie wierny swojemu kodeksowi?
 
W dzisiejszych czasach, wydaje się, że nie ma takiej osoby, która nie zna losów Geralta z Rivii. Jeśli w jakiś sposób jeszcze Ty należysz do tych, którzy wiedźmina widzieli tylko w grze bądź w filmie, nie zastanawiaj się długo i sięgnij po jedną z najlepszych przygód, jaką możesz przeżyć w swoim życiu. 
Miecz przeznaczenia od Andrzej Sapkowski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3). UWAGA! Opis książki, stanowi własność serwisu UpolujEbooka.pl, kopiowanie oraz rozpowszechnianie opisów jest zabronione przez UpolujEbooka.pl ©2023. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)
Miecz przeznaczenia ma dwa ostrza. Jednym jesteś Ty...
Jak słusznie zauważyłaś, to nie baśń, to życie. Parszywe i złe. A zatem, do cholery i zarazy, przeżyjmy je w miarę przyzwoicie i dobrze.
Tematyka opowiadań jest znów bardzo różna i obszerna. W Granicy możliwości Geralt stanie w oko w oko ze smokiem i będzie musiał podjąć trudną decyzję po czyjej stronie stanąć. W Okruchu lodu bohater zostanie zmuszony do pojedynku z innym adoratorem Yennefer, a sama fabuła jest luźnym nawiązaniem do Królowej Śniegu. Zaś w Wiecznym Ogniu Geralt stanie przed niełatwym zadaniem odnalezienia i rozwiązania sprawy z dopplerem, potrafiącym kopiować inne osoby i który narobił bohaterom niemałych kłopotów. W Troszkę poświęcenie wiedźmin posłuży za tłumacza pomiędzy księciem a syreną i sprawdzi co lub kto zabija rybaków. W Mieczu przeznaczenia Geralt trafia do Brokolinu z poselstwem i przypadkowo natrafia na Ciri, dziecko niespodziankę, ale ucieka przed swoim przeznaczeniem, lecz przed nim nie ma ucieczki. W Coś więcej bohater ratuje kupca i jego wóz, w zamian za to, czego mężczyzna się nie spodziewa zastać w domu.

Miecz przeznaczenia czytałem już bodaj czwarty raz, ale w wielu momentach czułem, jakbym czytał go po raz pierwszy. Nie dlatego, że zapomniałem fabułę poszczególnych opowiadań, ale dlatego, że w świecie jaki wykreował Sapkowski jest mnóstwo niewiadomych dla czytelnika, wielu kwestii trzeba się domyślać i stopniowo gromadzić zdobytą wiedzę. Po paru latach zdecydowanie wiele szczegółów zdążyło mi umknąć, więc z prawdziwą przyjemnością poznawałem kolejne szczegóły i okruszki wiedzy. Taki sposób kreowania świata może niektórym osobom przeszkadzać, ale według mnie znakomicie się sprawdził u Sapkowskiego. Przede wszystkim dlatego, że był to zabieg od samego początku przemyślany i zaplanowany. Lakoniczne opowiadanie o świecie nie wynika z braku umiejętności, ale ma na celu zaintrygowanie czytelnika, rozbudzenie jego ciekawości i nie ogranicza później samego pisarza. Dlatego nie otrzymujemy informacji, które mają tylko wypełnić tekst, ale wszystkie mają znaczenie dla fabuły opowiadania, czy dla dalszych przygód Geralta.

Znacznie większy nacisk jest położony na postacie, które są barwne, różnorodne i mają odmienne filozofie życie. Spotkamy osoby na wskroś złe, jak również dobre, ale zdecydowanie większość plasuje się gdzieś po środku. Pierwsze skrzypce gra tutaj Geralt, który w kolejnych opowiadaniach przeżywa coraz to trudniejsze dylematy moralne i musi stanąć przed niełatwymi wyborami i przeznaczeniem, które upomina się o niego. Sapkowski znakomicie wykreował wiedźmina i wielokrotnie podczas czytania miałem wrażenie, jakbym sam czuł i przeżywał to, co bohater. Niemniej uwagi autor poświęcił na postacie poboczne, które również są dobrze wykreowane i trudno je ze sobą pomylić. Dużą w tym rolę odgrywają dialogi, które są napisane naprawdę bardzo dobrze i już po krótkim czasie możemy w ten sposób kogoś całkiem dobrze poznać. I podobnie jak w poprzednim zbiorze opowiadań, również w tym nie brakuje również lekko ironicznego humoru, który wielokrotnie mnie rozbawił i nadaje historiom specyficzny i niepowtarzalny charakter.

Miecz przeznaczenia jest drugim tomem opowiadań o wiedźminie Geralcie. Bohater stanie przed wieloma trudnymi wyborami i przeznaczeniem, które nie pozwala o sobie zapomnieć. Polecam!

Ocena: 5+/6
czytaj więcej
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    W trakcie lektury oraz po przeczytaniu tego zbioru opowiadań po raz kolejny uświadomiłam sobie jak niesamowitym pisarzem gatunku fantasy jest Pan Sapkowski. Z czystym sumieniem mogę napisać, że uwielbiam cała twórczość związaną z Wiedźminem. Jedyne czego żałuje, to że zaczęłam od powieści, a nie od opowiadań... Mój błąd.

  • Awatar

    Tak jak w Ostatnim Życzeniu mamy tu do czynienia ze zbiorem opowiadań. W odróżnieniu od tamtej części tutaj jednak zachowano chronologię, a i sam Geralt jest już w pełni ukształtowaną postacią. Czyta się to świetnie.

  • Awatar

    jeszcze lepsza niz pierwsza. Nowe osoby ktore tylko dodaja ksiazce uroku. Mile spedzony czas

Warto zerknąć