ebook Magik
3.38 / 5.00 (liczba ocen: 464)

Magik
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 22.74
Audiobook - najniższa cena: 27.99
wciąż za drogo?
-18% 22.74 zł Lub 20.47 zł
29.87 zł Lub 26.88 zł
34.99 zł
20.90 zł
29.74 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Inne proponowane

Powieść uhonorowana literacką Nagrodą Unii Europejskiej. Wciągająca literacka historia ucieczek, znikających akt Stasi, tajemnic z przeszłości i poplątanych ludzkich losów. Magdalena Parys snuje wielowątkową opowieść, porównywaną z oscarowym filmem „Życie na podsłuchu”.

W opuszczonej kamienicy, zamieszkiwanej nielegalnie przez Romów, policja odnajduje zmasakrowane zwłoki pracownika Urzędu do spraw Materiałów Stasi. W tym samym czasie w Sofii w tajemniczych okolicznościach ginie niemiecki dziennikarz i fotoreporter – Gerhard Samuel. Dochodzenie przejmują Policja Federalna oraz służby specjalne, którym depcze po piętach odsunięty od śledztwa komisarz Kowalski i pasierbica nieżyjącego Samuela, znana dziennikarka niemieckiej telewizji Dagmara Bosch. Nieoficjalne śledztwo prowadzi na tropy, które mogą zburzyć spokój niemieckich elit politycznych.
Magdalena Parys snuje wielowątkową opowieść, w której nieznane szerzej fakty historyczne są pretekstem dla równie zaskakującej fikcji literackiej.

Magik od Magdalena Parys możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Nigdzie nie jest się bardziej samotnym niż przed telewizorem podczas obiadu.
Magik Magdaleny Parys zabrał mi ładnych parę dni. Dziwna jest to książka, bo zawiera w sobie tak wiele różnych opowieści. Innych klimatem, emocjami, ogólnym wrażeniem.

Konstrukcja fabuły jest jak kiść winogron, wiele odgałęzień, wątków, dygresji i dodatkowych historii. Z każdej pączkuje kolejna powiązana. Tak naprawdę, gdy czytelnik się w nie kolejno zagłębia, gubi cel tej opowieści.

A czego tam nie ma.

Prywatne wieloletnie śledztwo ojca ofiar polowania na uciekinierów z socjalistycznego raju na bułgarsko – greckiej granicy.

Brutalne, krwawe morderstwo z teatralnym ułożeniem ciała ofiary.

Bezwzględnie dążący do szczytów władzy polityk, który jest mistrzem gromadzenia wiedzy i pociągania za sznurki.

Historia strajków w 1981 w Polsce i śmierci ich organizatora w Bułgarii.

Znany niemiecki fotoreporter, który chce odkupić swoje mniejsze i większe przewiny i bierność sprzed lat.

Dziennikarka, której losy wiążą dwa poprzednie wątki.

Piękny dom w dobrej dzielnicy Berlina, zwariowana staruszka, cierpliwa gosposia. Ech…

Policjant z życiem w rozsypce.

Służby specjalne. Tajemnicze, państwowe i prywatne. Śledztwo. Policyjne. Dziennikarskie. Oficjalne i nieoficjalne.

I zakończenie. Zaskakująco trywialne i proste. Najsilniejszą emocją jest zazdrość, najgroźniejszym wrogiem kobieta.

Wszystko się jakoś łączy, i każda z tych i wielu innych historii, ma tu mniejsze lub większe znaczenie. Ale jest ich tyle, i są tak rozbudowane, że człowiek gubi sens tej opowieści. I nie wiadomo, która cienka gałązka w tej kiści winogron, stanowi jej główny trzon. Magika w tym zalewie wątków często nie widać.

Niby fascynujące i ciekawe, ale jednocześnie nieco przegadane. Nie ciągnęło mnie do czytania tej historii, za dużo tu chyba Autorka chciała jednocześnie napisać. Bo i kryminał, i thriller szpiegowski, i political fiction, i reporterska wersja historii. Ach! I Berlin w wielu odsłonach. Brzydki i piękny, zrujnowany i ten bardzo nowoczesny. Biedny i niesłychanie bogaty. Za dużo grzybów w tym barszczu.

I tak się zastanawiam, zazwyczaj lubię wielowątkowe i wielogatunkowe powieści. Sprawia mi przyjemność wielość i zróżnicowanie bohaterów, bogactwo historii w tle i motywacja do szerszego poszukiwania miejsc i faktów. A tu coś nie zagrało.

Czytałam Magika jako preludium do Księcia, który właśnie na dniach miał swoją premierę, i który mam nadzieję porwie mnie bardziej.

Jeżeli nie odczuwacie musu poznania pierwszego tomu przed przeczytaniem drugiego (a podobno treść Księcia jest odrębną historią, tylko z bohaterami, którzy pojawili się w Magiku), to nie upierałabym się. Zaskakuje mnie nagradzanie tej pozycji, jej wiele wznowień i przekładów. Do mnie jej urok nie trafił.

Ocena: 3+/6
©CzytAśka
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć