Zaginiona
3.29 / 5.00 (liczba ocen: 1944) Ilość stron (szacowana): 352

Zaginiona
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 25.44
Audiobook - najniższa cena: 35.02
wciąż za drogo?
26.94 złpremium: 17.96 zł Lub 17.96 zł
23.35 zł
25.44 zł Lub 22.90 zł
25.44 zł Lub 22.90 zł
26.90 zł
24.63 zł
25.43 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Po prawie 10 latach nowa część serii Kuzynki Kruszewskie ponownie zachwyca czytelniczki i czytelników Andrzeja Pilipiuka.

Na aukcji dzieł sztuki i starodruków spotykają się trzy niezwykłe kobiety, a każda z nich pragnie tylko jednego – kreślonej na pergaminie XIX wiecznej kopii starej mapy północnego Atlantyku. Do czego może prowadzić znajdujący się na koziej skórze plan Friesland? Nikt tak naprawdę nie wie, czy wyśniona wyspa istnieje naprawdę, a jeśli tak – jakie kryje w sobie niebezpieczeństwo. Przekonają się o tym alchemiczka Stanisława, jej kuzynka Katarzyna i tajemnicza studentka Anna, droga do prawdy będzie jednak prawdziwym wyzwaniem.

Zaginiona od Andrzej Pilipiuk możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Każda zła myśl osiada na człowieku. (...) Każdy wredny grymas rozciąga mięśnie. Trzeba całe życie ciężko pracować, żeby na starość mieć normalną, miłą twarz sympatycznego staruszka, a nie paskudną, skrzywioną gębę podstarzałego troglodyty.
Kuzynki, Księżniczkę i Dziedziczki czytałam wprawdzie nie aż dziesięć, ale jednak kilka lat temu. Trochę obawiałam się zagubienia, niepotrzebnie. Zaginiona jest definitywnie inna i na tyle odseparowana w fabule, że pogubić się nie sposób, wręcz przeciwnie. Uważam, że świetnie nadaje się na powrót do świata Kruszewskich, jak i dla tych, którzy cyklu zupełnie nie znają.

Pilipiuk zachwycił mnie wampirzo-alchemiczną serią, osadzoną we współczesnym Krakowie, a naszpikowaną słowiańskim sentymentem i masą ciekawostek historycznych, wplecionych w akcję, w trakcie której traci się poczucie czasu. Trzema częściami byłam zachwycona, a dzięki czwartej przypomniałam sobie, dlaczego. Zaginiona nie goni tak, jak poprzednie powieści, jest wręcz spokojna i stabilna. Przepaść wiekowa między głównymi bohaterkami, Katarzyną i Stanisławą, jest źródłem zastanawiającego, a czasem nawet zabawnego zderzenia światów. Czytelnik towarzyszy im w rozwikłaniu zagadki starej mapy i tajemnicy Anny Czwartek, namierzeniu wyspy o wątpliwym istnieniu oraz próbie pokonania największej zmory alchemików. I nawet jeśli nie wierci się na fotelu z niecierpliwości, która królowała w trzech poprzednich częściach, może zacieśnić więź ze znanymi bohaterkami, albo nawiązać nową.

Zdziwiło mnie zbyt szybkie rozwiązanie akcji, ale to może dlatego, że nie dane mi było pochłonąć tej książki w jeden wieczór. Przypadł mi do gustu fakt, że Zaginiona - będąc sama w sobie dodatkiem - ma też bonus w postaci opowiadania o czarnych skrzypcach. Tak na pożegnanie? Nawet jeśli, to kiedyś do tego cyklu wrócę, pozostając jednak przy częściach I-III, sędziwojskiej kwintesencji. Zaginioną polecam dla zaspokojenia ciekawości albo przetestowania Kruszewskich/Pilipuika.

Ocena: 5/6
czytaj więcej
©paratexterka
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Z jednej strony cieszyłam się światem Stasi i Katarzyny, ale z drugiej nie zachwycałam nim tak jak w poprzednich częściach. Rozczarował mnie totalny brak powiązania między dwoma częściami. Czarne skrzypce - niesprawiedliwie krótsze i uboższe mimo, że ciekawsze, są przytłoczone rozbudowaną, nieco nudnawą Zaginioną.

  Ale nie ukrywam, jeśli pojawią się kolejne opowieści o Kruszewskich nie zrażona sięgnę po nie. Coś w sobie te baby mają.

 • Awatar

  Pilipiuk dłuuugo kazał nam czekać na nowe Kuzynki (choć czy ktokolwiek domyślał się, że powstanie czwarty tom trylogii?). Przeczytałam z ogromnego senstymentu i... Kuzynki chyba straciły dawną magię. Widać wyraźnie, że Pilipiuk coraz gorzej radzi sobie z dłuższymi formami, przy czym krótsze opowiadania nadal są OK. No cóż, pierwszy tekst nie powala, a nawet miejscami nudzi. Drugi, bardzo sympatyczny, choć nie ma już mistrza Sędziwoja, Monika gdzieś wybyła, a Katarzyna i Stanisława wydają się być bardziej zaaferowane przetworami na zimę niż zleceniem. Ale przecież każdego w końcu dopada upływ czasu...

 • Awatar

  "Zaginiona", to czwarta część cyklu Kuzynek Kruszewskich ("Kuzynki", "Księżniczka", "Dziedziczki").
  Ta część powstała prawie po 10 latach od poprzednich.
  Postanowiłem sprawdzić, czy spodoba mi się kontynuacja serii.
  Nie chcę tu zdradzać fabuły, napiszę tylko, że czyta się lekko, tom składa się z dwóch historii: "Zaginiona" i "Czarne skrzypce".
  Bardziej spodobały mi się "Czarne skrzypce" i żałuję, że ten wątek stanowi krótszą część książki.

Warto zerknąć