ebook Janczarzy Berlinga. 1. Armia Wojska Polskiego 1943-1945
3.16 / 5.00 (liczba ocen: 20) Ilość stron (szacowana): 328

Janczarzy Berlinga. 1. Armia Wojska Polskiego 1943-1945

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail
lub korzystając z konta na Facebooku

damy Ci znać, kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

W PRL – propagandowy symbol „przyjaźni i braterstwa broni z ZSRR”. W III Rzeczypospolitej – jednostka sowieckich janczarów, którzy osadzili w Polsce namiestników Stalina. Armia Berlinga – czym była?

Armia Berlinga była zbieraniną jakich mało: tworzyli ją komunistyczni renegaci, którzy opanowali jej aparat polityczny, sowieccy oficerowie, którzy mieli dopilnować, żeby nie wymknęła się z ręki Stalina, ale i przedwojenni polscy wojskowi, którym marzyła się kariera legionistów Piłsudskiego. Najliczniejszą grupę stanowiły jednak żołnierskie masy – zarówno ci, którzy „nie zdążyli do Andersa” i chcieli uciec z „nieludzkiej ziemi”, jak i wcieleni z poboru na ziemiach Rzeczypospolitej, w tym nawet oficerowie AK.
Tadeusz Kisielewski szczegółowo kreśli tło powstania armii Berlinga, ukazuje panujące w niej stosunki, prowadzi czytelnika przez krwawe pola jej bitew. Opowiada, co jej żołnierze robili w Katyniu i jak znaleźli się w pobliżu Monte Cassino, a także opisuje ostatnią szarżę polskiej kawalerii.
Autor wykorzystał bogaty materiał źródłowy, często unikatowy, jak również wspomnienia byłych kościuszkowców, opublikowane tak dawno, że już niemal zapomniane. Dodatkowym walorem książki są liczne zdjęcia i dokumenty, niejednokrotnie publikowane po raz pierwszy.

Janczarzy Berlinga. 1. Armia Wojska Polskiego 1943-1945 od Tadeusz Antoni Kisielewski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Chłopaków od Berlinga można obecnie poznać w filmie, Miasto 44. Krótki epizod walk na Czerniakowie trafnie pokazuje tych, którzy z 1 Armią Wojska Polskiego przez Lenino dotarli aż do Berlina.
Tadeusz A. Kisielewski jest mistrzem w propagowaniu i przybliżaniu historii okresu II wojny światowej. Jego opracowania dotykające Katynia, tragicznej śmierci generała Władysława Sikorskiego, a także innych zagadnień to od zawsze dokładna kwerenda wszelkich dostępnych dokumentów, a także fachowa ich analiza. I nie inaczej jest w przypadku, Janczarów Berlinga, obszernej monografii 1 Armii Wojska Polskiego. Tych wszystkich, którzy nie zdążyli do Andersa i trafili pod opiekuńcze skrzydła Berlinga.
Od zawsze miałem świadomość wyjątkowo skomplikowanej sytuacji politycznej Polski po 1918 roku. Okres dwudziestolecia międzywojennego, kiedy młode, niepodległe państwo budując swoją narodową tożsamość nagle z dnia na dzień zupełnie ją traci. Wybuch II wojny światowej, kampania wrześniowa, pakt Ribentrop-Mołotow, a w efekcie IV rozbiór Polski.
Wkroczenie wojsk sowieckich do Polski tragicznie odbiło się na losach oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego.
To wprowadzenie nie jest bez znaczenia dla tego wszystkiego, co wydarzyło się w Katyniu 1940 i 1941 (ta druga data stanowi obszerny rozdział tej książki) i co również wpłynęło na kształt armii Andersa i jego II Korpusu, który przelał krew na Monte Cassino, a także polskich żołnierzy walczących pod Lenino. Rozgrywki polityczne wielkich mocarstw w tym w dużej mierze samej Rosji miały istotny wpływ na to, co zdążył zdziałać Anders tuż przed zerwaniem stosunków dyplomatycznych polsko-sowieckich. Wśród kilku osób, które pozostały w Rosji na własne życzenie, kiedy Anders i jego ludzie opuścili granice Rosji sowieckiej był podpułkownik Zygmunt Berling. (...)

Cała recenzja: Janczarzy Berlinga

Ocena: 6/6
©Żółta karteczka
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć