Księgi Jakubowe
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria: /
średnia ocena: 3.94 / 5.00
liczba ocen: 2087
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
31.12 zł
31.57 zł
33.92 zł
39.90 złpremium: 23.94 zł
39.90 zł
Pozostałe księgarnie
-5% 31.56 zł
31.92 zł
33.56 zł
33.92 zł
33.92 zł
34.14 zł
35.91 zł
36.00 zł
39.90 zł
39.90 zł
Opis:

Nowa powieść Olgi Tokarczuk! Niemal 1000 stron w papierze, kilkadziesiąt wątków i postaci – „Księgi Jakubowe” imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji.

E-book roku Publio.pl 2014 w kategorii: literatura polska.
Rok 1752. Do Rohatyna na Podolu przybywają kasztelanowa Katarzyna Kossakowska i towarzysząca jej poetka Elżbieta Drużbacka. Wśród gości na powitalnej kolacji jest miejscowy proboszcz Benedykt Chmielowski, autor pierwszej polskiej encyklopedii. Ksiądz i poetka, osoby rozmiłowane w księgach, szybko znajdują wspólny język – rozpoczynają rozmowę, którą kontynuować będą w listach.
Nieco później, także na Podolu, pojawia się młody, przystojny i charyzmatyczny Żyd – Jakub Lejbowicz Frank. Przybysz z odległej Smyrny zaczyna głosić idee, które szybko dzielą społeczność żydowską. Dla jednych heretyk, dla innych zbawca niebawem ma wokół siebie krąg oddanych sobie uczniów, a wywołany przezeń ferment może odmienić bieg historii.


Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam.
„Księgi Jakubowe” to nie tylko powieść o przeszłości. Można ją czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. To właśnie w połowie XVIII w., u progu oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy.

CYTATY:
Brak lęku jest niczym aureola - można się w niej grzać, można zapewnić trochę ciepła małej zziębniętej, wystraszonej duszy. Błogosławieni, którzy nie czują lęku.
Słowa są jak jaszczurki, potrafią uciec z każdego zamknięcia.
Wiatr to jest wzrok umarłych, kiedy patrzą na świat stamtąd, gdzie są.
Prawdziwa mądrość to sztuka łączenia wszystkiego ze wszystkim, wtedy wyłania się właściwy kształt rzeczy.
Bóg stworzył człowieka z oczami z przodu, a nie z tyłu głowy, co znaczy, że człowiek ma się zajmować tym co będzie, a nie tym co było.
Gdyby ludzie czytali te same książki, żyliby w tym samym świecie.
Ten, kto będzie to czytał, musi wiedzieć, kim jest ten, kto to pisał. Zawsze za literami stoi czyjaś ręka, zza zdań wychyla się czyjaś twarz.
Tak to jest, że nam nasi rodzice przypominają to, czego w sobie najbardziej nie lubimy, i w ich starzeniu się widzimy nasze liczne grzechy, myślałem, ale może to było coś więcej - czasem zdarza się, że dusze dzieci i rodziców są w istocie sobie wrogie i spotykają się w życiu, aby tę wrogość naprawić. Nie zawsze się to jednak udaje.
Bóg stworzył człowieka z oczami z przodu, a nie z tyłu głowy, co znaczy, że człowiek ma się zajmować tym co będzie, a nie tym co było.
Bywa, że Bóg męczy się swoją światłością i ciszą, mdli go od nieskończoności. Wtedy, jak ogromna, wszechwrażliwa ostryga, której ciało, tak nagie i delikatne, czuje najmniejsze drganie cząsteczek światła, kurczy się w sobie i zostaje po nim trochę miejsca, gdzie od razu z zupełnie niczego pojawia się świat. Najpierw świat przypomina pleśń, jest delikatny i biały, ale rośnie szybko, pojedyncze nitki łączą się ze sobą, tworząc mocne poszycie. W końcu twardnieje i odtąd zaczyna nabierać kolorów. Towarzyszy temu niski, ledwie słyszalny dźwięk, ponura wibracja, która wprawia atomy w niespokojne drżenie. Z tego właśnie ruchu powstają cząsteczki, a potem ziarnka piasku i krople wody, które dzielą świat na pól.
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  Księgi Jakubowe, to taka książka, przy której spędzimy sporo czasu. W uprzywilejowanej pozycji będą Ci, którzy przeszli różnej maści szkolenia w "szybkim czytaniu". Na szczęście ja takiego nie przechodziłem, dzięki temu mogłem rozsmakować się
  w Jakubowych dziejach. Księga to obszerna, nie znalazłem tam jednak ani jednej niepotrzebnie popełnionej stronicy.
  Moim zdaniem warto się z Księgami zaprzyjaźnić i korzystać pełnym oddechem z literatury popełnionej sprawną ręką Pani Olgi.
  Zachęcam do przeczytania!
  Pani Olgo, dziękuję serdecznie i pozdrawiam.

 • Awatar

  Znów reklama i promocja zrobia swoje. Książka czytana w Radiu 3. Wiele razy próbowałem tego suchać, ale męczarnia straszna. Jakieś archaiczne i nudne teksty. Dla mnie książka straszna, nudna i niepolecam.

 • Awatar

  Jestem rozczarowany... Po takich zapowiedziach, po takich recenzjach spodziewałem się czegoś ekscytującego, a tu... co najwyżej dobra powieść. Jest to moja pierwsza styczność z twórczością Olgi Tokarczuk i może dlatego czegoś innego się spodziewałem. Jest wiele ciekawych motywów i ujęć, jak np. motyw Jenty, ale też kilka spraw, które drażniły mnie podczas lektury tej książki, np. drobne nieścisłości, niekonsekwencje. Wiem, to nie jest podręcznik ani książka historyczna, lecz literatura (sama Autorka pod koniec niejako "tłumaczy się" z tego), ale lekki niesmak zostaje. Gdybym miał jeszcze raz przeczytać tę powieść - dziś odpowiedziałbym nie. Dlatego moja subiektywna ocena 3/5

Inne proponowane
Warto zerknąć