ebook Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne
4.14 / 5.00 (liczba ocen: 516)

Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 22.71
27.90 złpremium: 16.74 zł Lub 16.74 zł
22.71 zł Lub 20.44 zł
25.95 zł Lub 23.36 zł
26.23 zł 10 zł na konto
22.76 zł
23.72 zł
23.78 zł
25.11 zł
25.11 zł
25.50 zł
27.90 zł
27.90 zł
Inne proponowane

Wybór ponad dwudziestu rozmów z dziećmi ocalałych z Holocaustu. Przenikliwy i poruszający obraz przeżyć rozmówców. Daje wgląd w tematy często przemilczane i zarazem po części niezwykle osobiste.

Spotykają się w Nowym Jorku, Warszawie, Tel Awiwie. Łączy ich to, że mieli nie istnieć. Że są Żydami i zostali wychowani przez ocalałych z Holocaustu. Także to, że w większości nigdy nie poznali wielu ze swych najbliższych.
„Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” to wybór dwudziestu kilku rozmów, które autor przeprowadził z dziećmi ocalałych z Holokaustu. Dają one przenikliwy, poruszający obraz przeżyć rozmówców, dotykając tematów często przemilczanych: odkrywania historii rodzinnych, życia w cieniu cierpienia rodziców, bólu z powodu utraty najbliższych, a przede wszystkim potrzeby bycia zrozumianym i poszukiwania bliskości. Głosy te tworzą chór, którego sile trudno się oprzeć, a jednocześnie są zaproszeniem do dialogu na tematy dotąd rzadko poruszane poza wąskim gronem.

„Drugie pokolenie – dzieci ocalałych z Zagłady nie ukrywa się: nie wymazuje, nie chce zapomnieć. Przeciwnie. Drugie pokolenie szuka wszystkich strzępów i nitek, którymi może powiązać historie swoich rodziców w pierwszym rzędzie, a potem swoje historie wiąże mocno z ich historiami. I chce o tym mówić! Dlatego powstała ta książka. Mikołaj Grynberg rozmawia ze swoimi «braćmi i siostrami po Zagładzie»” – Anka Grupińska, ze wstępu

Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne od Mikołaj Grynberg możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Cisza jest bardziej agresywna, niż przemoc słowna.
Bohaterów mojej książki łączy to, że wychowani zostali tak jak ja, przez ocalałych z Holokaustu. Łączy nas też to, że jesteśmy Żydami, i to, że mieliśmy nie istnieć, bo już naszych rodziców miało nie być. Łączą nas również nasze domy rodzinne, trwające w cieniu wielkiej żałoby. Smutek był ich niezbywalną częścią, często pozostającą w sferze poza słowami. rozpoczyna Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne Mikołaj Grynberg. Książki poruszającej trudny problem Holokaustu, ale tym razem nie wysłuchujemy relacji ocalałych. Autor rozmawia w swojej książce ze swoimi braćmi i siostrami po Zagładzie, dziećmi ocalałych, którzy opowiadają, jak doświadczenia ich rodziców wpłynęły na ich życie.

Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne jest zapisem dwudziestu czterech rozmów przeprowadzonych przez Mikołaja Grynberga z dziećmi ocalałych z terenów okupowanych przez III Rzeszę. Autor każdemu ze swoich rozmówców stawia pytanie: Jak to jest być wychowywanym przez ocalałego? To znaczy żyć w środku tornada. słyszy, Moje życie to ich życie. U nas w domu była cisza. Żyję z tymi sześcioma milionami w głowie. Być wychowaną przez ocalałych to jest przywilej i odpowiedzialność. Byliśmy wychowywani przez ludzi cierpiących na depresję. Odczuwamy dumę, że jesteśmy dziećmi ocalałych, chroniłam [ ich] żeby nikt nie mógł powtórnie ich zranić. Każdy z rozmówców Grynberga został obciążony doświadczeniami swoich rodziców, każdy z nich odziedziczył ich pamięć, otrzymał ich strach i cierpienie.

Rozmówcy Mikołaja Grynberga pochodzą z rodzin, które jedynie grały normalne, ale nie były takie na jakie wyglądali. Wychowani w rodzinach, w których nie było babć, dziadków, cioć, w rodzinach bez przeszłości, przodków, pamięci. Gdy zaczęli dorastać, zaczęli zadawać pytania, ale zamiast odpowiedzi napotykali mur milczenia, czasem na własną rękę próbowali dotrzeć do prawdy. Wraz z prawdą przychodziła świadomość, że swoje życie zawdzięczają Zagładzie, która jednocześnie zatruła całe ich życie. W ich domach panował emocjonalny chłód i pustka, czasem wprost przeciwnie nadopiekuńczość, częste telefony i ciągła potrzeba kontaktu.

Drugie pokolenie otrzymało w spadku po rodzicach ich cierpienie, niechciane dziedzictwo, wydarzenia, których nie przeżyli, a które wpływają na całe ich życie i dokonywane wybory. Żyją w przekonaniu, że nie wolno im chorować, ponieważ chory nie przechodzi selekcji, odczuwają strach przed zamkniętymi pomieszczeniami, strach, gdy ktoś bliski się spóźnia, są oddani swoim rodzicom, opiekuńczy, ale nieszczęśliwi i smutni. Żyją w przekonaniu, że mieli nie istnieć, ponieważ już ich rodziców miało nie być.

Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne. to rozmowy ludzi naznaczonych przez Auschwitz, ludzi w żyłach których płynie Holokaust, braci i sióstr związanych ze sobą wspólnym doświadczeniem, przeżyciami, które są również częścią życia Mikołaja Grynberga. Autor wplata do książki również swoje doświadczenia, przez co on również staje się jej bohaterem.

W rozmowach Mikołaja Grynberga wielokrotnie pojawia się zdanie, że naprawdę zrozumieć siebie nawzajem potrafią tylko bracia i siostry. Autor w Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne opowiadając o losach drugiego pokolenia ludziom z nieżydowskich rodzin pozwala nam zrozumieć to pokolenie, ich poczcie winy, pustkę i lęki, tego z jak wielkim ciężarem muszą się na co dzień mierzyć. To historie o rodzicach i dzieciach, przekazywaniu z pokolenia na pokolenia ogromnego bagażu jakim jest cierpienie. Przejmująca świadectwo.

Ocena: 5/6
©Cuddle up with a good book
Komentarze dotyczące oferty:
Warto zerknąć