ebook Zjawa. Opowieść o zemście
3.75 / 5.00 (liczba ocen: 291)

Zjawa. Opowieść o zemście

Kategoria:  /
Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail
lub korzystając z konta na Facebooku

damy Ci znać, kiedy oferta będzie dostępna.
EMPIK#EMPIK CW
EMPIK#EMPIK CW
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Inne proponowane

Przerażająco autentyczna historia przeniesiona na ekrany kin, z Leonardem Di Caprio w roli głównej. Oparta na motywach życia trapera Hugh Glassa – opowiada o tym, czym może stać się obsesja zemsty.

W roku 1823 36-letni Hugh Glass zaciąga się do oddziału formowanego przez Kompanię Futrzarską Gór Skalistych, który wyrusza na wyprawę przez dziewicze terytoria Stanów Zjednoczonych. Pewnego dnia zostaje straszliwie poturbowany przez niedźwiedzia grizzly i oddany pod opiekę dwóch ludzi z oddziału – Johna Fitzgeralda, bezwzględnego najemnika oraz młodego Jima Bridgera, przyszłego „Króla ludzi gór”. Gdy do ich obozowiska zbliżają się Indianie, Fitzgerald i Bridger pozostawiają Glassa na pastwę losu. Co gorsza, zabierają rannemu broń i całe wyposażenie – wszystko to, co dawałoby mu szansę na przeżycie. Opuszczony, bezbronny i wściekły, Glass składa samemu sobie obietnicę, że przetrwa. I że dokona zemsty.

„Fascynująca opowieść o heroizmie i obsesyjnym pragnieniu wymierzenia kary” – „Publishers Weekly”

„Zjawa to jedna z najbardziej poruszających, surowych i fascynujących opowieści o samotnej wędrówce, jakie kiedykolwiek czytałem” – Akiva Goldman, scenarzysta filmu „Piękny umysł”, zdobywca Oscara

Zjawa. Opowieść o zemście od Michael Punke możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Traper Hugh Glass zaciąga się do Kompanii Futrzarskiej Gór Skalistych w celu penetracji niezbadanych terenów pogranicza, zwanych terra incognita, oraz zdobycia jak największej ilości futer. Podczas jednej z wypraw, próbując uzyskać pożywienie dla swojego oddziału, Glass napotyka ogromną niedźwiedzicę, która omal od razu nie pozbawia go życia. Nikt z kompanów nie daje mu szans przetrwania. Aby nie opóźniać wędrówki, Glass pozostaje z dwójką innych traperów, którzy mają poczekać na jego śmierć i przyszykować mu należyty pochówek. Hugh Glass jednak nie umiera, a wspomniana dwójka zostawia go na pastwę losu, zabierając mu cały niezbędny do przeżycia ekwipunek. Glass od teraz żyje tylko jednym - żądzą zemsty.

Niedługa to historia. Fabuła też nie jest najgłębszą i najwznioślejszą w dziejach literatury. Wszystko zasadza się na wykonaniu aktu zemsty przez głównego bohatera i zarazem poszkodowanego, Hugh Glassa.

W tamtych czasach (rok 1823), w tamtym rejonie żyło się krótko, aczkolwiek intensywnie. Na brak „przygód” narzekać nie było można. W wielu momentach ma się wrażenie obcowania z książką, przede wszystkim, przygodową, choć łatwo też domyślić się, iż wiodącym będzie motyw drogi. Protoplasta, jak na specyfikę tamtego regionu, napotka na swojej drodze wielu osobników. Część z nich okaże się źródłem niezbędnych informacji albo pomocy przy zaopatrzeniu, a inni źródłem śmiertelnego zagrożenia. Nie tylko na ludzi z resztą trzeba będzie uważać.

Punke bardzo często dopuszcza do głosu naturę, zarówno w postaci fauny, jak i flory, podkreślając przy tym jej monumentalność, a czyniąc z niej niemal dodatkowego bohatera. Parafrazując, w tej XIX-wiecznej dziewiczej krainie obowiązywało „prawo prerii”, na którego straży stała właśnie Matka Natura. W Zjawie żywioły są po prostu częścią świata Hugh Glassa, czasem przeszkadzającą, czasem współpracującą. Dają życie lub przynoszą śmierć.

Jeśli ktoś myśli, że opis procesu przetrwania Glassa zajmie znaczną część powieści, to jest on w błędzie. Mało miejsca poświęca się ukazaniu, jak traper, poczynając od dosłownego pełzania po ziemi, wrócił do świata żywych i gotowych wziąć odwet za swoje krzywdy, za zdradę i poniżenie. Autor przyjął raczej strategię pokazywania scen niczym filmowych kadrów, z kilkoma ważniejszymi momentami oraz technikami służącymi zdobyciu pożywienia czy znalezienia schronienia. Reszta to nieustanna wędrówka trapera.

Trochę szkoda, że Punke nie uczynił Glassa narratorem, odbierając sobie tym samym dodatkowy oręż. Ale z drugiej strony widać, że zależało mu bardziej na byciu sprawozdawcą i pozostawieniu czytelnikowi wolnej ręki w ocenie poszczególnych bohaterów powieści. Podobało mi się natomiast to, iż autor nie chciał na siłę uwznioślić tej historii. Opowiedział ją w prosty, opisowy sposób, bez narzucania symbolicznych znaczeń. Choć znajdą się i tacy, którzy skrytykują autora za niezbyt udane stylistyczne wykonanie książki.

Na korzyść Zjawy przemawiają: dodana na początku mapka, udanie przedstawione amerykańskie pogranicze, plastyczne i płynne sceny walk (głównie z Indianami); ukazane postacie uosabiających rozwijający się Zachód. Można tu spotkać ludzi wierzących w sprawiedliwość i tych, którzy sami ją wymierzają. Jest np. bardzo ciekawa postać pewnego pułkownika, który miał wrodzoną inklinację do pecha. Bohaterowie na szczęście nie są nijacy.

Dla mnie były dwa główne smaczki Zjawy. Po pierwsze, to, że w dużej części została oparta na faktach, a główna oś wydarzeń ma podłoże historyczne. Ponadto na końcu zamieszczono „notkę historyczną”, gdzie czytelnik przekona się, które elementy były fikcją dodaną przez autora, a które nie. To bardzo interesujący aspekt książki. Polecam tam zajrzeć. Po drugie, niejednoznaczna ocena postępku dwójki traperów względem Glassa oraz ich motywacji, bo Punke nie przedstawił tego konfliktu tylko w czarno-białych barwach. Ponadto wyraźny jest kontrast, zarówno fizyczny, jak i charakterologiczny, między osobami, które zostawiły wtedy Hugh Glassa.

Na pewno Zjawa oferuje przeniesienie w czasie i to bardzo daleko wstecz. Realia te mogą być nie do ogarnięcia dla współczesnych, aglomeracyjnych „mieszczuchów”. I jeśli ktoś ma ochotę na tego rodzaju ‘zmianę klimatu’ – jest to jak najlepsza okazja.

Z kart książki odczuwalny jest zarówno mrok, surowość i brutalność przyrody, jak i napotykanych przez Glassa bohaterów. Pod tym względem Zjawa poniekąd kojarzy mi się z dorobkiem Cormaca McCarthy’ego (Dziecię Boże, W ciemność), choć podkreślam, że musi jeszcze upłynąć bardzo wiele wody w rzece, aby książki Punke’a oddziaływały na czytelnika w ten sam sposób, co dzieła doświadczonego, wybitnego pisarza. Nie jest to z pewnością druga Droga.

Zakończenie Zjawy jest niezmiernie… rozczarowujące! Jeśli chodzi o zemstę, Punke skierował ostatnie spojrzenie trapera zupełnie nie tam, gdzie większość odbiorców by tego oczekiwała. Według mnie, zaprzeczając tym samym idei czasów, które sam wybrał na swoją powieść. Strasznie to psuje odbiór całości. Autor w głównym rozstrzygnięciu książki ośmiesza wręcz swojego czołowego bohatera. Glass pod koniec wydaje się bardzo niewyraźny, nieskuteczny i pozbawiony błyskotliwości. Zachowuje się jak nie on.

Podsumowanie. Punke, swoją książką, udowadnia, że daleko mu do miana literackiego wirtuoza. To postać Hugh Glassa jest tą fundamentalną dla całej historii; jest zarówno jej osią, jak i magnesem przyciągającym czytelnika. Mam nieodparte wrażenie, że nieważne, w czyich rękach znalazłby się traper, i tak zdołałby zaciekawić sobą czytelnika. A Punke w newralgicznych momentach wydawnictwa, które świadczą przede wszystkim o jego umiejętnościach, wyraźnie zawodzi, nie potrafiąc poradzić sobie z materiałem, czego dobitnym przykładem jest rzeczone zakończenie, gdzie gubi się i pokazuje, że tak naprawdę nie rozumie swojego protoplasty.

Historia pogranicza, jak i samego Glassa trwała przed 1823 r. i trwać będzie nadal, pomimo zakończenia tej książki. Zjawa Michaela Punke’a koncentruje się na niewielkim wycinku z życia Hugh Glassa – bogactwo jego życiorysu przyprawia o zawrót głowy. To pozycja obowiązkowa dla fanów historii pogranicza i dla każdego, kto interesuje się opowieściami testującymi granicę tego, ile ludzkie ciało i duch mogą znieść. Swoją drogą, warto by zastanowić się nad kolejnymi książkami, tym razem poświęconymi innym wątkom sławnego trapera, jak choćby przebywaniu wbrew woli z piratami albo okresowi pobytu wśród plemienia Indian. Może wyszłoby nawet ciekawiej niż omawiany w Zjawie motyw drogi i zemsty.

Ocena: 4/6
©Dobra Komplementarne
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Zemsta stawała się tematem przewodnim dla wielu autorów w ich dziełach literackich. Choć jest z góry przesądzone, że zemsta jest szkodliwym działaniem, to staje się ogromną siłą napędowa dla ludzi. Pod wpływem działania chęci zemsty stajemy się silni, zdeterminowani, nie straszne nam przeszkody pod nogami. Uparcie przemy do przodu, aby dokonać tego strasznego i zaplanowanego aktu.

  Hugh Glass - bohater opowieści „Zjawa. Opowieść o zemście” autorstwa Michaela Funke staje się właśnie takim człowiekiem. Jako doskonały łowca i traper Dzikiego Zachodu, dąży do wyznaczonego sobie celu, nie zważając na sposób w jaki będzie on realizowany ani na jego konsekwencje. To bohater, z którym czytelnik w pełni się integruje i towarzysząc mu w tej śmiertelnej wyprawie, cały czas mu kibicuje, drży o jego los. Autor ukazując czytelnikowi jego historię w sposób ogromnie realistyczny, zdobywa natychmiast jego serce. Nie sposób nie zachwycić się jego prostym stylem, plastycznymi opisami walk i oczywiście wspaniałymi krajobrazami.
  Plan, którym kieruje się Hugh jest oparty na prostej zasadzie - ząb za ząb. Bohater nie kieruje się żadnymi szczytnymi pobudkami, on chce zabić swojego przeciwnika. Właśnie taki przyświeca mu cel i konsekwentnie dąży do jego zrealizowania, stwarzając w ten sposób możliwość obserwowania świetnej historii i podróży w czasie do tych „dzikich” czasów.

  Polecam nie tylko fanom Dzikiego Zachodu. Choć większość pewnie obejrzała film, to książka ta, jak najbardziej zasługuje na to, aby ją poznać.

 • Awatar

  Rewelacja. Filmu jeszcze nie widziałem ale
  ksiazka znakomita, szczególnie pierwsza cześć. Niesamowita historia, niesamowita przygoda. Ukazuje ile ludzki organizm jest w stanie znieść jeśli ma określony cel. Polecam. 5/5

 • Awatar

  Czytanie tej książki to świetna wyprawa w Góry Skaliste z Hugh Glassem .. Pełna akcji, niesamowitej woli przeżycia głównego bohatera .. Za parę dni film będzie w polskich kinach i już oczyma wyobraźni widzę Leonardo DiCaprio który odbiera tak długo wyczekiwanego Oscara .. po lekturze książki jestem przekonany, że bedzie to oscarowa rola.

Warto zerknąć