Paragraf 22
3.98 / 5.00 (liczba ocen: 607582)

Paragraf 22
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 19.20
Audiobook - najniższa cena: 19.90
wciąż za drogo?
19.20 złpremium: 9.60 zł Lub 9.60 zł
19.84 zł
-37% 19.90 zł
25.60 zł Lub 23.04 zł
26.65 zł Lub 23.99 zł
25.26 zł
25.28 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (8)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Jedna z najwybitniejszych powieści amerykańskich XX wieku. Utrzymana w poetyce czarnego humoru, ukazuje bezsens wojny i armii jako instytucji, wyśmiewa mechanizmy społeczne rządzące się logiką absurdu. Jej bohaterowie to zbiorowisko wariatów, fanatyków, idiotów i oportunistów, ale nade wszystko ludzi, którzy pragną jednego – uchronić swoje życie przed katastrofą.

Najsłynniejsza powieść o II wojnie światowej.
Pilot Yossarian jest przekonany, że wszyscy dybią na jego życie – zarówno Niemcy, jak i dowódcy jego jednostki, zmuszający go do udziału w coraz większej liczbie misji bojowych. Udaje wariata, by wykpić się od dalszych lotów. Tymczasem otaczają go sami wariaci.
Major Major Major, który przyjmuje podwładnych tylko wtedy, gdy go nie ma; porucznik Scheisskopf, którego działalność ogranicza się do urządzania defilad; porucznik Milo Minderbinder, który traktuje wojnę jako sposób na zbicie majątku i bombarduje własne pozycje, bo dogadał się z nieprzyjacielem. Oficjalnie w amerykańskim wojsku nie ma miejsca dla wariatów; choroba psychiczna stanowi wystarczający powód, by zostać natychmiast odesłanym do domu. Przepisy są w tym względzie bardzo wyraźne. Jest jednak mały kruczek: osławiony „paragraf 22”...

Paragraf 22 od Joseph Heller możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  Jeżeli lubisz książki historyczne lub wojenne ta książka jest dla Ciebie, jeżeli nie, ta książka jest dla Ciebie.
  Jeżeli uwielbiasz komedie, ta książka jest dla Ciebie, jeżeli zaś wolisz literaturę klasyczną, ta książka jest dla Ciebie.
  Jeżeli nie lubisz wymienionych elementów oraz gatunków literatury, ta książka jest dla Ciebie.
  I można tak cały czas - przecież to Paragraf 22!!!

  O tej pozycji słyszałem wiele skrajnych opinii. Teraz, po jej przeczytaniu nie dziwię się. Tą książkę można pokochać, albo znienawidzić. Ja zaliczam się do grupy pierwszej, jednak mam kilka zastrzeżeń.

  W mojej opinii można ją czytać na dwa sposoby:
  - od deski do deski bez wytchnienia,
  - rozłożyć sobie w czasie jej przeczytanie.

  Książka mimo swojej prostej budowy, powtarzalnych schematów i dość łatwego języka jest trudna do przyswojenia.
  Postanowiłem, że niedługo wrócę do niej ponownie, jednak wykorzystam drugi sposób, czyli w małych dawkach, gdyż trochę się zamieszałem w opowieściach o "dzielnych pilotach bombowców".
  Historie, które przedstawia nam Heller są pełne czarnego humoru i ukazują bezsens wojny. Wydaje się, że nie można tutaj nic skomplikować ? Nic mylnego.
  Akcja wydarzeń prezentowana przez autora jest porozrzucana w czasie i wiele elementów składa się w całość dopiero po przeczytaniu kolejnych rozdziałów, mimo iż poznajemy już zupełnie nowa historię - czasami jest ona przerwana w brutalny sposób i kontynuowana poprzednia. Ten element strasznie mnie męczył i musiałem wracać i czytać niektóre rozdziały ponownie - co też przedłużało sztucznie moją przygodę z tą pozycją. To chyba moje główne zastrzeżenie P22.

  Poza tym uważam, że jest to obowiązkowa lektura, z którą każdy czytelnik powinien się zaznajomić.

  Brać i czytać.
  Niedam poleca.

Warto zerknąć